
GeForce RTX 3080 12GBVSRadeon RX 6950 XT
Performance, specifications and real-world gaming comparison
NVIDIA
RTX 3080 12GB

VSZWYCIĘZCARTX 3080 12GB13%Lepsza wydajność w grach
AMD
RX 6950 XT

Wydajność6557
Efektywność6257
Cena / wydajność9969
Wiarygodność danych6969
Model H2H o stałej skali. Brakujące metryki są pomijane, a nie szacowane z wyniku ogólnego.
GeForce RTX 3080 12GB vs Radeon RX 6950 XT: kluczowy wniosek
Porównanie RTX 3080 12GB i RX 6950 XT pokazuje przewagę 14% dla RTX 3080 12GB w «wydajność w grach», ale RX 6950 XT może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.
PROFIL PODSUMOWANIA
Radar zweryfikowanych metryk
Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.
NVIDIA
AMDWydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
6557
6257
9969
8088
WYNIK PORÓWNANIA
RTX 3080 12GB to najlepszy wybór ogólny
RTX 3080 12GB prowadzi w łącznej wydajności w grach. RTX 3080 12GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.
RTX 3080 12GB prowadzi w indeksie łącznym
RTX 3080 12GB kosztuje mniej
POZYCJA W KATALOGU
Pełny ranking →Ranking kart graficznych
Pozycje 23–28z 61
WERDYKT PORÓWNANIA
Co wybrać?
Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.
GeForce RTX 3080 12GB
0 polubieńOdwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.
GeForce RTX 3080 12GB
99/100 · Cena $799Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.
OCENA OGÓLNA
Przegląd
Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.
Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
65Lepsze
57
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
53Lepsze
47
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
51Lepsze
45
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
62Lepsze
57
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
71Lepsze
59
PEŁNE PORÓWNANIE
Specyfikacja
The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.
Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
DisplayPort3x DisplayPort 1.4a2x DisplayPort 1.4a
HDMI1x HDMI 2.11x HDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 2FSR
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS29.77Lepsze23.65
Pobór mocy350 W335 WLepsze
Typ pamięciGDDR6XGDDR6
Złącze zasilania16 pin8+8 pin
Data premiery20222022
ArchitekturaAmpereRDNA 2.0
GrubośćDual-slotTriple-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 2.1
Cena premierowa$799Lepsze$1099
Jednostki shader / rdzenie8960Lepsze5120
Taktowanie1260 - 1710 MHz1925 - 2324 MHzLepsze
Taktowanie bazowe1260 MHz1925 MHzLepsze
Taktowanie boost1710 MHz2324 MHzLepsze
Pamięć wideo12 GB GDDR6X16 GB GDDR6Lepsze
Taktowanie pamięci19 GHzLepsze18 GHz
Magistrala pamięci384 bitLepsze256 bit
Przepustowość pamięci912 GB/sLepsze576 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 4x16
Pobór mocy350 W335 WLepsze
Proces technologiczny8 nm7 nmLepsze
Zalecany zasilacz750 W700 WLepsze
Długość285 mm267 mmLepsze
Rozmiar rdzenia628 mm²520 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 6 MBL1 128 KB, L2 4 MB
Liczba tranzystorów28300 millionLepsze26800 million
Maks. liczba monitorów43
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
GAME TEST BENCH
FPS w grach
Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.
Sekcja FPS w grach porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.
RTX 3080 12GBRX 6950 XT
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane

