H2H

Radeon RX 590 GME vs Radeon RX 5500

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 590 GME i RX 5500 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 590 GME wyprzedza RX 5500 o 11% według zbiorczego indeksu Head to Head.+11%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 590 GME vs Radeon RX 5500: kluczowy wniosek

Porównanie RX 590 GME i RX 5500 pokazuje przewagę 11% dla RX 590 GME w «wydajność w grach», ale RX 5500 może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
4137
Efektywność
7882
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6860
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 590 GME to najlepszy wybór ogólny

RX 590 GME prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 590 GME oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI2%

RX 590 GME prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY168 zł

RX 5500 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 152–157z 317
RX 590 GMEpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
RX 5500poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 5500

115 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 590 GME

100/100 · Cena $229

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 590 GMERX 5500
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
41Lepsze
37
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
36Lepsze
33
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
34Lepsze
31
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
78
82Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
59Lepsze
58
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 590 GMERX 5500
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRFSR
Maks. liczba monitorów4Varies by board
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DirectX12.012.1
Vulkan1.31.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS6.543Lepsze5.196
Pobór mocy175 W150 WLepsze
Typ pamięciGDDR5GDDR6
Złącze zasilania8 pin8 pin
Data premiery20202019
ArchitekturaGCN 4.0LepszeRDNA 1.0
GrubośćDual-slotVaries by board
API obliczenioweOpenCL 2.1OpenCL 2.1
Cena premierowa$229$229
Jednostki shader / rdzenie2304Lepsze1408
Taktowanie1257 - 1380 MHz1500 - 1845 MHzLepsze
Taktowanie bazowe1257 MHz1500 MHzLepsze
Taktowanie boost1380 MHz1845 MHzLepsze
Pamięć wideo8 GB GDDR5Lepsze4 GB GDDR6
Taktowanie pamięci8 GHz14 GHzLepsze
Magistrala pamięci256 bitLepsze128 bit
Przepustowość pamięci256 GB/sLepsze224 GB/s
InterfejsPCIe 3x16PCIe 4x8
Pobór mocy175 W150 WLepsze
Proces technologiczny14 nm7 nmLepsze
Zalecany zasilacz450 WVaries by board
Długość241 mmVaries by board
Rozmiar rdzenia232 mm²158 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 16 KB, L2 2 MBL2 2 MBLepsze
Liczba tranzystorów5700 million6400 millionLepsze
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 590 GME i RX 5500 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 590 GMERX 5500
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSSzacowane 66%
22 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
19 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
13 FPSSzacowane 64%
11 FPSSzacowane 61%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 57%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RX 550022 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RX 550019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RX 550011 FPSSzacowane 61%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%RX 55005 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RX 550022 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RX 550019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RX 550011 FPSSzacowane 61%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%RX 55005 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RX 590 GME189 FPSSzacowane 74%RX 5500189 FPSSzacowane 74%RX 590 GME133 FPSSzacowane 74%RX 5500133 FPSSzacowane 74%RX 590 GME96 FPSSzacowane 72%RX 550077 FPSSzacowane 69%RX 590 GME31 FPSSzacowane 65%RX 550023 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RX 590 GME122 FPSSzacowane 74%RX 5500122 FPSSzacowane 74%RX 590 GME105 FPSSzacowane 74%RX 5500105 FPSSzacowane 74%RX 590 GME70 FPSSzacowane 72%RX 550056 FPSSzacowane 69%RX 590 GME21 FPSSzacowane 65%RX 550015 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RX 590 GME154 FPSSzacowane 80%RX 5500154 FPSSzacowane 80%RX 590 GME100 FPSSzacowane 74%RX 550099 FPSSzacowane 74%RX 590 GME86 FPSSzacowane 72%RX 550070 FPSSzacowane 69%RX 590 GME46 FPSSzacowane 65%RX 550034 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RX 550022 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RX 550019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RX 550011 FPSSzacowane 61%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%RX 55005 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRX 590 GME100 FPSSzacowane 74%RX 550099 FPSSzacowane 74%RX 590 GME84 FPSSzacowane 74%RX 550083 FPSSzacowane 74%RX 590 GME62 FPSSzacowane 72%RX 550050 FPSSzacowane 69%RX 590 GME21 FPSSzacowane 65%RX 550016 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RX 550022 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RX 550019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RX 550011 FPSSzacowane 61%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%RX 55005 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RX 550022 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RX 550019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RX 550011 FPSSzacowane 61%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%RX 55005 FPSSzacowane 55%
StarfieldRX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RX 550022 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RX 550019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RX 550011 FPSSzacowane 61%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%RX 55005 FPSSzacowane 55%
Average FPSRX 590 GME70 FPSRX 550070 FPSRX 590 GME54 FPSRX 550053 FPSRX 590 GME39 FPSRX 550032 FPSRX 590 GME15 FPSRX 550012 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 590 GMERX 5500Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100413710%
H2H Compute IndexH2H Index / 10046444%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100494411%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100686013%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 10078825%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 590 GMERX 5500Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100534810%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100524612%
H2H Inference IndexH2H Index / 100494411%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100565011%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100494411%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 590 GMERX 5500
DirectX12.012.1
Vulkan1.31.4
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRFSR
API obliczenioweOpenCL 2.1OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 590 GMERX 5500
ArchitekturaGCN 4.0LepszeRDNA 1.0
Proces technologiczny14 nm7 nmLepsze
Data premiery20202019
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 590 GMERX 5500
Liczba tranzystorów5700 million6400 millionLepsze
Rozmiar rdzenia232 mm²158 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie2304Lepsze1408
Taktowanie bazowe1257 MHz1500 MHzLepsze
Taktowanie boost1380 MHz1845 MHzLepsze

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 590 GMERX 5500
InterfejsPCIe 3x16PCIe 4x8
Długość241 mmVaries by board
GrubośćDual-slotVaries by board
Zalecany zasilacz450 WVaries by board
Złącze zasilania8 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 590 GMERX 5500
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów4Varies by board
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 590 GME i RX 5500 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 590 GMERX 5500
Pamięć wideo8 GB GDDR5Lepsze4 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR5GDDR6
Magistrala pamięci256 bitLepsze128 bit
TFLOPS6.543Lepsze5.196
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 590 GME59
Urządzenie BRX 550058
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 590 GME or RX 5500?

RX 590 GME has the higher overall gaming score, while RX 590 GME offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 590 GME is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 590 GME is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 590 GME offers more overall performance, while RX 590 GME offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 590 GME is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 GME is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 590 GME leads in combined 1440p performance. RX 590 GME can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 590 GME is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 5500 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 5500 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 590 GME if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.