H2H

GeForce RTX 5090 vs Intel Arc A750

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 5090 i Arc A750 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 5090 wyprzedza Arc A750 o 96% według zbiorczego indeksu Head to Head.+96%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 5090 vs Intel Arc A750: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 5090 i Arc A750 pokazuje przewagę 96% dla RTX 5090 w «wydajność w grach», ale Arc A750 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
10051
Efektywność
5876
Cena / wydajność
50100
Pojemność pamięci
10068
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 5090 to najlepszy wybór ogólny

RTX 5090 prowadzi w łącznej wydajności w grach. Arc A750 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI26%

RTX 5090 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY8580 zł

Arc A750 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 1–6z 317
RTX 5090#1pozycja w rankingu GPU
Arc A750#52pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce RTX 5090

154 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Intel Arc A750

100/100 · Cena $289

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 5090Arc A750
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
100Lepsze
51
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
78Lepsze
43
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
76Lepsze
41
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
58
76Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
82Lepsze
65
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 5090Arc A750
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 4XeSS
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 12.0OpenCL 3.0
DisplayPortDisplayPort 2.1bDisplayPort 2.0
Data premiery20252022
Cena premierowa$289
ArchitekturaBlackwell 2.0Xe-HPG
Zalecany zasilacz950 W550 WLepsze
Długość304 mmVaries by board
GrubośćDual-slotDual-slot
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
Liczba tranzystorów92.2 billionLepsze21700 million
Rozmiar rdzenia750 mm²406 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie21760Lepsze3584
TFLOPS104.8Lepsze17.2
Pobór mocy575 W225 WLepsze
Typ pamięciGDDR7GDDR6
Złącze zasilania16 pin6+8 pin
Taktowanie bazowe2017 MHz2050 MHzLepsze
Taktowanie2017 - 2407 MHz2050 - 2400 MHzLepsze
Taktowanie boost2407 MHzLepsze2400 MHz
Pamięć wideo32 GB GDDR7Lepsze8 GB GDDR6
Taktowanie pamięci28 GHzLepsze16 GHz
Magistrala pamięci512 bitLepsze256 bit
Przepustowość pamięci1792 GB/sLepsze512 GB/s
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x16
Pobór mocy575 W225 WLepsze
Proces technologiczny4 nmLepsze6 nm
USB Type-CNieNie
Cache pamięci96 MB L2LepszeL2 16 MB
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 5090 i Arc A750 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 5090Arc A750
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
51 FPSSzacowane 66%
26 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
44 FPSSzacowane 66%
22 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
33 FPSSzacowane 66%
17 FPSSzacowane 66%
4K Ultra
19 FPSSzacowane 66%
8 FPSSzacowane 61%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 509051 FPSSzacowane 66%Arc A75026 FPSSzacowane 66%RTX 509044 FPSSzacowane 66%Arc A75022 FPSSzacowane 66%RTX 509033 FPSSzacowane 66%Arc A75017 FPSSzacowane 66%RTX 509019 FPSSzacowane 66%Arc A7508 FPSSzacowane 61%
Call of Duty: WarzoneRTX 509051 FPSSzacowane 66%Arc A75026 FPSSzacowane 66%RTX 509044 FPSSzacowane 66%Arc A75022 FPSSzacowane 66%RTX 509033 FPSSzacowane 66%Arc A75017 FPSSzacowane 66%RTX 509019 FPSSzacowane 66%Arc A7508 FPSSzacowane 61%
Counter-Strike 2RTX 5090416 FPSSzacowane 74%Arc A750221 FPSSzacowane 74%RTX 5090288 FPSSzacowane 74%Arc A750156 FPSSzacowane 74%RTX 5090215 FPSSzacowane 74%Arc A750121 FPSSzacowane 74%RTX 5090109 FPSSzacowane 74%Arc A75047 FPSSzacowane 69%
Cyberpunk 2077RTX 5090262 FPSSzacowane 74%Arc A750143 FPSSzacowane 74%RTX 5090234 FPSSzacowane 74%Arc A750123 FPSSzacowane 74%RTX 5090162 FPSSzacowane 74%Arc A75088 FPSSzacowane 74%RTX 509078 FPSSzacowane 74%Arc A75032 FPSSzacowane 69%
Forza Horizon 5RTX 5090324 FPSSzacowane 80%Arc A750180 FPSSzacowane 80%RTX 5090221 FPSSzacowane 74%Arc A750117 FPSSzacowane 74%RTX 5090196 FPSSzacowane 74%Arc A750109 FPSSzacowane 74%RTX 5090150 FPSSzacowane 74%Arc A75069 FPSSzacowane 69%
