H2H

GeForce RTX 3090 vs Intel Arc A310

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 3090 i Arc A310 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 3090 wyprzedza Arc A310 o 106% według zbiorczego indeksu Head to Head.+106%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 3090 vs Intel Arc A310: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 3090 i Arc A310 pokazuje przewagę 106% dla RTX 3090 w «wydajność w grach», ale Arc A310 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
6833
Efektywność
65100
Cena / wydajność
74100
Pojemność pamięci
10060
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 3090 to najlepszy wybór ogólny

RTX 3090 prowadzi w łącznej wydajności w grach. Arc A310 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI19%

RTX 3090 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY2489 zł

Arc A310 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 36–41z 317
RTX 3090#38pozycja w rankingu GPU
Arc A310poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce RTX 3090

180 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Intel Arc A310

100/100 · Cena $169

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 3090Arc A310
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
68Lepsze
33
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
55Lepsze
30
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
53Lepsze
28
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
65
100Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
69Lepsze
58
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 3090Arc A310
DisplayPortDisplayPort 1.4amini-DisplayPort 2.0
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 2XeSS
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS35.58Lepsze2.688
Pobór mocy350 W75 WLepsze
Typ pamięciGDDR6XGDDR6
Złącze zasilania16 pinNone
Data premiery20202022
ArchitekturaAmpereXe-HPG
GrubośćTriple-slotSingle-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0
Cena premierowa$1499$169Lepsze
Jednostki shader / rdzenie10496Lepsze768
Długość336 mmVaries by board
Taktowanie1395 - 1695 MHz1750 - 2000 MHzLepsze
Taktowanie bazowe1395 MHz1750 MHzLepsze
Taktowanie boost1695 MHz2000 MHzLepsze
Pamięć wideo24 GB GDDR6XLepsze4 GB GDDR6
Taktowanie pamięci19,5 GHzLepsze15,5 GHz
Magistrala pamięci384 bitLepsze64 bit
Przepustowość pamięci936 GB/sLepsze124 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 4x8
Pobór mocy350 W75 WLepsze
Proces technologiczny8 nm6 nmLepsze
Zalecany zasilacz750 W200 WLepsze
Rozmiar rdzenia628 mm²157 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 6 MBL2 4 MBLepsze
Liczba tranzystorów28300 millionLepsze7200 million
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 3090 i Arc A310 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 3090Arc A310
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
33 FPSSzacowane 66%
20 FPSSzacowane 64%
1080p Ultra
28 FPSSzacowane 66%
17 FPSSzacowane 64%
1440p Ultra
21 FPSSzacowane 66%
9 FPSSzacowane 58%
4K Ultra
12 FPSSzacowane 66%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 309033 FPSSzacowane 66%Arc A31020 FPSSzacowane 64%RTX 309028 FPSSzacowane 66%Arc A31017 FPSSzacowane 64%RTX 309021 FPSSzacowane 66%Arc A3109 FPSSzacowane 58%RTX 309012 FPSSzacowane 66%Arc A3105 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRTX 309033 FPSSzacowane 66%Arc A31020 FPSSzacowane 64%RTX 309028 FPSSzacowane 66%Arc A31017 FPSSzacowane 64%RTX 309021 FPSSzacowane 66%Arc A3109 FPSSzacowane 58%RTX 309012 FPSSzacowane 66%Arc A3105 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RTX 3090281 FPSSzacowane 74%Arc A310165 FPSSzacowane 72%RTX 3090197 FPSSzacowane 74%Arc A310116 FPSSzacowane 72%RTX 3090153 FPSSzacowane 74%Arc A31062 FPSSzacowane 66%RTX 309076 FPSSzacowane 74%Arc A31022 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RTX 3090181 FPSSzacowane 74%Arc A310106 FPSSzacowane 72%RTX 3090156 FPSSzacowane 74%Arc A31092 FPSSzacowane 72%RTX 3090111 FPSSzacowane 74%Arc A31045 FPSSzacowane 66%RTX 309051 FPSSzacowane 74%Arc A31015 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RTX 3090229 FPSSzacowane 80%Arc A310134 FPSSzacowane 78%RTX 3090148 FPSSzacowane 74%Arc A31087 FPSSzacowane 72%RTX 3090138 FPSSzacowane 74%Arc A31056 FPSSzacowane 66%RTX 3090112 