H2H

Radeon RX 6800 XT vs Radeon RX 560 4GB

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 6800 XT i RX 560 4GB według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 6800 XT wyprzedza RX 560 4GB o 67% według zbiorczego indeksu Head to Head.+67%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 6800 XT vs Radeon RX 560 4GB: kluczowy wniosek

Porównanie RX 6800 XT i RX 560 4GB pokazuje przewagę 67% dla RX 6800 XT w «wydajność w grach», ale RX 560 4GB może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5533
Efektywność
61100
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
8856
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 6800 XT to najlepszy wybór ogólny

RX 6800 XT prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 6800 XT oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI12%

RX 6800 XT prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY1048 zł

RX 560 4GB kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 53–58z 317
RX 6800 XT#55pozycja w rankingu GPU
RX 560 4GBpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 6800 XT

150 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 560 4GB

100/100 · Cena $179

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 6800 XTRX 560 4GB
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
55Lepsze
33
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
46Lepsze
30
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
44Lepsze
28
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
61
100Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
65Lepsze
58
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 6800 XTRX 560 4GB
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSR
Maks. liczba monitorów4Varies by board
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CTakNie
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
TFLOPS20.74Lepsze2.611
Pobór mocy300 W75 WLepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR5
Złącze zasilania8+8 pin6 pin
Data premiery20202017
ArchitekturaRDNA 2.0Polaris
GrubośćDual-slotVaries by board
API obliczenioweOpenCL 2.1
Cena premierowa$649
Jednostki shader / rdzenie4608Lepsze896
Taktowanie1825 - 2250 MHzLepsze1175 - 1275 MHz
Taktowanie bazowe1825 MHzLepsze1175 MHz
Taktowanie boost2250 MHzLepsze1275 MHz
Pamięć wideo16 GB GDDR6Lepsze4 GB GDDR5
Taktowanie pamięci16 GHzLepsze7 GHz
Magistrala pamięci256 bitLepsze128 bit
Przepustowość pamięci512 GB/sLepsze112 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x8
Pobór mocy300 W75 WLepsze
Proces technologiczny7 nmLepsze14 nm
Zalecany zasilacz700 WVaries by board
Długość267 mmVaries by board
Rozmiar rdzenia520 mm²123 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 4 MBL1 16 KB, L2 1 MB
Liczba tranzystorów26800 millionLepsze3000 million
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 6800 XTRX 560 4GB
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
27 FPSSzacowane 66%
20 FPSSzacowane 64%
1080p Ultra
23 FPSSzacowane 66%
16 FPSSzacowane 64%
1440p Ultra
17 FPSSzacowane 66%
9 FPSSzacowane 58%
4K Ultra
10 FPSSzacowane 66%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB20 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB16 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB9 FPSSzacowane 58%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB5 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB20 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB16 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB9 FPSSzacowane 58%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB5 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RX 6800 XT228 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB165 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT161 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB114 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT125 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB63 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT62 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB22 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RX 6800 XT147 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB107 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT127 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB90 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT90 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB46 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT42 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB15 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RX 6800 XT186 FPSSzacowane 80%RX 560 4GB135 FPSSzacowane 78%RX 6800 XT120 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB86 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT112 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB57 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT91 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB32 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB20 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB16 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB9 FPSSzacowane 58%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB5 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRX 6800 XT120 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB87 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT101 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB72 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT81 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB41 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT42 FPSSzacowane 74%RX 560 4GB15 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB20 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB16 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB9 FPSSzacowane 58%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB5 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB20 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB16 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB9 FPSSzacowane 58%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB5 FPSSzacowane 55%
StarfieldRX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB20 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB16 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB9 FPSSzacowane 58%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%RX 560 4GB5 FPSSzacowane 55%
Average FPSRX 6800 XT84 FPSRX 560 4GB61 FPSRX 6800 XT65 FPSRX 560 4GB46 FPSRX 6800 XT51 FPSRX 560 4GB26 FPSRX 6800 XT30 FPSRX 560 4GB11 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 6800 XTRX 560 4GBRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100553350%
H2H Compute IndexH2H Index / 100633850%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100643949%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100885644%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1006110048%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 6800 XTRX 560 4GBRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100704348%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100684247%
H2H Inference IndexH2H Index / 100643949%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100734547%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100654048%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 6800 XTRX 560 4GB
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
UpscalingFSR
API obliczenioweOpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 6800 XTRX 560 4GB
ArchitekturaRDNA 2.0Polaris
Proces technologiczny7 nmLepsze14 nm
Data premiery20202017
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 6800 XTRX 560 4GB
Liczba tranzystorów26800 millionLepsze3000 million
Rozmiar rdzenia520 mm²123 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie4608Lepsze896
Taktowanie bazowe1825 MHzLepsze1175 MHz
Taktowanie boost2250 MHzLepsze1275 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 6800 XTRX 560 4GB
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x8
Długość267 mmVaries by board
GrubośćDual-slotVaries by board
Zalecany zasilacz700 WVaries by board
Złącze zasilania8+8 pin6 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 6800 XTRX 560 4GB
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4
USB Type-CTakNie
Maks. liczba monitorów4Varies by board
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 6800 XT i RX 560 4GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 6800 XTRX 560 4GB
Pamięć wideo16 GB GDDR6Lepsze4 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR6GDDR5
Magistrala pamięci256 bitLepsze128 bit
TFLOPS20.74Lepsze2.611
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 6800 XT65
Urządzenie BRX 560 4GB58
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 6800 XT or RX 560 4GB?

RX 6800 XT has the higher overall gaming score, while RX 6800 XT offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 6800 XT is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 6800 XT is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 6800 XT offers more overall performance, while RX 6800 XT offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 6800 XT is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 6800 XT is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 6800 XT leads in combined 1440p performance. RX 6800 XT can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 6800 XT is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 560 4GB is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 560 4GB is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 6800 XT if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.