Black Myth: Wukong
1080p High
32 FPSSzacowane 66%
28 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
27 FPSSzacowane 66%
24 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
20 FPSSzacowane 66%
18 FPSSzacowane 66%
4K Ultra
12 FPSSzacowane 66%
10 FPSSzacowane 66%
Black Myth: Wukong32Szacowane 66%28Szacowane 66%27Szacowane 66%24Szacowane 66%20Szacowane 66%18Szacowane 66%12Szacowane 66%10Szacowane 66%
Call of Duty: Warzone32Szacowane 66%28Szacowane 66%27Szacowane 66%24Szacowane 66%20Szacowane 66%18Szacowane 66%12Szacowane 66%10Szacowane 66%
Counter-Strike 2267Szacowane 74%234Szacowane 74%188Szacowane 74%165Szacowane 74%146Szacowane 74%128Szacowane 74%72Szacowane 74%64Szacowane 74%
Cyberpunk 2077172Szacowane 74%151Szacowane 74%148Szacowane 74%130Szacowane 74%106Szacowane 74%93Szacowane 74%49Szacowane 74%43Szacowane 74%
Forza Horizon 5217Szacowane 80%191Szacowane 80%141Szacowane 74%124Szacowane 74%131Szacowane 74%115Szacowane 74%107Szacowane 74%94Szacowane 74%
God of War Ragnarök32Szacowane 66%28Szacowane 66%27Szacowane 66%24Szacowane 66%20Szacowane 66%18Szacowane 66%12Szacowane 66%10Szacowane 66%
Hogwarts Legacy141Szacowane 74%124Szacowane 74%118Szacowane 74%103Szacowane 74%95Szacowane 74%83Szacowane 74%49Szacowane 74%43Szacowane 74%
Microsoft Flight Simulator 202432Szacowane 66%28Szacowane 66%27Szacowane 66%24Szacowane 66%20Szacowane 66%18Szacowane 66%12Szacowane 66%10Szacowane 66%
Monster Hunter Wilds32Szacowane 66%28Szacowane 66%27Szacowane 66%24Szacowane 66%20Szacowane 66%18Szacowane 66%12Szacowane 66%10Szacowane 66%
Starfield32Szacowane 66%28Szacowane 66%27Szacowane 66%24Szacowane 66%20Szacowane 66%18Szacowane 66%12Szacowane 66%10Szacowane 66%
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY
Indeksy obciążeń H2H
Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.
Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
H2H Raster IndexH2H Index / 100655713%
H2H Compute IndexH2H Index / 10066652%
H2H Rendering IndexH2H Index / 10069664%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100808810%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 10062578%
Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY
Indeksy obciążeń AI H2H
Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.
Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10072711%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10071693%
H2H Inference IndexH2H Index / 10069664%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10073741%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 10069664%
Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.
API graficzne, SDK i upscaling
Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 2FSR
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 2.1
Architektura i premiera
Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
ArchitekturaAmpereRDNA 2.0
Proces technologiczny8 nm7 nmLepsze
Data premiery20222022
Device classDesktopDesktop
Rdzenie GPU, die i taktowania
Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
Liczba tranzystorów28300 millionLepsze26800 million
Rozmiar rdzenia628 mm²520 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie8960Lepsze5120
Taktowanie bazowe1260 MHz1925 MHzLepsze
Taktowanie boost1710 MHz2324 MHzLepsze
Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność
Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
InterfejsPCIe 4x16PCIe 4x16
Długość285 mm267 mmLepsze
GrubośćDual-slotTriple-slot
Zalecany zasilacz750 W700 WLepsze
Złącze zasilania16 pin8+8 pin
Wyjścia obrazu i limity
Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
HDMI1x HDMI 2.11x HDMI 2.1
DisplayPort3x DisplayPort 1.4a2x DisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów43
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
Pamięć i przepustowość obliczeń
Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 3080 12GB i RX 6950 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
Pamięć wideo12 GB GDDR6X16 GB GDDR6Lepsze
Typ pamięciGDDR6XGDDR6
Magistrala pamięci384 bitLepsze256 bit
TFLOPS29.77Lepsze23.65
HEAD TO HEAD · ODKRYJ
6Inne porównania
Reviews and questions
WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD
Wyjaśnij to porównanie
Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.
Co wyjaśni AI
Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.
PRAWDZIWE KONFIGURACJE
Doświadczenia właścicieli
Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.
♢Sprawdzone przez moderatora☆Pomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
Najczęstsze pytania o porównanie
Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.
01Which is better for gaming: RTX 3080 12GB or RX 6950 XT?+
RTX 3080 12GB has the higher overall gaming score, while RTX 3080 12GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.
02Which is better for streaming?+
RTX 3080 12GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.
03Which is better for Blender?+
RTX 3080 12GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.
04Which is better for video editing?+
RTX 3080 12GB offers more overall performance, while RTX 3080 12GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.
05Which is better for neural networks and AI?+
RTX 3080 12GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.
06Which is better for 1080p?+
RTX 3080 12GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.
07Which is better for 1440p?+
RTX 3080 12GB leads in combined 1440p performance. RTX 3080 12GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.
08Which is better for 4K?+
RTX 3080 12GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.
09Which is better for a quiet PC?+
RX 6950 XT is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.
10Which is better without replacing the power supply?+
RX 6950 XT is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.
11Is it worth upgrading from the previous generation?+
Consider upgrading to RTX 3080 12GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.

Arc A310Intel