H2H

GeForce RTX 4090 vs Radeon RX 590 GME

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 4090 i RX 590 GME według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 4090 wyprzedza RX 590 GME o 115% według zbiorczego indeksu Head to Head.+115%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 4090 vs Radeon RX 590 GME: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 4090 i RX 590 GME pokazuje przewagę 115% dla RTX 4090 w «wydajność w grach», ale RX 590 GME może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
8841
Efektywność
6578
Cena / wydajność
71100
Pojemność pamięci
10068
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 4090 to najlepszy wybór ogólny

RTX 4090 prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 590 GME oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI36%

RTX 4090 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY3611 zł

RX 590 GME kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 2–7z 317
RTX 4090#4pozycja w rankingu GPU
RX 590 GMEpoza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce RTX 4090

131 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 590 GME

100/100 · Cena $229

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 4090RX 590 GME
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
88Lepsze
41
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
70Lepsze
36
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
67Lepsze
34
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
65
78Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
80Lepsze
59
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 4090RX 590 GME
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 3FSR
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
TFLOPS82.58Lepsze6.543
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
Pobór mocy450 W175 WLepsze
Typ pamięciGDDR6XGDDR5
Złącze zasilania16 pin8 pin
Data premiery20222020
ArchitekturaAda LovelaceGCN 4.0
GrubośćTriple-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1
Cena premierowa$1599$229Lepsze
Jednostki shader / rdzenie16384Lepsze2304
Taktowanie2235 - 2520 MHzLepsze1257 - 1380 MHz
Taktowanie bazowe2235 MHzLepsze1257 MHz
Taktowanie boost2520 MHzLepsze1380 MHz
Pamięć wideo24 GB GDDR6XLepsze8 GB GDDR5
Taktowanie pamięci21 GHzLepsze8 GHz
Magistrala pamięci384 bitLepsze256 bit
Przepustowość pamięci1008 GB/sLepsze256 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x16
Pobór mocy450 W175 WLepsze
Proces technologiczny5 nmLepsze14 nm
Zalecany zasilacz850 W450 WLepsze
Długość304 mm241 mmLepsze
Rozmiar rdzenia609 mm²232 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 72 MBL1 16 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów76300 millionLepsze5700 million
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 4090 i RX 590 GME w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 4090RX 590 GME
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
45 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
38 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
29 FPSSzacowane 66%
13 FPSSzacowane 64%
4K Ultra
17 FPSSzacowane 66%
5 FPSSzacowane 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 409045 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 409038 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 409029 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 409017 FPSSzacowane 66%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Call of Duty: WarzoneRTX 409045 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 409038 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 409029 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 409017 FPSSzacowane 66%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Counter-Strike 2RTX 4090365 FPSSzacowane 74%RX 590 GME189 FPSSzacowane 74%RTX 4090252 FPSSzacowane 74%RX 590 GME133 FPSSzacowane 74%RTX 4090188 FPSSzacowane 74%RX 590 GME96 FPSSzacowane 72%RTX 409095 FPSSzacowane 74%RX 590 GME31 FPSSzacowane 65%
Cyberpunk 2077RTX 4090230 FPSSzacowane 74%RX 590 GME122 FPSSzacowane 74%RTX 4090205 FPSSzacowane 74%RX 590 GME105 FPSSzacowane 74%RTX 4090142 FPSSzacowane 74%RX 590 GME70 FPSSzacowane 72%RTX 409068 FPSSzacowane 74%RX 590 GME21 FPSSzacowane 65%
Forza Horizon 5RTX 4090284 FPSSzacowane 80%RX 590 GME154 FPSSzacowane 80%RTX 4090194 FPSSzacowane 74%RX 590 GME100 FPSSzacowane 74%RTX 4090172 FPSSzacowane 74%RX 590 GME86 FPSSzacowane 72%RTX 4090131 FPSSzacowane 74%RX 590 GME46 FPSSzacowane 65%
God of War RagnarökRTX 409045 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 409038 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 409029 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 409017 FPSSzacowane 66%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Hogwarts LegacyRTX 4090187 FPSSzacowane 74%RX 590 GME100 FPSSzacowane 74%RTX 4090157 FPSSzacowane 74%RX 590 GME84 FPSSzacowane 74%RTX 4090126 FPSSzacowane 74%RX 590 GME62 FPSSzacowane 72%RTX 409074 FPSSzacowane 74%RX 590 GME21 FPSSzacowane 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 409045 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 409038 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 409029 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 409017 FPSSzacowane 66%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Monster Hunter WildsRTX 409045 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 409038 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 409029 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 409017 FPSSzacowane 66%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
StarfieldRTX 409045 FPSSzacowane 66%RX 590 GME23 FPSSzacowane 66%RTX 409038 FPSSzacowane 66%RX 590 GME19 FPSSzacowane 66%RTX 409029 FPSSzacowane 66%RX 590 GME13 FPSSzacowane 64%RTX 409017 FPSSzacowane 66%RX 590 GME5 FPSSzacowane 57%
Average FPSRTX 4090134 FPSRX 590 GME70 FPSRTX 4090104 FPSRX 590 GME54 FPSRTX 409080 FPSRX 590 GME39 FPSRTX 409047 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 4090RX 590 GMERóżnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100884173%
H2H Compute IndexH2H Index / 100894664%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100914960%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001006838%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100657818%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 4090RX 590 GMERóżnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100935355%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100935257%
H2H Inference IndexH2H Index / 100914960%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100955652%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100924961%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 3FSR
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
ArchitekturaAda LovelaceGCN 4.0
Proces technologiczny5 nmLepsze14 nm
Data premiery20222020
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
Liczba tranzystorów76300 millionLepsze5700 million
Rozmiar rdzenia609 mm²232 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie16384Lepsze2304
Taktowanie bazowe2235 MHzLepsze1257 MHz
Taktowanie boost2520 MHzLepsze1380 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x16
Długość304 mm241 mmLepsze
GrubośćTriple-slotDual-slot
Zalecany zasilacz850 W450 WLepsze
Złącze zasilania16 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 4090 i RX 590 GME na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
Pamięć wideo24 GB GDDR6XLepsze8 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR6XGDDR5
Magistrala pamięci384 bitLepsze256 bit
TFLOPS82.58Lepsze6.543
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 409080
Urządzenie BRX 590 GME59
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 4090 or RX 590 GME?

RTX 4090 has the higher overall gaming score, while RX 590 GME offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 4090 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 4090 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 4090 offers more overall performance, while RTX 4090 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 4090 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 GME is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 4090 leads in combined 1440p performance. RTX 4090 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 4090 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 590 GME is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 590 GME is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 4090 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.