H2H

Radeon RX 7600 XT vs GeForce RTX 3060 8GB

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 7600 XT i RTX 3060 8GB według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 7600 XT wyprzedza RTX 3060 8GB o 17% według zbiorczego indeksu Head to Head.+17%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 7600 XT vs GeForce RTX 3060 8GB: kluczowy wniosek

Porównanie RX 7600 XT i RTX 3060 8GB pokazuje przewagę 17% dla RX 7600 XT w «wydajność w grach», ale RTX 3060 8GB może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5446
Efektywność
9590
Cena / wydajność
79100
Pojemność pamięci
8868
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 7600 XT to najlepszy wybór ogólny

RX 7600 XT prowadzi w łącznej wydajności w grach. RTX 3060 8GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI2%

RX 7600 XT prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY1247 zł

RTX 3060 8GB kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 44–49z 317
RX 7600 XT#46pozycja w rankingu GPU
RTX 3060 8GB#57pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 7600 XT

119 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

GeForce RTX 3060 8GB

100/100 · Cena $399

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 7600 XTRTX 3060 8GB
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
54Lepsze
46
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
45Lepsze
40
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
43Lepsze
37
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
95Lepsze
90
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
66Lepsze
65
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 7600 XTRTX 3060 8GB
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.1
Taktowanie pamięci18 GHzLepsze15 GHz
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRDLSS 2
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS22.57Lepsze12.74
Pobór mocy190 W170 WLepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Złącze zasilania8 pin8 pin
Data premiery20242022
ArchitekturaRDNA 3.0Ampere
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 2.2OpenCL 3.0, CUDA 8.6
Cena premierowa$549$399Lepsze
Jednostki shader / rdzenie20483584Lepsze
Taktowanie1720 - 2755 MHzLepsze1320 - 1777 MHz
Taktowanie bazowe1720 MHzLepsze1320 MHz
Taktowanie boost2755 MHzLepsze1777 MHz
Pamięć wideo16 GB GDDR6Lepsze8 GB GDDR6
Magistrala pamięci128 bit128 bit
Przepustowość pamięci288 GB/sLepsze240 GB/s
InterfejsPCIe 4x8PCIe 4x16
Pobór mocy190 W170 WLepsze
Proces technologiczny6 nmLepsze8 nm
Zalecany zasilacz450 W450 W
Długość204 mmLepsze242 mm
Rozmiar rdzenia204 mm²Lepsze276 mm²
Cache pamięciL1 128 KB, L2 2 MBL1 128 KB, L2 3 MB
Liczba tranzystorów13300 millionLepsze12000 million
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 7600 XTRTX 3060 8GB
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
28 FPSSzacowane 66%
27 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
24 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
18 FPSSzacowane 66%
15 FPSSzacowane 63%
4K Ultra
8 FPSSzacowane 61%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 7600 XT28 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT24 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT18 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%RX 7600 XT8 FPSSzacowane 61%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRX 7600 XT28 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT24 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT18 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%RX 7600 XT8 FPSSzacowane 61%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RX 7600 XT234 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB223 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT164 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB157 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT127 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB107 FPSSzacowane 71%RX 7600 XT48 FPSSzacowane 69%RTX 3060 8GB31 FPSSzacowane 63%
Cyberpunk 2077RX 7600 XT151 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB144 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT130 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB124 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT92 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB77 FPSSzacowane 71%RX 7600 XT32 FPSSzacowane 69%RTX 3060 8GB21 FPSSzacowane 63%
Forza Horizon 5RX 7600 XT190 FPSSzacowane 80%RTX 3060 8GB182 FPSSzacowane 80%RX 7600 XT123 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB118 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT114 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB96 FPSSzacowane 71%RX 7600 XT71 FPSSzacowane 69%RTX 3060 8GB46 FPSSzacowane 63%
God of War RagnarökRX 7600 XT28 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT24 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT18 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%RX 7600 XT8 FPSSzacowane 61%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRX 7600 XT123 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB118 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT103 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB98 FPSSzacowane 74%RX 7600 XT83 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB69 FPSSzacowane 71%RX 7600 XT33 FPSSzacowane 69%RTX 3060 8GB21 FPSSzacowane 63%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 7600 XT28 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT24 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT18 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%RX 7600 XT8 FPSSzacowane 61%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRX 7600 XT28 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT24 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT18 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%RX 7600 XT8 FPSSzacowane 61%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%
StarfieldRX 7600 XT28 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT24 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%RX 7600 XT18 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%RX 7600 XT8 FPSSzacowane 61%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%
Average FPSRX 7600 XT87 FPSRTX 3060 8GB83 FPSRX 7600 XT66 FPSRTX 3060 8GB64 FPSRX 7600 XT52 FPSRTX 3060 8GB44 FPSRX 7600 XT23 FPSRTX 3060 8GB15 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 7600 XTRTX 3060 8GBRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100544616%
H2H Compute IndexH2H Index / 100655124%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100645221%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100886826%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 10095905%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 7600 XTRTX 3060 8GBRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100695621%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100685521%
H2H Inference IndexH2H Index / 100645221%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100735823%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100645319%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 7600 XTRTX 3060 8GB
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRDLSS 2
API obliczenioweOpenCL 2.2OpenCL 3.0, CUDA 8.6

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 7600 XTRTX 3060 8GB
ArchitekturaRDNA 3.0Ampere
Proces technologiczny6 nmLepsze8 nm
Data premiery20242022
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 7600 XTRTX 3060 8GB
Liczba tranzystorów13300 millionLepsze12000 million
Rozmiar rdzenia204 mm²Lepsze276 mm²
Jednostki shader / rdzenie20483584Lepsze
Taktowanie bazowe1720 MHzLepsze1320 MHz
Taktowanie boost2755 MHzLepsze1777 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 7600 XTRTX 3060 8GB
InterfejsPCIe 4x8PCIe 4x16
Długość204 mmLepsze242 mm
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz450 W450 W
Złącze zasilania8 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 7600 XTRTX 3060 8GB
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 7600 XT i RTX 3060 8GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 7600 XTRTX 3060 8GB
Pamięć wideo16 GB GDDR6Lepsze8 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Magistrala pamięci128 bit128 bit
TFLOPS22.57Lepsze12.74
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 7600 XT66
Urządzenie BRTX 3060 8GB65
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 7600 XT or RTX 3060 8GB?

RX 7600 XT has the higher overall gaming score, while RTX 3060 8GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3060 8GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3060 8GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 7600 XT offers more overall performance, while RX 7600 XT offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3060 8GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RTX 3060 8GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 7600 XT leads in combined 1440p performance. RX 7600 XT can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 7600 XT is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 3060 8GB is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 3060 8GB is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 7600 XT if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.