
GeForce RTX 5080VSIntel Arc A770
Performance, specifications and real-world gaming comparison
NVIDIA
RTX 5080

VSZWYCIĘZCARTX 508032%Lepsza wydajność w grach
Intel
Arc A770

Wydajność7655
Efektywność6381
Cena / wydajność66100
Wiarygodność danych6969
Model H2H o stałej skali. Brakujące metryki są pomijane, a nie szacowane z wyniku ogólnego.
GeForce RTX 5080 vs Intel Arc A770: kluczowy wniosek
Porównanie RTX 5080 i Arc A770 pokazuje przewagę 38% dla RTX 5080 w «wydajność w grach», ale Arc A770 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.
PROFIL PODSUMOWANIA
Radar zweryfikowanych metryk
Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.
NVIDIA
IntelWydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
7655
6381
66100
8888
WYNIK PORÓWNANIA
RTX 5080 to najlepszy wybór ogólny
RTX 5080 prowadzi w łącznej wydajności w grach. Arc A770 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.
RTX 5080 prowadzi w indeksie łącznym
Arc A770 kosztuje mniej
POZYCJA W KATALOGU
Pełny ranking →Ranking kart graficznych
Pozycje 21–26z 61
WERDYKT PORÓWNANIA
Co wybrać?
Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.
GeForce RTX 5080
0 polubieńOdwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.
Intel Arc A770
100/100 · Cena $329Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.
OCENA OGÓLNA
Przegląd
Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.
Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
76Lepsze
55
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
61Lepsze
46
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
59Lepsze
44
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
63
81Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
72Lepsze
69
PEŁNE PORÓWNANIE
Specyfikacja
The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.
Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
HDMI1x HDMI 2.1b1x HDMI 2.1
DisplayPort3x DisplayPort 2.1b3x DisplayPort 2.0
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 4XeSS
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS56.28Lepsze19.66
Pobór mocy400 W225 WLepsze
Typ pamięciGDDR7GDDR6
Złącze zasilania16 pin8+8 pin
Data premiery20252022
ArchitekturaBlackwell 2.0Xe-HPG
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 12.0OpenCL 3.0
Cena premierowa$999$329Lepsze
Jednostki shader / rdzenie10752Lepsze4096
Długość304 mmVaries by board
Taktowanie2295 - 2617 MHzLepsze2100 - 2400 MHz
Taktowanie bazowe2295 MHzLepsze2100 MHz
Taktowanie boost2617 MHzLepsze2400 MHz
Pamięć wideo16 GB GDDR716 GB GDDR6
Taktowanie pamięci30 GHzLepsze16 GHz
Magistrala pamięci256 bit256 bit
Przepustowość pamięci960 GB/sLepsze512 GB/s
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x16
Pobór mocy400 W225 WLepsze
Proces technologiczny4 nmLepsze6 nm
Zalecany zasilacz750 W550 WLepsze
Rozmiar rdzenia378 mm²Lepsze406 mm²
Cache pamięciL1 128 KB, L2 64 MBL2 16 MBLepsze
Liczba tranzystorów45600 millionLepsze21700 million
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
GAME TEST BENCH
FPS w grach
Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.
Sekcja FPS w grach porównuje RTX 5080 i Arc A770 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.
RTX 5080Arc A770
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane

