H2H

Radeon VII vs Radeon RX 590

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy VII i RX 590 według specyfikacji oraz istotnych testów.

VII wyprzedza RX 590 o 27% według zbiorczego indeksu Head to Head.+27%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon VII vs Radeon RX 590: kluczowy wniosek

Porównanie VII i RX 590 pokazuje przewagę 27% dla VII w «wydajność w grach», ale RX 590 może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5241
Efektywność
5961
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
8868
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

VII to najlepszy wybór ogólny

VII prowadzi w łącznej wydajności w grach. VII oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI13%

VII prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY112 zł

RX 590 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 79–84z 317
VII#81pozycja w rankingu GPU
RX 590poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon VII

121 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 590

100/100 · Cena $309

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryVIIRX 590
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
52Lepsze
41
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
44Lepsze
36
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
41Lepsze
34
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
59
61Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
63Lepsze
56
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationVIIRX 590
Pobór mocy295 W225 WLepsze
Proces technologiczny7 nmLepsze12 nm
Zalecany zasilacz600 W450 WLepsze
Długość280 mm241 mmLepsze
Rozmiar rdzenia331 mm²232 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 16 KB, L2 4 MBL1 16 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów13230 millionLepsze5700 million
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
DirectX12.112.0
Vulkan1.31.3
OpenGL4.64.6
TFLOPS13.44Lepsze7.119
Pobór mocy295 W225 WLepsze
Typ pamięciHBM2GDDR5
Złącze zasilania8+8 pin8 pin
Data premiery20192018
ArchitekturaGCN 5.1LepszeGCN 4.0
GrubośćDual-slotDual-slot
Upscaling
API obliczenioweOpenCL 2.1OpenCL 2.1
Cena premierowa$399$309Lepsze
Jednostki shader / rdzenie3840Lepsze2304
Taktowanie1400 - 1800 MHz1469 - 1545 MHzLepsze
Taktowanie bazowe1400 MHz1469 MHzLepsze
Taktowanie boost1800 MHzLepsze1545 MHz
Pamięć wideo16 GB HBM2Lepsze8 GB GDDR5
Taktowanie pamięci2 GHz8 GHzLepsze
Magistrala pamięci4096 bitLepsze256 bit
Przepustowość pamięci1024 GB/sLepsze256 GB/s
InterfejsPCIe 3x16PCIe 3x16
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje VII i RX 590 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

VIIRX 590
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
25 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
22 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
16 FPSSzacowane 66%
13 FPSSzacowane 64%
4K Ultra
9 FPSSzacowane 66%
5 FPSSzacowane 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongVII25 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%VII22 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%VII16 FPSSzacowane 66%RX 59013 FPSSzacowane 64%VII9 FPSSzacowane 66%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Call of Duty: WarzoneVII25 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%VII22 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%VII16 FPSSzacowane 66%RX 59013 FPSSzacowane 64%VII9 FPSSzacowane 66%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Counter-Strike 2VII213 FPSSzacowane 74%RX 590191 FPSSzacowane 74%VII150 FPSSzacowane 74%RX 590134 FPSSzacowane 74%VII117 FPSSzacowane 74%RX 59097 FPSSzacowane 72%VII58 FPSSzacowane 74%RX 59032 FPSSzacowane 65%
Cyberpunk 2077VII138 FPSSzacowane 74%RX 590123 FPSSzacowane 74%VII119 FPSSzacowane 74%RX 590106 FPSSzacowane 74%VII85 FPSSzacowane 74%RX 59070 FPSSzacowane 72%VII39 FPSSzacowane 74%RX 59021 FPSSzacowane 65%
Forza Horizon 5VII174 FPSSzacowane 80%RX 590155 FPSSzacowane 80%VII112 FPSSzacowane 74%RX 590101 FPSSzacowane 74%VII105 FPSSzacowane 74%RX 59087 FPSSzacowane 72%VII85 FPSSzacowane 74%RX 59046 FPSSzacowane 65%
God of War RagnarökVII25 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%VII22 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%VII16 FPSSzacowane 66%RX 59013 FPSSzacowane 64%VII9 FPSSzacowane 66%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Hogwarts LegacyVII112 FPSSzacowane 74%RX 590101 FPSSzacowane 74%VII94 FPSSzacowane 74%RX 59084 FPSSzacowane 74%VII76 FPSSzacowane 74%RX 59063 FPSSzacowane 72%VII40 FPSSzacowane 74%RX 59022 FPSSzacowane 65%
Microsoft Flight Simulator 2024VII25 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%VII22 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%VII16 FPSSzacowane 66%RX 59013 FPSSzacowane 64%VII9 FPSSzacowane 66%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Monster Hunter WildsVII25 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%VII22 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%VII16 FPSSzacowane 66%RX 59013 FPSSzacowane 64%VII9 FPSSzacowane 66%RX 5905 FPSSzacowane 57%
StarfieldVII25 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%VII22 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%VII16 FPSSzacowane 66%RX 59013 FPSSzacowane 64%VII9 FPSSzacowane 66%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Average FPSVII79 FPSRX 59071 FPSVII61 FPSRX 59054 FPSVII48 FPSRX 59040 FPSVII28 FPSRX 59015 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksVIIRX 590Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100524124%
H2H Compute IndexH2H Index / 100594723%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100624923%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100886826%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 10059613%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksVIIRX 590Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100685325%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100665224%
H2H Inference IndexH2H Index / 100624923%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100725625%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100634925%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsVIIRX 590
DirectX12.112.0
Vulkan1.31.3
OpenGL4.64.6
Upscaling
API obliczenioweOpenCL 2.1OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsVIIRX 590
ArchitekturaGCN 5.1LepszeGCN 4.0
Proces technologiczny7 nmLepsze12 nm
Data premiery20192018
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsVIIRX 590
Liczba tranzystorów13230 millionLepsze5700 million
Rozmiar rdzenia331 mm²232 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie3840Lepsze2304
Taktowanie bazowe1400 MHz1469 MHzLepsze
Taktowanie boost1800 MHzLepsze1545 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsVIIRX 590
InterfejsPCIe 3x16PCIe 3x16
Długość280 mm241 mmLepsze
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz600 W450 WLepsze
Złącze zasilania8+8 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsVIIRX 590
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje VII i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsVIIRX 590
Pamięć wideo16 GB HBM2Lepsze8 GB GDDR5
Typ pamięciHBM2GDDR5
Magistrala pamięci4096 bitLepsze256 bit
TFLOPS13.44Lepsze7.119
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie AVII63
Urządzenie BRX 59056
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: VII or RX 590?

VII has the higher overall gaming score, while VII offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

VII is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

VII is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

VII offers more overall performance, while VII offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

VII is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

VII is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

VII leads in combined 1440p performance. VII can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

VII is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 590 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 590 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to VII if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.