FPSSzacowane 74%Arc A31033 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRTX 309033 FPSSzacowane 66%Arc A31020 FPSSzacowane 64%RTX 309028 FPSSzacowane 66%Arc A31017 FPSSzacowane 64%RTX 309021 FPSSzacowane 66%Arc A3109 FPSSzacowane 58%RTX 309012 FPSSzacowane 66%Arc A3105 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRTX 3090148 FPSSzacowane 74%Arc A31087 FPSSzacowane 72%RTX 3090124 FPSSzacowane 74%Arc A31073 FPSSzacowane 72%RTX 3090100 FPSSzacowane 74%Arc A31041 FPSSzacowane 66%RTX 309052 FPSSzacowane 74%Arc A31015 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 309033 FPSSzacowane 66%Arc A31020 FPSSzacowane 64%RTX 309028 FPSSzacowane 66%Arc A31017 FPSSzacowane 64%RTX 309021 FPSSzacowane 66%Arc A3109 FPSSzacowane 58%RTX 309012 FPSSzacowane 66%Arc A3105 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRTX 309033 FPSSzacowane 66%Arc A31020 FPSSzacowane 64%RTX 309028 FPSSzacowane 66%Arc A31017 FPSSzacowane 64%RTX 309021 FPSSzacowane 66%Arc A3109 FPSSzacowane 58%RTX 309012 FPSSzacowane 66%Arc A3105 FPSSzacowane 55%
StarfieldRTX 309033 FPSSzacowane 66%Arc A31020 FPSSzacowane 64%RTX 309028 FPSSzacowane 66%Arc A31017 FPSSzacowane 64%RTX 309021 FPSSzacowane 66%Arc A3109 FPSSzacowane 58%RTX 309012 FPSSzacowane 66%Arc A3105 FPSSzacowane 55%
Average FPSRTX 3090104 FPSArc A31061 FPSRTX 309079 FPSArc A31047 FPSRTX 309063 FPSArc A31026 FPSRTX 309036 FPSArc A31012 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3090Arc A310Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100683369%
H2H Compute IndexH2H Index / 100714251%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100774161%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001006050%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1006510042%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3090Arc A310Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100824558%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100814459%
H2H Inference IndexH2H Index / 100774161%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100864857%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100784162%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3090Arc A310
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 2XeSS
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3090Arc A310
ArchitekturaAmpereXe-HPG
Proces technologiczny8 nm6 nmLepsze
Data premiery20202022
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3090Arc A310
Liczba tranzystorów28300 millionLepsze7200 million
Rozmiar rdzenia628 mm²157 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie10496Lepsze768
Taktowanie bazowe1395 MHz1750 MHzLepsze
Taktowanie boost1695 MHz2000 MHzLepsze

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3090Arc A310
InterfejsPCIe 4x16PCIe 4x8
Długość336 mmVaries by board
GrubośćTriple-slotSingle-slot
Zalecany zasilacz750 W200 WLepsze
Złącze zasilania16 pinNone

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3090Arc A310
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 1.4amini-DisplayPort 2.0
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 3090 i Arc A310 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3090Arc A310
Pamięć wideo24 GB GDDR6XLepsze4 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR6XGDDR6
Magistrala pamięci384 bitLepsze64 bit
TFLOPS35.58Lepsze2.688
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 309069
Urządzenie BArc A31058
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 3090 or Arc A310?

RTX 3090 has the higher overall gaming score, while Arc A310 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3090 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3090 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 3090 offers more overall performance, while RTX 3090 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3090 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc A310 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 3090 leads in combined 1440p performance. RTX 3090 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 3090 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A310 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A310 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 3090 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.