H2H

Intel Arc A380 vs GeForce RTX 2060

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

Arc A380 ve RTX 2060 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RTX 2060, Head to Head birleşik indeksinde Arc A380 modelinden %11 daha önde.+11%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Intel Arc A380 vs GeForce RTX 2060: ana sonuç

Arc A380 ve RTX 2060 karşılaştırması, RTX 2060 için «oyun performansı» alanında 11% avantaj gösteriyor; ancak Arc A380 «fiyatına göre değer» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
3640
Verimlilik
10083
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
6060
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

Cihazlar aynı genel puanı aldı

Arc A380 birleşik oyun performansında önde. Arc A380 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI0%

Performans neredeyse aynı

FİYAT FARKI₺723

Arc A380 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 134–139/ 317
Arc A380TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
RTX 2060TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce RTX 2060

137 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Intel Arc A380

100/100 · Fiyat $139

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryArc A380RTX 2060
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
36
40Daha iyi
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
32
35Daha iyi
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
30
33Daha iyi
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100Daha iyi
83
Head to Head puanıGenel katalog puanı
60
60
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationArc A380RTX 2060
DisplayPortDisplayPort 2.0DisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0
Device classDesktopDesktop
UpscalingXeSSDLSS 2
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS4.1986.451Daha iyi
Güç tüketimi75 WDaha iyi160 W
Bellek türüGDDR6GDDR6
Güç konektörü6 pin8 pin
Çıkış tarihi20222019
MimariXe-HPGTuring
KalınlıkDual-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 3.0, CUDA 7.5
Çıkış fiyatı$139Daha iyi$349
Shader birimleri / çekirdekler10241920Daha iyi
Saat hızı300 - 2000 MHz1365-1680 MHzDaha iyi
Temel saat hızı300 MHz1365 MHzDaha iyi
Boost saat hızı2000 MHzDaha iyi1680 MHz
Video belleği6 GB GDDR66 GB GDDR6
Bellek frekansı15,5 GHzDaha iyi14 GHz
Bellek veri yolu96 bit192 bitDaha iyi
Bellek bant genişliği186 GB/s336 GB/sDaha iyi
ArayüzPCIe 4x8PCIe 3x16
Güç tüketimi75 WDaha iyi160 W
Üretim süreci6 nmDaha iyi12 nm
Önerilen PSU250 WDaha iyi450 W
Uzunluk222 mmDaha iyi229 mm
Zar boyutu157 mm²Daha iyi445 mm²
Bellek önbelleğiL2 4 MBDaha iyiL1 64 KB, L2 3 MB
Transistör sayısı7200 million10800 millionDaha iyi
Maksimum monitör45
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırEvet
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

