H2H

Radeon RX 9060 XT 8GB vs GeForce RTX 3050 6 GB

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 9060 XT 8GB wyprzedza RTX 3050 6 GB o 33% według zbiorczego indeksu Head to Head.+33%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 9060 XT 8GB vs GeForce RTX 3050 6 GB: kluczowy wniosek

Porównanie RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB pokazuje przewagę 33% dla RX 9060 XT 8GB w «wydajność w grach», ale RTX 3050 6 GB może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5239
Efektywność
100100
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6860
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 9060 XT 8GB to najlepszy wybór ogólny

RX 9060 XT 8GB prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 9060 XT 8GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI13%

RX 9060 XT 8GB prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY374 zł

RTX 3050 6 GB kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 32–37z 317
RX 9060 XT 8GB#34pozycja w rankingu GPU
RTX 3050 6 GBpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce RTX 3050 6 GB

82 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

GeForce RTX 3050 6 GB

100/100 · Cena $229

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
52Lepsze
39
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
44Lepsze
34
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
41Lepsze
32
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100
100
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
70Lepsze
62
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRDLSS 2
Maks. liczba monitorów34
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DługośćVaries by board242 mm
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS25.64Lepsze6.774
Pobór mocy160 W70 WLepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Złącze zasilania8 pinNone
Data premiery20252024
ArchitekturaRDNA 4.0Ampere
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 2.2OpenCL 3.0, CUDA 8.6
Cena premierowa$299$229Lepsze
Jednostki shader / rdzenie20482304Lepsze
Taktowanie1700 - 3130 MHzLepsze1042 - 1470 MHz
Taktowanie bazowe1700 MHzLepsze1042 MHz
Taktowanie boost3130 MHzLepsze1470 MHz
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze6 GB GDDR6
Taktowanie pamięci20 GHzLepsze14 GHz
Magistrala pamięci128 bitLepsze96 bit
Przepustowość pamięci320 GB/sLepsze168 GB/s
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x8
Pobór mocy160 W70 WLepsze
Proces technologiczny4 nmLepsze8 nm
Zalecany zasilacz450 W250 WLepsze
Rozmiar rdzenia199 mm²Lepsze200 mm²
Cache pamięciL2 4 MBLepszeL1 128 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów29700 millionLepsze8700 million
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
29 FPSSzacowane 66%
24 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
25 FPSSzacowane 66%
20 FPSSzacowane 65%
1440p Ultra
18 FPSSzacowane 65%
10 FPSSzacowane 58%
4K Ultra
6 FPSSzacowane 57%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB24 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB20 FPSSzacowane 65%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB10 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RTX 3050 6 GB5 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB24 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB20 FPSSzacowane 65%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB10 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RTX 3050 6 GB5 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RX 9060 XT 8GB243 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB206 FPSSzacowane 74%RX 9060 XT 8GB171 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB140 FPSSzacowane 73%RX 9060 XT 8GB127 FPSSzacowane 73%RTX 3050 6 GB74 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB38 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB25 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RX 9060 XT 8GB157 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB133 FPSSzacowane 74%RX 9060 XT 8GB135 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB111 FPSSzacowane 73%RX 9060 XT 8GB92 FPSSzacowane 73%RTX 3050 6 GB54 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB17 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RX 9060 XT 8GB198 FPSSzacowane 80%RTX 3050 6 GB167 FPSSzacowane 80%RX 9060 XT 8GB128 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB105 FPSSzacowane 73%RX 9060 XT 8GB114 FPSSzacowane 73%RTX 3050 6 GB67 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB55 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB37 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB24 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB20 FPSSzacowane 65%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB10 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RTX 3050 6 GB5 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRX 9060 XT 8GB128 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB108 FPSSzacowane 74%RX 9060 XT 8GB107 FPSSzacowane 74%RTX 3050 6 GB88 FPSSzacowane 73%RX 9060 XT 8GB82 FPSSzacowane 73%RTX 3050 6 GB48 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB26 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB17 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB24 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB20 FPSSzacowane 65%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB10 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RTX 3050 6 GB5 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB24 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB20 FPSSzacowane 65%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB10 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RTX 3050 6 GB5 FPSSzacowane 55%
StarfieldRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB24 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RTX 3050 6 GB20 FPSSzacowane 65%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RTX 3050 6 GB10 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RTX 3050 6 GB5 FPSSzacowane 55%
Average FPSRX 9060 XT 8GB90 FPSRTX 3050 6 GB76 FPSRX 9060 XT 8GB69 FPSRTX 3050 6 GB56 FPSRX 9060 XT 8GB52 FPSRTX 3050 6 GB30 FPSRX 9060 XT 8GB18 FPSRTX 3050 6 GB13 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GBRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100523929%
H2H Compute IndexH2H Index / 100624434%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100574524%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100686013%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001001000%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GBRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100594919%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100594821%
H2H Inference IndexH2H Index / 100574524%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100615118%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100574524%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRDLSS 2
API obliczenioweOpenCL 2.2OpenCL 3.0, CUDA 8.6

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
ArchitekturaRDNA 4.0Ampere
Proces technologiczny4 nmLepsze8 nm
Data premiery20252024
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
Liczba tranzystorów29700 millionLepsze8700 million
Rozmiar rdzenia199 mm²Lepsze200 mm²
Jednostki shader / rdzenie20482304Lepsze
Taktowanie bazowe1700 MHzLepsze1042 MHz
Taktowanie boost3130 MHzLepsze1470 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
InterfejsPCIe 5x16PCIe 4x8
DługośćVaries by board242 mm
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz450 W250 WLepsze
Złącze zasilania8 pinNone

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów34
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 9060 XT 8GB i RTX 3050 6 GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRTX 3050 6 GB
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze6 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Magistrala pamięci128 bitLepsze96 bit
TFLOPS25.64Lepsze6.774
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 9060 XT 8GB70
Urządzenie BRTX 3050 6 GB62
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 9060 XT 8GB or RTX 3050 6 GB?

RX 9060 XT 8GB has the higher overall gaming score, while RX 9060 XT 8GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3050 6 GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3050 6 GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 9060 XT 8GB offers more overall performance, while RX 9060 XT 8GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3050 6 GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 9060 XT 8GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 9060 XT 8GB leads in combined 1440p performance. RX 9060 XT 8GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 9060 XT 8GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 3050 6 GB is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 3050 6 GB is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 9060 XT 8GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.