H2H

GeForce RTX 3050 8 GB vs Radeon Vega II 8CU 4700G

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G według specyfikacji oraz istotnych testów.

Vega II 8CU 4700G wyprzedza RTX 3050 8 GB o 2% według zbiorczego indeksu Head to Head.+2%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 3050 8 GB vs Radeon Vega II 8CU 4700G: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G pokazuje przewagę 2% dla Vega II 8CU 4700G w «wydajność w grach», ale RTX 3050 8 GB może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Cena / wydajność
Wydajność
4445
Cena / wydajność
100100
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 3050 8 GB to najlepszy wybór ogólny

RTX 3050 8 GB prowadzi w łącznej wydajności w grach. RTX 3050 8 GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI12%

RTX 3050 8 GB prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY78 zł

Vega II 8CU 4700G kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 45–50z 319
RTX 3050 8 GB#47pozycja w rankingu GPU
Vega II 8CU 4700Gpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon Vega II 8CU 4700G

158 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon Vega II 8CU 4700G

100/100 · Cena $169

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
44
45Lepsze
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
38
39Lepsze
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
36
36
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100Lepsze
51
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
65Lepsze
58
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 2FSR
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
TFLOPS9.098Lepsze2.1
Pobór mocy130 W
Typ pamięciGDDR6SMA
Złącze zasilania8 pinIntegrated (shared power)
Data premiery20222020
ArchitekturaAmpereNot publicly specified
GrubośćDual-slotVaries by board
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0
Cena premierowa$299
Jednostki shader / rdzenie2560Not publicly specified
Długość242 mmVaries by board
Taktowanie1552 - 1777 MHzLepsze400 - 2100 MHz
Taktowanie bazowe1552 MHzLepsze400 MHz
Taktowanie boost1777 MHz2100 MHzLepsze
Pamięć wideo8 GB GDDR6- SMA
Taktowanie pamięci14 GHz
Magistrala pamięci128 bitSystem memory interface
Przepustowość pamięci224 GB/s
InterfejsPCIe 4x8IGP
Pobór mocy130 W
Proces technologiczny8 nm7 nmLepsze
Zalecany zasilacz300 WVaries by board
Rozmiar rdzenia276 mm²Not publicly specified
Cache pamięciL1 128 KB, L2 2 MBNot publicly specified
Liczba tranzystorów12000 millionNot publicly specified
Maks. liczba monitorów44
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
26 FPSSzacowane 66%
22 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
22 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
14 FPSSzacowane 63%
14 FPSSzacowane 66%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 55%
8 FPSSzacowane 66%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G22 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G19 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G14 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Vega II 8CU 4700G8 FPSSzacowane 66%
Call of Duty: WarzoneRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G22 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G19 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G14 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Vega II 8CU 4700G8 FPSSzacowane 66%
Counter-Strike 2RTX 3050 8 GB215 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G185 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB151 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G130 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB101 FPSSzacowane 71%Vega II 8CU 4700G101 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB29 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G50 FPSSzacowane 74%
Cyberpunk 2077RTX 3050 8 GB139 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G119 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB120 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G103 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB73 FPSSzacowane 71%Vega II 8CU 4700G73 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB20 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G34 FPSSzacowane 74%
Forza Horizon 5RTX 3050 8 GB175 FPSSzacowane 80%Vega II 8CU 4700G150 FPSSzacowane 80%RTX 3050 8 GB114 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G97 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB91 FPSSzacowane 71%Vega II 8CU 4700G91 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB43 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G74 FPSSzacowane 74%
God of War RagnarökRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G22 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G19 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G14 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Vega II 8CU 4700G8 FPSSzacowane 66%
Hogwarts LegacyRTX 3050 8 GB114 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G97 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB95 FPSSzacowane 74%Vega II 8CU 4700G81 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB65 FPSSzacowane 71%Vega II 8CU 4700G65 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB20 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G34 FPSSzacowane 74%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G22 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G19 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G14 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Vega II 8CU 4700G8 FPSSzacowane 66%
Monster Hunter WildsRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G22 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G19 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G14 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Vega II 8CU 4700G8 FPSSzacowane 66%
StarfieldRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G22 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Vega II 8CU 4700G19 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Vega II 8CU 4700G14 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Vega II 8CU 4700G8 FPSSzacowane 66%
Average FPSRTX 3050 8 GB80 FPSVega II 8CU 4700G68 FPSRTX 3050 8 GB61 FPSVega II 8CU 4700G53 FPSRTX 3050 8 GB41 FPSVega II 8CU 4700G41 FPSRTX 3050 8 GB14 FPSVega II 8CU 4700G24 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700GRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 10044452%
H2H Compute IndexH2H Index / 10050492%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100514513%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100680200%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001000200%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700GRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100554520%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100544518%
H2H Inference IndexH2H Index / 100514513%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100574524%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100514513%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 2FSR
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
ArchitekturaAmpereNot publicly specified
Proces technologiczny8 nm7 nmLepsze
Data premiery20222020
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
Liczba tranzystorów12000 millionNot publicly specified
Rozmiar rdzenia276 mm²Not publicly specified
Jednostki shader / rdzenie2560Not publicly specified
Taktowanie bazowe1552 MHzLepsze400 MHz
Taktowanie boost1777 MHz2100 MHzLepsze

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
InterfejsPCIe 4x8IGP
Długość242 mmVaries by board
GrubośćDual-slotVaries by board
Zalecany zasilacz300 WVaries by board
Złącze zasilania8 pinIntegrated (shared power)

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 3050 8 GB i Vega II 8CU 4700G na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBVega II 8CU 4700G
Pamięć wideo8 GB GDDR6- SMA
Typ pamięciGDDR6SMA
Magistrala pamięci128 bitSystem memory interface
TFLOPS9.098Lepsze2.1
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 3050 8 GB65
Urządzenie BVega II 8CU 4700G58
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 3050 8 GB or Vega II 8CU 4700G?

RTX 3050 8 GB has the higher overall gaming score, while RTX 3050 8 GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3050 8 GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3050 8 GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 3050 8 GB offers more overall performance, while RTX 3050 8 GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3050 8 GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RTX 3050 8 GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 3050 8 GB leads in combined 1440p performance. RTX 3050 8 GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 3050 8 GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 3050 8 GB is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 3050 8 GB is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 3050 8 GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.