H2H

Radeon RX 9060 XT 8GB vs Radeon RX 560 2GB

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 9060 XT 8GB wyprzedza RX 560 2GB o 58% według zbiorczego indeksu Head to Head.+58%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 9060 XT 8GB vs Radeon RX 560 2GB: kluczowy wniosek

Porównanie RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB pokazuje przewagę 58% dla RX 9060 XT 8GB w «wydajność w grach», ale RX 560 2GB może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5233
Efektywność
100100
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6856
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 9060 XT 8GB to najlepszy wybór ogólny

RX 9060 XT 8GB prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 9060 XT 8GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI21%

RX 9060 XT 8GB prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY1010 zł

RX 560 2GB kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 32–37z 317
RX 9060 XT 8GB#34pozycja w rankingu GPU
RX 560 2GBpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 560 2GB

115 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 560 2GB

100/100 · Cena $179

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
52Lepsze
33
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
44Lepsze
30
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
41Lepsze
28
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100
100
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
70Lepsze
58
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSR
Maks. liczba monitorów3Varies by board
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DługośćVaries by boardVaries by board
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
TFLOPS25.64Lepsze2.611
Pobór mocy160 W75 WLepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR5
Złącze zasilania8 pin6 pin
Data premiery20252017
ArchitekturaRDNA 4.0Polaris
GrubośćDual-slotVaries by board
API obliczenioweOpenCL 2.2
Cena premierowa$299
Jednostki shader / rdzenie2048Lepsze896
Taktowanie1700 - 3130 MHzLepsze1175 - 1275 MHz
Taktowanie bazowe1700 MHzLepsze1175 MHz
Taktowanie boost3130 MHzLepsze1275 MHz
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze2 GB GDDR5
Taktowanie pamięci20 GHzLepsze7 GHz
Magistrala pamięci128 bit128 bit
Przepustowość pamięci320 GB/sLepsze112 GB/s
InterfejsPCIe 5x16PCIe 3x8
Pobór mocy160 W75 WLepsze
Proces technologiczny4 nmLepsze14 nm
Zalecany zasilacz450 WVaries by board
Rozmiar rdzenia199 mm²123 mm²Lepsze
Cache pamięciL2 4 MBLepszeL1 16 KB, L2 1 MB
Liczba tranzystorów29700 millionLepsze3000 million
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
29 FPSSzacowane 66%
20 FPSSzacowane 64%
1080p Ultra
25 FPSSzacowane 66%
16 FPSSzacowane 64%
1440p Ultra
18 FPSSzacowane 65%
9 FPSSzacowane 58%
4K Ultra
6 FPSSzacowane 57%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB20 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB16 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB9 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RX 560 2GB5 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB20 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB16 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB9 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RX 560 2GB5 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RX 9060 XT 8GB243 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB165 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB171 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB114 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB127 FPSSzacowane 73%RX 560 2GB63 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB38 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB22 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RX 9060 XT 8GB157 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB107 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB135 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB90 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB92 FPSSzacowane 73%RX 560 2GB46 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB15 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RX 9060 XT 8GB198 FPSSzacowane 80%RX 560 2GB135 FPSSzacowane 78%RX 9060 XT 8GB128 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB86 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB114 FPSSzacowane 73%RX 560 2GB57 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB55 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB32 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB20 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB16 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB9 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RX 560 2GB5 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRX 9060 XT 8GB128 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB87 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB107 FPSSzacowane 74%RX 560 2GB72 FPSSzacowane 72%RX 9060 XT 8GB82 FPSSzacowane 73%RX 560 2GB41 FPSSzacowane 66%RX 9060 XT 8GB26 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB15 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB20 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB16 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB9 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RX 560 2GB5 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB20 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB16 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB9 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RX 560 2GB5 FPSSzacowane 55%
StarfieldRX 9060 XT 8GB29 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB20 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB25 FPSSzacowane 66%RX 560 2GB16 FPSSzacowane 64%RX 9060 XT 8GB18 FPSSzacowane 65%RX 560 2GB9 FPSSzacowane 58%RX 9060 XT 8GB6 FPSSzacowane 57%RX 560 2GB5 FPSSzacowane 55%
Average FPSRX 9060 XT 8GB90 FPSRX 560 2GB61 FPSRX 9060 XT 8GB69 FPSRX 560 2GB46 FPSRX 9060 XT 8GB52 FPSRX 560 2GB26 FPSRX 9060 XT 8GB18 FPSRX 560 2GB11 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 9060 XT 8GBRX 560 2GBRóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100523345%
H2H Compute IndexH2H Index / 100623848%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100573938%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100685619%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001001000%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 9060 XT 8GBRX 560 2GBRóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100594331%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100594234%
H2H Inference IndexH2H Index / 100573938%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100614530%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100574035%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
UpscalingFSR
API obliczenioweOpenCL 2.2

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
ArchitekturaRDNA 4.0Polaris
Proces technologiczny4 nmLepsze14 nm
Data premiery20252017
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
Liczba tranzystorów29700 millionLepsze3000 million
Rozmiar rdzenia199 mm²123 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie2048Lepsze896
Taktowanie bazowe1700 MHzLepsze1175 MHz
Taktowanie boost3130 MHzLepsze1275 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
InterfejsPCIe 5x16PCIe 3x8
DługośćVaries by boardVaries by board
GrubośćDual-slotVaries by board
Zalecany zasilacz450 WVaries by board
Złącze zasilania8 pin6 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów3Varies by board
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 9060 XT 8GB i RX 560 2GB na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 560 2GB
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze2 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR6GDDR5
Magistrala pamięci128 bit128 bit
TFLOPS25.64Lepsze2.611
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 9060 XT 8GB70
Urządzenie BRX 560 2GB58
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 9060 XT 8GB or RX 560 2GB?

RX 9060 XT 8GB has the higher overall gaming score, while RX 9060 XT 8GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 9060 XT 8GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 9060 XT 8GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 9060 XT 8GB offers more overall performance, while RX 9060 XT 8GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 9060 XT 8GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 9060 XT 8GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 9060 XT 8GB leads in combined 1440p performance. RX 9060 XT 8GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 9060 XT 8GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 560 2GB is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 560 2GB is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 9060 XT 8GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.