H2H

GeForce RTX 4070 vs Radeon RX 590 GME

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 4070 i RX 590 GME według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 4070 wyprzedza RX 590 GME o 46% według zbiorczego indeksu Head to Head.+46%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 4070 vs Radeon RX 590 GME: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 4070 i RX 590 GME pokazuje przewagę 46% dla RTX 4070 w «wydajność w grach», ale RX 590 GME może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
6041
Efektywność
10078
Cena / wydajność
87100
Pojemność pamięci
8068
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 4070 to najlepszy wybór ogólny

RTX 4070 prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 590 GME oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI24%

RTX 4070 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY1385 zł

RX 590 GME kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 19–24z 317
RTX 4070#21pozycja w rankingu GPU
RX 590 GMEpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce RTX 4070

76 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 590 GME

100/100 · Cena $229

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 4070RX 590 GME
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
60Lepsze
41
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
50Lepsze
36
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
47Lepsze
34
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100Lepsze
78
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
73Lepsze
59
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 4070RX 590 GME
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 3FSR
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
TFLOPS29.15Lepsze6.543
Pobór mocy200 W175 WLepsze
Typ pamięciGDDR6XGDDR5
Złącze zasilania16 pin8 pin
Data premiery20232020
ArchitekturaAda LovelaceGCN 4.0
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1
Cena premierowa$599$229Lepsze
Jednostki shader / rdzenie5888Lepsze2304
Długość240 mmLepsze241 mm
Taktowanie1920 - 2475 MHzLepsze1257 - 1380 MHz
Taktowanie bazowe1920 MHzLepsze1257 MHz
Taktowanie boost2475 MHzLepsze1380 MHz
Pamięć wideo12 GB GDDR6XLepsze8 GB GDDR5
Taktowanie pamięci21 GHzLepsze8 GHz
Magistrala pamięci192 bit256 bitLepsze
Przepustowość pamięci504 GB/sLepsze256 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x16
Pobór mocy200 W175 WLepsze
Proces technologiczny5 nmLepsze14 nm
Zalecany zasilacz550 W450 WLepsze
Rozmiar rdzenia294 mm²232 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 36 MBL1 16 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów35800 millionLepsze5700 million
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 4070 i RX 590 GME w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 4070RX 590 GME
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
30 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
25 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
19 FPSSzacowane 66%
13 FPSSzacowane 64%
4K Ultra
10 FPSSzacowane 65%
5 FPSSzacowane 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 407030 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 407025 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 407019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 407010 FPSSzacowane 65%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Call of Duty: WarzoneRTX 407030 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 407025 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 407019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 407010 FPSSzacowane 65%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Counter-Strike 2RTX 4070250 FPSSzacowane 74%RX 590 GME189 FPSSzacowane 74%RTX 4070176 FPSSzacowane 74%RX 590 GME133 FPSSzacowane 74%RTX 4070137 FPSSzacowane 74%RX 590 GME96 FPSSzacowane 72%RTX 407064 FPSSzacowane 73%RX 590 GME31 FPSSzacowane 65%
Cyberpunk 2077RTX 4070161 FPSSzacowane 74%RX 590 GME122 FPSSzacowane 74%RTX 4070139 FPSSzacowane 74%RX 590 GME105 FPSSzacowane 74%RTX 407099 FPSSzacowane 74%RX 590 GME70 FPSSzacowane 72%RTX 407043 FPSSzacowane 73%RX 590 GME21 FPSSzacowane 65%
Forza Horizon 5RTX 4070204 FPSSzacowane 80%RX 590 GME154 FPSSzacowane 80%RTX 4070132 FPSSzacowane 74%RX 590 GME100 FPSSzacowane 74%RTX 4070123 FPSSzacowane 74%RX 590 GME86 FPSSzacowane 72%RTX 407094 FPSSzacowane 73%RX 590 GME46 FPSSzacowane 65%
God of War RagnarökRTX 407030 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 407025 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 407019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 407010 FPSSzacowane 65%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Hogwarts LegacyRTX 4070132 FPSSzacowane 74%RX 590 GME100 FPSSzacowane 74%RTX 4070110 FPSSzacowane 74%RX 590 GME84 FPSSzacowane 74%RTX 407089 FPSSzacowane 74%RX 590 GME62 FPSSzacowane 72%RTX 407044 FPSSzacowane 73%RX 590 GME21 FPSSzacowane 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 407030 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 407025 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 407019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 407010 FPSSzacowane 65%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Monster Hunter WildsRTX 407030 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 407025 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 407019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 407010 FPSSzacowane 65%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
StarfieldRTX 407030 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 407025 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 407019 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 407010 FPSSzacowane 65%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Average FPSRTX 407093 FPSRX 590 GME70 FPSRTX 407071 FPSRX 590 GME54 FPSRTX 407056 FPSRX 590 GME39 FPSRTX 407031 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 4070RX 590 GMERóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100604138%
H2H Compute IndexH2H Index / 100664636%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100664930%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100806816%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001007825%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 4070RX 590 GMERóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100695326%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100685227%
H2H Inference IndexH2H Index / 100664930%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100715624%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100664930%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4070RX 590 GME
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 3FSR
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4070RX 590 GME
ArchitekturaAda LovelaceGCN 4.0
Proces technologiczny5 nmLepsze14 nm
Data premiery20232020
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4070RX 590 GME
Liczba tranzystorów35800 millionLepsze5700 million
Rozmiar rdzenia294 mm²232 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie5888Lepsze2304
Taktowanie bazowe1920 MHzLepsze1257 MHz
Taktowanie boost2475 MHzLepsze1380 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4070RX 590 GME
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x16
Długość240 mmLepsze241 mm
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz550 W450 WLepsze
Złącze zasilania16 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4070RX 590 GME
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 4070 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4070RX 590 GME
Pamięć wideo12 GB GDDR6XLepsze8 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR6XGDDR5
Magistrala pamięci192 bit256 bitLepsze
TFLOPS29.15Lepsze6.543
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 407073
Urządzenie BRX 590 GME59
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 4070 or RX 590 GME?

RTX 4070 has the higher overall gaming score, while RX 590 GME offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 4070 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 4070 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 4070 offers more overall performance, while RTX 4070 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 4070 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 GME is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 4070 leads in combined 1440p performance. RTX 4070 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 4070 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 590 GME is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 590 GME is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 4070 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.