H2H

Intel Arc A310 vs Radeon RX 5500

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

Arc A310 ve RX 5500 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 5500, Head to Head birleşik indeksinde Arc A310 modelinden %12 daha önde.+12%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Intel Arc A310 vs Radeon RX 5500: ana sonuç

Arc A310 ve RX 5500 karşılaştırması, RX 5500 için «oyun performansı» alanında 12% avantaj gösteriyor; ancak Arc A310 «fiyatına göre değer» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
3337
Verimlilik
10082
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
6060
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

Cihazlar aynı genel puanı aldı

Arc A310 birleşik oyun performansında önde. Arc A310 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI0%

Performans neredeyse aynı

FİYAT FARKI₺1.929

RX 5500 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 154–159/ 317
Arc A310TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
RX 5500TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon RX 5500

115 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Intel Arc A310

100/100 · Fiyat $169

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryArc A310RX 5500
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
33
37Daha iyi
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
30
33Daha iyi
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
28
31Daha iyi
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100Daha iyi
82
Head to Head puanıGenel katalog puanı
58
58
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationArc A310RX 5500
DisplayPortmini-DisplayPort 2.0DisplayPort 1.4
Device classDesktopDesktop
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DirectX12.212.1
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS2.6885.196Daha iyi
Güç tüketimi75 WDaha iyi150 W
KalınlıkSingle-slotVaries by board
Bellek türüGDDR6GDDR6
UpscalingXeSSFSR
Güç konektörüNone8 pin
Çıkış tarihi20222019
MimariXe-HPGRDNA 1.0
Saat hızı1750 - 2000 MHzDaha iyi1500 - 1845 MHz
Temel saat hızı1750 MHzDaha iyi1500 MHz
Boost saat hızı2000 MHzDaha iyi1845 MHz
Video belleği4 GB GDDR64 GB GDDR6
Bellek frekansı15,5 GHzDaha iyi14 GHz
Bellek veri yolu64 bit128 bitDaha iyi
Bellek bant genişliği124 GB/s224 GB/sDaha iyi
ArayüzPCIe 4x8PCIe 4x8
Güç tüketimi75 WDaha iyi150 W
Üretim süreci6 nmDaha iyi7 nm
Önerilen PSU200 WVaries by board
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$169Daha iyi$229
Shader birimleri / çekirdekler7681408Daha iyi
Zar boyutu157 mm²Daha iyi158 mm²
Bellek önbelleğiL2 4 MBL2 2 MB
Transistör sayısı7200 millionDaha iyi6400 million
Maksimum monitör4Varies by board
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
UzunlukVaries by boardVaries by board
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

Arc A310RX 5500
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
20 FPSTahmini 64%
22 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
17 FPSTahmini 64%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
9 FPSTahmini 58%
11 FPSTahmini 61%
4K Ultra
5 FPSTahmini 55%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongArc A31020 FPSTahmini 64%RX 550022 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 550019 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 550011 FPSTahmini 61%Arc A3105 FPSTahmini 55%RX 55005 FPSTahmini 55%
Call of Duty: WarzoneArc A31020 FPSTahmini 64%RX 550022 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 550019 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 550011 FPSTahmini 61%Arc A3105 FPSTahmini 55%RX 55005 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 2Arc A310165 FPSTahmini 72%RX 5500189 FPSTahmini 74%Arc A310116 FPSTahmini 72%RX 5500133 FPSTahmini 74%Arc A31062 FPSTahmini 66%RX 550077 FPSTahmini 69%Arc A31022 FPSTahmini 62%RX 550023 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 2077Arc A310106 FPSTahmini 72%RX 5500122 FPSTahmini 74%Arc A31092 FPSTahmini 72%RX 5500105 FPSTahmini 74%Arc A31045 FPSTahmini 66%RX 550056 FPSTahmini 69%Arc A31015 FPSTahmini 62%RX 550015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 5Arc A310134 FPSTahmini 78%RX 5500154 FPSTahmini 80%Arc A31087 FPSTahmini 72%RX 550099 FPSTahmini 74%Arc A31056 FPSTahmini 66%RX 550070 FPSTahmini 69%Arc A31033 FPSTahmini 62%RX 550034 FPSTahmini 62%
God of War RagnarökArc A31020 FPSTahmini 64%RX 550022 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 550019 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 550011 FPSTahmini 61%Arc A3105 FPSTahmini 55%RX 55005 FPSTahmini 55%
Hogwarts LegacyArc A31087 FPSTahmini 72%RX 550099 FPSTahmini 74%Arc A31073 FPSTahmini 72%RX 550083 FPSTahmini 74%Arc A31041 FPSTahmini 66%RX 550050 FPSTahmini 69%Arc A31015 FPSTahmini 62%RX 550016 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 2024Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 550022 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 550019 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 550011 FPSTahmini 61%Arc A3105 FPSTahmini 55%RX 55005 FPSTahmini 55%
Monster Hunter WildsArc A31020 FPSTahmini 64%RX 550022 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 550019 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 550011 FPSTahmini 61%Arc A3105 FPSTahmini 55%RX 55005 FPSTahmini 55%
StarfieldArc A31020 FPSTahmini 64%RX 550022 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 550019 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 550011 FPSTahmini 61%Arc A3105 FPSTahmini 55%RX 55005 FPSTahmini 55%
Average FPSArc A31061 FPSRX 550070 FPSArc A31047 FPSRX 550053 FPSArc A31026 FPSRX 550032 FPSArc A31012 FPSRX 550012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc A310RX 5500Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100333711%
H2H Compute IndexH2H Index / 10042445%
H2H Rendering IndexH2H Index / 10041447%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10060600%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001008220%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc A310RX 5500Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10045486%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10044464%
H2H Inference IndexH2H Index / 10041447%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10048504%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 10041447%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A310RX 5500
DirectX12.212.1
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingXeSSFSR
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A310RX 5500
MimariXe-HPGRDNA 1.0
Üretim süreci6 nmDaha iyi7 nm
Çıkış tarihi20222019
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A310RX 5500
Transistör sayısı7200 millionDaha iyi6400 million
Zar boyutu157 mm²Daha iyi158 mm²
Shader birimleri / çekirdekler7681408Daha iyi
Temel saat hızı1750 MHzDaha iyi1500 MHz
Boost saat hızı2000 MHzDaha iyi1845 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A310RX 5500
ArayüzPCIe 4x8PCIe 4x8
UzunlukVaries by boardVaries by board
KalınlıkSingle-slotVaries by board
Önerilen PSU200 WVaries by board
Güç konektörüNone8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A310RX 5500
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortmini-DisplayPort 2.0DisplayPort 1.4
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör4Varies by board
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü Arc A310 ve RX 5500 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A310RX 5500
Video belleği4 GB GDDR64 GB GDDR6
Bellek türüGDDR6GDDR6
Bellek veri yolu64 bit128 bitDaha iyi
TFLOPS2.6885.196Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz AArc A31058
Cihaz BRX 550058
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: Arc A310 or RX 5500?

Arc A310 has the higher overall gaming score, while Arc A310 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

Arc A310 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

Arc A310 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

Arc A310 offers more overall performance, while Arc A310 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

Arc A310 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc A310 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

Arc A310 leads in combined 1440p performance. Arc A310 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

Arc A310 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A310 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A310 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to Arc A310 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.