Arc A380RTX 2060
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
22 FPSTahmini 66%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
19 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
10 FPSTahmini 59%
13 FPSTahmini 63%
4K Ultra
5 FPSTahmini 55%
5 FPSTahmini 56%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongArc A38022 FPSTahmini 66%RTX 206023 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%RTX 206019 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%RTX 206013 FPSTahmini 63%Arc A3805 FPSTahmini 55%RTX 20605 FPSTahmini 56%
Call of Duty: WarzoneArc A38022 FPSTahmini 66%RTX 206023 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%RTX 206019 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%RTX 206013 FPSTahmini 63%Arc A3805 FPSTahmini 55%RTX 20605 FPSTahmini 56%
Counter-Strike 2Arc A380188 FPSTahmini 74%RTX 2060192 FPSTahmini 74%Arc A380129 FPSTahmini 74%RTX 2060135 FPSTahmini 74%Arc A38069 FPSTahmini 67%RTX 206092 FPSTahmini 71%Arc A38023 FPSTahmini 62%RTX 206028 FPSTahmini 64%
Cyberpunk 2077Arc A380121 FPSTahmini 74%RTX 2060124 FPSTahmini 74%Arc A380102 FPSTahmini 74%RTX 2060107 FPSTahmini 74%Arc A38050 FPSTahmini 67%RTX 206067 FPSTahmini 71%Arc A38015 FPSTahmini 62%RTX 206019 FPSTahmini 64%
Forza Horizon 5Arc A380153 FPSTahmini 80%RTX 2060156 FPSTahmini 80%Arc A38097 FPSTahmini 74%RTX 2060101 FPSTahmini 74%Arc A38062 FPSTahmini 67%RTX 206083 FPSTahmini 71%Arc A38034 FPSTahmini 62%RTX 206042 FPSTahmini 64%
God of War RagnarökArc A38022 FPSTahmini 66%RTX 206023 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%RTX 206019 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%RTX 206013 FPSTahmini 63%Arc A3805 FPSTahmini 55%RTX 20605 FPSTahmini 56%
Hogwarts LegacyArc A38099 FPSTahmini 74%RTX 2060101 FPSTahmini 74%Arc A38081 FPSTahmini 74%RTX 206085 FPSTahmini 74%Arc A38045 FPSTahmini 67%RTX 206060 FPSTahmini 71%Arc A38016 FPSTahmini 62%RTX 206019 FPSTahmini 64%
Microsoft Flight Simulator 2024Arc A38022 FPSTahmini 66%RTX 206023 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%RTX 206019 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%RTX 206013 FPSTahmini 63%Arc A3805 FPSTahmini 55%RTX 20605 FPSTahmini 56%
Monster Hunter WildsArc A38022 FPSTahmini 66%RTX 206023 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%RTX 206019 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%RTX 206013 FPSTahmini 63%Arc A3805 FPSTahmini 55%RTX 20605 FPSTahmini 56%
StarfieldArc A38022 FPSTahmini 66%RTX 206023 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%RTX 206019 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%RTX 206013 FPSTahmini 63%Arc A3805 FPSTahmini 55%RTX 20605 FPSTahmini 56%
Average FPSArc A38069 FPSRTX 206071 FPSArc A38052 FPSRTX 206054 FPSArc A38029 FPSRTX 206038 FPSArc A38012 FPSRTX 206014 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc A380RTX 2060Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100364011%
H2H Compute IndexH2H Index / 10044452%
H2H Rendering IndexH2H Index / 10043467%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10060600%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001008319%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc A380RTX 2060Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10047494%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10046484%
H2H Inference IndexH2H Index / 10043467%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10049514%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 10043467%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A380RTX 2060
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingXeSSDLSS 2
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 3.0, CUDA 7.5

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A380RTX 2060
MimariXe-HPGTuring
Üretim süreci6 nmDaha iyi12 nm
Çıkış tarihi20222019
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A380RTX 2060
Transistör sayısı7200 million10800 millionDaha iyi
Zar boyutu157 mm²Daha iyi445 mm²
Shader birimleri / çekirdekler10241920Daha iyi
Temel saat hızı300 MHz1365 MHzDaha iyi
Boost saat hızı2000 MHzDaha iyi1680 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A380RTX 2060
ArayüzPCIe 4x8PCIe 3x16
Uzunluk222 mmDaha iyi229 mm
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU250 WDaha iyi450 W
Güç konektörü6 pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A380RTX 2060
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0
DisplayPortDisplayPort 2.0DisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırEvet
Maksimum monitör45
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü Arc A380 ve RTX 2060 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A380RTX 2060
Video belleği6 GB GDDR66 GB GDDR6
Bellek türüGDDR6GDDR6
Bellek veri yolu96 bit192 bitDaha iyi
TFLOPS4.1986.451Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz AArc A38060
Cihaz BRTX 206060
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: Arc A380 or RTX 2060?

Arc A380 has the higher overall gaming score, while Arc A380 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 2060 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 2060 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

Arc A380 offers more overall performance, while Arc A380 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 2060 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc A380 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

Arc A380 leads in combined 1440p performance. Arc A380 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

Arc A380 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A380 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A380 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to Arc A380 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.