H2H

Radeon RX 9060 vs Radeon RX 6800 XT

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 9060 i RX 6800 XT według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 6800 XT wyprzedza RX 9060 o 10% według zbiorczego indeksu Head to Head.+10%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 9060 vs Radeon RX 6800 XT: kluczowy wniosek

Porównanie RX 9060 i RX 6800 XT pokazuje przewagę 10% dla RX 6800 XT w «wydajność w grach», ale RX 9060 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5055
Efektywność
10061
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6888
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 9060 to najlepszy wybór ogólny

RX 9060 prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 9060 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI6%

RX 9060 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY168 zł

RX 9060 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 40–45z 317
RX 9060#42pozycja w rankingu GPU
RX 6800 XT#55pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 6800 XT

150 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 9060

100/100 · Cena $269

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 9060RX 6800 XT
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
50
55Lepsze
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
42
46Lepsze
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
40
44Lepsze
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100Lepsze
61
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
69Lepsze
65
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 9060RX 6800 XT
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x16
Pobór mocy132 WLepsze300 W
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRFSR
DługośćVaries by board267 mm
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS21.43Lepsze20.74
Pobór mocy132 WLepsze300 W
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Złącze zasilania8 pin8+8 pin
Data premiery20252020
ArchitekturaRDNA 4.0LepszeRDNA 2.0
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 2.2OpenCL 2.1
Cena premierowa$269Lepsze$649
Jednostki shader / rdzenie17924608Lepsze
Taktowanie1700 - 2990 MHz1825 - 2250 MHzLepsze
Taktowanie bazowe1700 MHz1825 MHzLepsze
Taktowanie boost2990 MHzLepsze2250 MHz
Pamięć wideo8 GB GDDR616 GB GDDR6Lepsze
Taktowanie pamięci18 GHzLepsze16 GHz
Magistrala pamięci128 bit256 bitLepsze
Przepustowość pamięci288 GB/s512 GB/sLepsze
Proces technologiczny4 nmLepsze7 nm
Zalecany zasilacz300 WLepsze700 W
Rozmiar rdzenia199 mm²Lepsze520 mm²
Cache pamięciL2 4 MBLepszeL1 128 KB, L2 4 MB
Liczba tranzystorów29700 millionLepsze26800 million
Maks. liczba monitorów34
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieTak
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 9060 i RX 6800 XT w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 9060RX 6800 XT
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
28 FPSSzacowane 66%
27 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
24 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
16 FPSSzacowane 64%
17 FPSSzacowane 66%
4K Ultra
6 FPSSzacowane 56%
10 FPSSzacowane 66%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 906028 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 906024 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 906016 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 90606 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Call of Duty: WarzoneRX 906028 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 906024 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 906016 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 90606 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Counter-Strike 2RX 9060233 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT228 FPSSzacowane 74%RX 9060164 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT161 FPSSzacowane 74%RX 9060118 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT125 FPSSzacowane 74%RX 906035 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT62 FPSSzacowane 74%
Cyberpunk 2077RX 9060150 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT147 FPSSzacowane 74%RX 9060129 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT127 FPSSzacowane 74%RX 906085 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT90 FPSSzacowane 74%RX 906023 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT42 FPSSzacowane 74%
Forza Horizon 5RX 9060190 FPSSzacowane 80%RX 6800 XT186 FPSSzacowane 80%RX 9060123 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT120 FPSSzacowane 74%RX 9060106 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT112 FPSSzacowane 74%RX 906051 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT91 FPSSzacowane 74%
God of War RagnarökRX 906028 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 906024 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 906016 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 90606 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Hogwarts LegacyRX 9060123 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT120 FPSSzacowane 74%RX 9060103 FPSSzacowane 74%RX 6800 XT101 FPSSzacowane 74%RX 906076 FPSSzacowane 72%RX 6800 XT81 FPSSzacowane 74%RX 906024 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT42 FPSSzacowane 74%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 906028 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 906024 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 906016 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 90606 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Monster Hunter WildsRX 906028 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 906024 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 906016 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 90606 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
StarfieldRX 906028 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT27 FPSSzacowane 66%RX 906024 FPSSzacowane 66%RX 6800 XT23 FPSSzacowane 66%RX 906016 FPSSzacowane 64%RX 6800 XT17 FPSSzacowane 66%RX 90606 FPSSzacowane 56%RX 6800 XT10 FPSSzacowane 66%
Average FPSRX 906086 FPSRX 6800 XT84 FPSRX 906066 FPSRX 6800 XT65 FPSRX 906048 FPSRX 6800 XT51 FPSRX 906017 FPSRX 6800 XT30 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 9060RX 6800 XTRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100505510%
H2H Compute IndexH2H Index / 10060635%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100556415%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100688826%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001006148%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 9060RX 6800 XTRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100587019%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100576818%
H2H Inference IndexH2H Index / 100556415%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100607320%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100556517%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060RX 6800 XT
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRFSR
API obliczenioweOpenCL 2.2OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060RX 6800 XT
ArchitekturaRDNA 4.0LepszeRDNA 2.0
Proces technologiczny4 nmLepsze7 nm
Data premiery20252020
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060RX 6800 XT
Liczba tranzystorów29700 millionLepsze26800 million
Rozmiar rdzenia199 mm²Lepsze520 mm²
Jednostki shader / rdzenie17924608Lepsze
Taktowanie bazowe1700 MHz1825 MHzLepsze
Taktowanie boost2990 MHzLepsze2250 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060RX 6800 XT
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x16
DługośćVaries by board267 mm
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz300 WLepsze700 W
Złącze zasilania8 pin8+8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060RX 6800 XT
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieTak
Maks. liczba monitorów34
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 9060 i RX 6800 XT na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060RX 6800 XT
Pamięć wideo8 GB GDDR616 GB GDDR6Lepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Magistrala pamięci128 bit256 bitLepsze
TFLOPS21.43Lepsze20.74
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 906069
Urządzenie BRX 6800 XT65
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 9060 or RX 6800 XT?

RX 9060 has the higher overall gaming score, while RX 9060 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 9060 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 9060 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 9060 offers more overall performance, while RX 9060 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 9060 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 9060 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 9060 leads in combined 1440p performance. RX 9060 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 9060 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 9060 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 9060 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 9060 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.