Black Myth: Wukong
1080p High
38 FPSSzacowane 66%
27 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
32 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
24 FPSSzacowane 66%
17 FPSSzacowane 66%
4K Ultra
14 FPSSzacowane 66%
10 FPSSzacowane 66%
Black Myth: Wukong38Szacowane 66%27Szacowane 66%32Szacowane 66%23Szacowane 66%24Szacowane 66%17Szacowane 66%14Szacowane 66%10Szacowane 66%
Call of Duty: Warzone38Szacowane 66%27Szacowane 66%32Szacowane 66%23Szacowane 66%24Szacowane 66%17Szacowane 66%14Szacowane 66%10Szacowane 66%
Counter-Strike 2316Szacowane 74%228Szacowane 74%222Szacowane 74%160Szacowane 74%173Szacowane 74%125Szacowane 74%86Szacowane 74%62Szacowane 74%
Cyberpunk 2077204Szacowane 74%147Szacowane 74%176Szacowane 74%127Szacowane 74%125Szacowane 74%90Szacowane 74%58Szacowane 74%42Szacowane 74%
Forza Horizon 5234Szacowane 80%186Szacowane 80%167Szacowane 74%120Szacowane 74%155Szacowane 74%112Szacowane 74%126Szacowane 74%91Szacowane 74%
God of War Ragnarök38Szacowane 66%27Szacowane 66%32Szacowane 66%23Szacowane 66%24Szacowane 66%17Szacowane 66%14Szacowane 66%10Szacowane 66%
Hogwarts Legacy167Szacowane 74%120Szacowane 74%139Szacowane 74%101Szacowane 74%112Szacowane 74%81Szacowane 74%59Szacowane 74%42Szacowane 74%
Microsoft Flight Simulator 202438Szacowane 66%27Szacowane 66%32Szacowane 66%23Szacowane 66%24Szacowane 66%17Szacowane 66%14Szacowane 66%10Szacowane 66%
Monster Hunter Wilds38Szacowane 66%27Szacowane 66%32Szacowane 66%23Szacowane 66%24Szacowane 66%17Szacowane 66%14Szacowane 66%10Szacowane 66%
Starfield38Szacowane 66%27Szacowane 66%32Szacowane 66%23Szacowane 66%24Szacowane 66%17Szacowane 66%14Szacowane 66%10Szacowane 66%
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY
Indeksy obciążeń H2H
Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.
Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
H2H Raster IndexH2H Index / 100765532%
H2H Compute IndexH2H Index / 100796421%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100796421%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10088880%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100638125%
Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY
Indeksy obciążeń AI H2H
Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.
Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100817015%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100816817%
H2H Inference IndexH2H Index / 100796421%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100837313%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100806521%
Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.
API graficzne, SDK i upscaling
Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 4XeSS
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 12.0OpenCL 3.0
Architektura i premiera
Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
ArchitekturaBlackwell 2.0Xe-HPG
Proces technologiczny4 nmLepsze6 nm
Data premiery20252022
Device classDesktopDesktop
Rdzenie GPU, die i taktowania
Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
Liczba tranzystorów45600 millionLepsze21700 million
Rozmiar rdzenia378 mm²Lepsze406 mm²
Jednostki shader / rdzenie10752Lepsze4096
Taktowanie bazowe2295 MHzLepsze2100 MHz
Taktowanie boost2617 MHzLepsze2400 MHz
Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność
Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x16
Długość304 mmVaries by board
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz750 W550 WLepsze
Złącze zasilania16 pin8+8 pin
Wyjścia obrazu i limity
Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
HDMI1x HDMI 2.1b1x HDMI 2.1
DisplayPort3x DisplayPort 2.1b3x DisplayPort 2.0
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
Pamięć i przepustowość obliczeń
Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 5080 i Arc A770 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.
Pamięć wideo16 GB GDDR716 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR7GDDR6
Magistrala pamięci256 bit256 bit
TFLOPS56.28Lepsze19.66
HEAD TO HEAD · ODKRYJ
6Inne porównania
Reviews and questions
WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD
Wyjaśnij to porównanie
Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.
Co wyjaśni AI
Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.
PRAWDZIWE KONFIGURACJE
Doświadczenia właścicieli
Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.
♢Sprawdzone przez moderatora☆Pomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
Najczęstsze pytania o porównanie
Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.
01Which is better for gaming: RTX 5080 or Arc A770?+
RTX 5080 has the higher overall gaming score, while Arc A770 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.
02Which is better for streaming?+
RTX 5080 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.
03Which is better for Blender?+
RTX 5080 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.
04Which is better for video editing?+
RTX 5080 offers more overall performance, while RTX 5080 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.
05Which is better for neural networks and AI?+
RTX 5080 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.
06Which is better for 1080p?+
Arc A770 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.
07Which is better for 1440p?+
RTX 5080 leads in combined 1440p performance. RTX 5080 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.
08Which is better for 4K?+
RTX 5080 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.
09Which is better for a quiet PC?+
Arc A770 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.
10Which is better without replacing the power supply?+
Arc A770 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.
11Is it worth upgrading from the previous generation?+
Consider upgrading to RTX 5080 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.

Navi II 2CU 7xxx/9xxxAMD