H2H

GeForce 8500 GT vs Radeon RX 590 GME

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

8500 GT ve RX 590 GME özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

8500 GT, Head to Head birleşik indeksinde RX 590 GME modelinden %1 daha önde.+1%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce 8500 GT vs Radeon RX 590 GME: ana sonuç

8500 GT ve RX 590 GME karşılaştırması, 8500 GT için «oyun performansı» alanında 0% avantaj gösteriyor; ancak RX 590 GME «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4141
Verimlilik
10078
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
768
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

8500 GT genel olarak en iyi seçim

8500 GT birleşik oyun performansında önde. 8500 GT kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI7%

8500 GT birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺4.823

8500 GT daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 60–65/ 317
8500 GT#62GPU sıralamasındaki konum
RX 590 GMETOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce 8500 GT

157 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

GeForce 8500 GT

100/100 · Fiyat $79

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Category8500 GTRX 590 GME
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
41
41
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
36
36
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
34
34
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100Daha iyi
78
Head to Head puanıGenel katalog puanı
63Daha iyi
59
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specification8500 GTRX 590 GME
Transistör sayısı210 million5700 millionDaha iyi
Uzunluk229 mmDaha iyi241 mm
Device classDesktopDesktop
HDMIHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4a
DirectX10.012.0
Vulkan1.3
OpenGL3.34.6
TFLOPS0.0296.543Daha iyi
Güç tüketimi30 WDaha iyi175 W
Bellek türüDDR2GDDR5
Güç konektörüNone8 pin
Çıkış tarihi20072020
MimariTeslaGCN 4.0
KalınlıkSingle-slotDual-slot
UpscalingFSR
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$79Daha iyi$229
Shader birimleri / çekirdekler162304Daha iyi
Saat hızı459 MHz1257 - 1380 MHzDaha iyi
Temel saat hızı459 MHz1257 MHzDaha iyi
Boost saat hızı459 MHz1380 MHzDaha iyi
Video belleği256 MB DDR2Daha iyi8 GB GDDR5
Bellek frekansı800 MHzDaha iyi8 GHz
Bellek veri yolu128 bit256 bitDaha iyi
Bellek bant genişliği12800 GB/sDaha iyi256 GB/s
ArayüzPCIe 1x16PCIe 3x16
Güç tüketimi30 WDaha iyi175 W
Üretim süreci80 nm14 nmDaha iyi
Önerilen PSU200 WDaha iyi450 W
Zar boyutu127 mm²Daha iyi232 mm²
Bellek önbelleğiL2 0.03 MBDaha iyiL1 16 KB, L2 2 MB
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

8500 GTRX 590 GME
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSTahmini 65%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
20 FPSTahmini 65%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
12 FPSTahmini 61%
13 FPSTahmini 64%
4K Ultra
5 FPSTahmini 57%
5 FPSTahmini 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: Wukong8500 GT23 FPSTahmini 65%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%8500 GT20 FPSTahmini 65%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%8500 GT12 FPSTahmini 61%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%8500 GT5 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Call of Duty: Warzone8500 GT23 FPSTahmini 65%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%8500 GT20 FPSTahmini 65%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%8500 GT12 FPSTahmini 61%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%8500 GT5 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Counter-Strike 28500 GT196 FPSTahmini 73%RX 590 GME189 FPSTahmini 74%8500 GT138 FPSTahmini 73%RX 590 GME133 FPSTahmini 74%8500 GT87 FPSTahmini 69%RX 590 GME96 FPSTahmini 72%8500 GT33 FPSTahmini 65%RX 590 GME31 FPSTahmini 65%
Cyberpunk 20778500 GT127 FPSTahmini 73%RX 590 GME122 FPSTahmini 74%8500 GT109 FPSTahmini 73%RX 590 GME105 FPSTahmini 74%8500 GT63 FPSTahmini 69%RX 590 GME70 FPSTahmini 72%8500 GT22 FPSTahmini 65%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Forza Horizon 58500 GT160 FPSTahmini 79%RX 590 GME154 FPSTahmini 80%8500 GT103 FPSTahmini 73%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%8500 GT79 FPSTahmini 69%RX 590 GME86 FPSTahmini 72%8500 GT48 FPSTahmini 65%RX 590 GME46 FPSTahmini 65%
God of War Ragnarök8500 GT23 FPSTahmini 65%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%8500 GT20 FPSTahmini 65%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%8500 GT12 FPSTahmini 61%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%8500 GT5 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Hogwarts Legacy8500 GT103 FPSTahmini 73%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%8500 GT86 FPSTahmini 73%RX 590 GME84 FPSTahmini 74%8500 GT57 FPSTahmini 69%RX 590 GME62 FPSTahmini 72%8500 GT22 FPSTahmini 65%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Microsoft Flight Simulator 20248500 GT23 FPSTahmini 65%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%8500 GT20 FPSTahmini 65%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%8500 GT12 FPSTahmini 61%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%8500 GT5 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Monster Hunter Wilds8500 GT23 FPSTahmini 65%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%8500 GT20 FPSTahmini 65%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%8500 GT12 FPSTahmini 61%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%8500 GT5 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Starfield8500 GT23 FPSTahmini 65%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%8500 GT20 FPSTahmini 65%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%8500 GT12 FPSTahmini 61%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%8500 GT5 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Average FPS8500 GT72 FPSRX 590 GME70 FPS8500 GT56 FPSRX 590 GME54 FPS8500 GT36 FPSRX 590 GME39 FPS8500 GT16 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8500 GTRX 590 GMEFark
H2H Raster IndexH2H Index / 10041410%
H2H Compute IndexH2H Index / 100324636%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100314945%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100768163%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001007825%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8500 GTRX 590 GMEFark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100265368%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100275263%
H2H Inference IndexH2H Index / 100314945%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100225687%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100314945%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTRX 590 GME
DirectX10.012.0
Vulkan1.3
OpenGL3.34.6
UpscalingFSR
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTRX 590 GME
MimariTeslaGCN 4.0
Üretim süreci80 nm14 nmDaha iyi
Çıkış tarihi20072020
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTRX 590 GME
Transistör sayısı210 million5700 millionDaha iyi
Zar boyutu127 mm²Daha iyi232 mm²
Shader birimleri / çekirdekler162304Daha iyi
Temel saat hızı459 MHz1257 MHzDaha iyi
Boost saat hızı459 MHz1380 MHzDaha iyi

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTRX 590 GME
ArayüzPCIe 1x16PCIe 3x16
Uzunluk229 mmDaha iyi241 mm
KalınlıkSingle-slotDual-slot
Önerilen PSU200 WDaha iyi450 W
Güç konektörüNone8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTRX 590 GME
HDMIHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü 8500 GT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTRX 590 GME
Video belleği256 MB DDR2Daha iyi8 GB GDDR5
Bellek türüDDR2GDDR5
Bellek veri yolu128 bit256 bitDaha iyi
TFLOPS0.0296.543Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz A8500 GT63
Cihaz BRX 590 GME59
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: 8500 GT or RX 590 GME?

8500 GT has the higher overall gaming score, while 8500 GT offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

8500 GT is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

8500 GT is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

8500 GT offers more overall performance, while 8500 GT offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

8500 GT is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

8500 GT is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

8500 GT leads in combined 1440p performance. 8500 GT can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

8500 GT is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

8500 GT is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

8500 GT is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to 8500 GT if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.