God of War RagnarökRTX 509051 FPSSzacowane 66%Arc A75026 FPSSzacowane 66%RTX 509044 FPSSzacowane 66%Arc A75022 FPSSzacowane 66%RTX 509033 FPSSzacowane 66%Arc A75017 FPSSzacowane 66%RTX 509019 FPSSzacowane 66%Arc A7508 FPSSzacowane 61%
Hogwarts LegacyRTX 5090214 FPSSzacowane 74%Arc A750117 FPSSzacowane 74%RTX 5090179 FPSSzacowane 74%Arc A75098 FPSSzacowane 74%RTX 5090143 FPSSzacowane 74%Arc A75079 FPSSzacowane 74%RTX 509084 FPSSzacowane 74%Arc A75032 FPSSzacowane 69%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 509051 FPSSzacowane 66%Arc A75026 FPSSzacowane 66%RTX 509044 FPSSzacowane 66%Arc A75022 FPSSzacowane 66%RTX 509033 FPSSzacowane 66%Arc A75017 FPSSzacowane 66%RTX 509019 FPSSzacowane 66%Arc A7508 FPSSzacowane 61%
Monster Hunter WildsRTX 509051 FPSSzacowane 66%Arc A75026 FPSSzacowane 66%RTX 509044 FPSSzacowane 66%Arc A75022 FPSSzacowane 66%RTX 509033 FPSSzacowane 66%Arc A75017 FPSSzacowane 66%RTX 509019 FPSSzacowane 66%Arc A7508 FPSSzacowane 61%
StarfieldRTX 509051 FPSSzacowane 66%Arc A75026 FPSSzacowane 66%RTX 509044 FPSSzacowane 66%Arc A75022 FPSSzacowane 66%RTX 509033 FPSSzacowane 66%Arc A75017 FPSSzacowane 66%RTX 509019 FPSSzacowane 66%Arc A7508 FPSSzacowane 61%
Average FPSRTX 5090152 FPSArc A75082 FPSRTX 5090119 FPSArc A75063 FPSRTX 509091 FPSArc A75050 FPSRTX 509054 FPSArc A75023 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 5090Arc A750Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 1001005165%
H2H Compute IndexH2H Index / 100975850%
H2H Rendering IndexH2H Index / 1001005656%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001006838%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100587627%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 5090Arc A750Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 1001005952%
H2H ML Training IndexH2H Index / 1001005853%
H2H Inference IndexH2H Index / 1001005656%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 1001006050%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 1001005656%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5090Arc A750
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 4XeSS
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 12.0OpenCL 3.0

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5090Arc A750
ArchitekturaBlackwell 2.0Xe-HPG
Proces technologiczny4 nmLepsze6 nm
Data premiery20252022
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5090Arc A750
Liczba tranzystorów92.2 billionLepsze21700 million
Rozmiar rdzenia750 mm²406 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie21760Lepsze3584
Taktowanie bazowe2017 MHz2050 MHzLepsze
Taktowanie boost2407 MHzLepsze2400 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5090Arc A750
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x16
Długość304 mmVaries by board
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz950 W550 WLepsze
Złącze zasilania16 pin6+8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5090Arc A750
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1bDisplayPort 2.0
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 5090 i Arc A750 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5090Arc A750
Pamięć wideo32 GB GDDR7Lepsze8 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR7GDDR6
Magistrala pamięci512 bitLepsze256 bit
TFLOPS104.8Lepsze17.2
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 509082
Urządzenie BArc A75065
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 5090 or Arc A750?

RTX 5090 has the higher overall gaming score, while Arc A750 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 5090 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 5090 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 5090 offers more overall performance, while RTX 5090 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 5090 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc A750 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 5090 leads in combined 1440p performance. RTX 5090 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 5090 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A750 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A750 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 5090 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.