H2H

GeForce RTX 4060 vs Radeon RX 6800 XT

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 4060 i RX 6800 XT według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 6800 XT wyprzedza RTX 4060 o 20% według zbiorczego indeksu Head to Head.+20%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 4060 vs Radeon RX 6800 XT: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 4060 i RX 6800 XT pokazuje przewagę 20% dla RX 6800 XT w «wydajność w grach», ale RTX 4060 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
4655
Efektywność
10061
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6888
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 4060 to najlepszy wybór ogólny

RTX 4060 prowadzi w łącznej wydajności w grach. RTX 4060 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI3%

RTX 4060 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY337 zł

RTX 4060 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 49–54z 317
RTX 4060#51pozycja w rankingu GPU
RX 6800 XT#55pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 6800 XT

150 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

GeForce RTX 4060

100/100 · Cena $299

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 4060RX 6800 XT
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
46
55Lepsze
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
40
46Lepsze
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
37
44Lepsze
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100Lepsze
61
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
67Lepsze
65
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 4060RX 6800 XT
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 3FSR
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieTak
Pobór mocy115 WLepsze300 W
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS15.1120.74Lepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Złącze zasilania8 pin8+8 pin
Data premiery20232020
ArchitekturaAda LovelaceRDNA 2.0
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1
Cena premierowa$299Lepsze$649
Jednostki shader / rdzenie30724608Lepsze
Taktowanie1830 - 2460 MHzLepsze1825 - 2250 MHz
Taktowanie bazowe1830 MHzLepsze1825 MHz
Taktowanie boost2460 MHzLepsze2250 MHz
Pamięć wideo8 GB GDDR616 GB GDDR6Lepsze
Taktowanie pamięci17 GHzLepsze16 GHz
Magistrala pamięci128 bit256 bitLepsze
Przepustowość pamięci272 GB/s512 GB/sLepsze
InterfejsPCIe 4x8PCIe 4x16
Pobór mocy115 WLepsze300 W
Proces technologiczny5 nmLepsze7 nm
Zalecany zasilacz300 WLepsze700 W
Długość240 mmLepsze267 mm
Rozmiar rdzenia159 mm²Lepsze520 mm²
Cache pamięciL1 128 KB, L2 24 MBL1 128 KB, L2 4 MB
Liczba tranzystorów18900 million26800 millionLepsze
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 4060RX 6800 XT
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
26 FPSSzacowane 66%
27 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
22 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
15 FPSSzacowane 64%
17 FPSSzacowane 66%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 56%
10 FPSSzacowane 66%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 406026 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RTX 406022 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RTX 406015 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RTX 40605 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Call of Duty: WarzoneRTX 406026 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RTX 406022 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RTX 406015 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RTX 40605 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Counter-Strike 2RTX 4060216 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT228 FPSSzacowane 74%RTX 4060152 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT161 FPSSzacowane 74%RTX 4060107 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT125 FPSSzacowane 74%RTX 406032 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT62 FPSSzacowane 74%
Cyberpunk 2077RTX 4060139 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT147 FPSSzacowane 74%RTX 4060120 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT127 FPSSzacowane 74%RTX 406078 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT90 FPSSzacowane 74%RTX 406021 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT42 FPSSzacowane 74%
Forza Horizon 5RTX 4060176 FPSSzacowane 80%RX 6800 XT186 FPSSzacowane 80%RTX 4060114 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT120 FPSSzacowane 74%RTX 406097 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT112 FPSSzacowane 74%RTX 406046 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT91 FPSSzacowane 74%
God of War RagnarökRTX 406026 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RTX 406022 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RTX 406015 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RTX 40605 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Hogwarts LegacyRTX 4060114 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT120 FPSSzacowane 74%RTX 406095 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT101 FPSSzacowane 74%RTX 406070 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT81 FPSSzacowane 74%RTX 406022 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT42 FPSSzacowane 74%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 406026 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RTX 406022 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RTX 406015 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RTX 40605 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Monster Hunter WildsRTX 406026 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RTX 406022 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RTX 406015 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RTX 40605 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
StarfieldRTX 406026 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RTX 406022 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RTX 406015 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RTX 40605 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Average FPSRTX 406080 FPSRX 6800 XT84 FPSRTX 406061 FPSRX 6800 XT65 FPSRTX 406044 FPSRX 6800 XT51 FPSRTX 406015 FPSRX 6800 XT30 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 4060RX 6800 XTRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100465518%
H2H Compute IndexH2H Index / 100556314%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100526421%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100688826%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001006148%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 4060RX 6800 XTRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100567022%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100556821%
H2H Inference IndexH2H Index / 100526421%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100587323%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100536520%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4060RX 6800 XT
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 3FSR
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4060RX 6800 XT
ArchitekturaAda LovelaceRDNA 2.0
Proces technologiczny5 nmLepsze7 nm
Data premiery20232020
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4060RX 6800 XT
Liczba tranzystorów18900 million26800 millionLepsze
Rozmiar rdzenia159 mm²Lepsze520 mm²
Jednostki shader / rdzenie30724608Lepsze
Taktowanie bazowe1830 MHzLepsze1825 MHz
Taktowanie boost2460 MHzLepsze2250 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4060RX 6800 XT
InterfejsPCIe 4x8PCIe 4x16
Długość240 mmLepsze267 mm
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz300 WLepsze700 W
Złącze zasilania8 pin8+8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4060RX 6800 XT
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieTak
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 4060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4060RX 6800 XT
Pamięć wideo8 GB GDDR616 GB GDDR6Lepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Magistrala pamięci128 bit256 bitLepsze
TFLOPS15.1120.74Lepsze
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 406067
Urządzenie BRX 6800 XT65
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 4060 or RX 6800 XT?

RTX 4060 has the higher overall gaming score, while RTX 4060 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 4060 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 4060 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 4060 offers more overall performance, while RTX 4060 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 4060 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RTX 4060 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 4060 leads in combined 1440p performance. RTX 4060 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 4060 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 4060 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 4060 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 4060 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.