H2H

Intel Arc A580 vs Radeon RX 590 GME

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

Arc A580 ve RX 590 GME özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

Arc A580, Head to Head birleşik indeksinde RX 590 GME modelinden %17 daha önde.+17%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Intel Arc A580 vs Radeon RX 590 GME: ana sonuç

Arc A580 ve RX 590 GME karşılaştırması, Arc A580 için «oyun performansı» alanında 17% avantaj gösteriyor; ancak RX 590 GME «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4841
Verimlilik
9178
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
6868
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

Arc A580 genel olarak en iyi seçim

Arc A580 birleşik oyun performansında önde. Arc A580 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI12%

Arc A580 birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺1.206

RX 590 GME daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 46–51/ 317
Arc A580#48GPU sıralamasındaki konum
RX 590 GMETOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Intel Arc A580

111 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Intel Arc A580

100/100 · Fiyat $179

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryArc A580RX 590 GME
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
48Daha iyi
41
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
41Daha iyi
36
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
39Daha iyi
34
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
91Daha iyi
78
Head to Head puanıGenel katalog puanı
66Daha iyi
59
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationArc A580RX 590 GME
Bellek frekansı16 GHzDaha iyi8 GHz
DisplayPortDisplayPort 2.0DisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
TFLOPS12.29Daha iyi6.543
Güç tüketimi175 W175 W
Çıkış tarihi20232020
MimariXe-HPGGCN 4.0
UpscalingXeSSFSR
KalınlıkDual-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$179Daha iyi$229
Shader birimleri / çekirdekler3072Daha iyi2304
Bellek türüGDDR6GDDR5
Önerilen PSU450 W450 W
Zar boyutu406 mm²232 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL2 8 MBDaha iyiL1 16 KB, L2 2 MB
Saat hızı1700 - 2000 MHzDaha iyi1257 - 1380 MHz
Temel saat hızı1700 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı2000 MHzDaha iyi1380 MHz
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Transistör sayısı21700 millionDaha iyi5700 million
Güç konektörü8+8 pin8 pin
Bellek veri yolu256 bit256 bit
Bellek bant genişliği512 GB/sDaha iyi256 GB/s
ArayüzPCIe 4x16PCIe 3x16
Güç tüketimi175 W175 W
Üretim süreci6 nmDaha iyi14 nm
Maksimum monitör44
UzunlukVaries by board241 mm
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

Arc A580RX 590 GME
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
25 FPSTahmini 66%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
21 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
16 FPSTahmini 66%
13 FPSTahmini 64%
4K Ultra
7 FPSTahmini 61%
5 FPSTahmini 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongArc A58025 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%Arc A58021 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%Arc A58016 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%Arc A5807 FPSTahmini 61%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Call of Duty: WarzoneArc A58025 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%Arc A58021 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%Arc A58016 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%Arc A5807 FPSTahmini 61%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Counter-Strike 2Arc A580209 FPSTahmini 74%RX 590 GME189 FPSTahmini 74%Arc A580147 FPSTahmini 74%RX 590 GME133 FPSTahmini 74%Arc A580114 FPSTahmini 74%RX 590 GME96 FPSTahmini 72%Arc A58044 FPSTahmini 69%RX 590 GME31 FPSTahmini 65%
Cyberpunk 2077Arc A580135 FPSTahmini 74%RX 590 GME122 FPSTahmini 74%Arc A580116 FPSTahmini 74%RX 590 GME105 FPSTahmini 74%Arc A58083 FPSTahmini 74%RX 590 GME70 FPSTahmini 72%Arc A58030 FPSTahmini 69%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Forza Horizon 5Arc A580170 FPSTahmini 80%RX 590 GME154 FPSTahmini 80%Arc A580110 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%Arc A580103 FPSTahmini 74%RX 590 GME86 FPSTahmini 72%Arc A58065 FPSTahmini 69%RX 590 GME46 FPSTahmini 65%
God of War RagnarökArc A58025 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%Arc A58021 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%Arc A58016 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%Arc A5807 FPSTahmini 61%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Hogwarts LegacyArc A580110 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%Arc A58092 FPSTahmini 74%RX 590 GME84 FPSTahmini 74%Arc A58074 FPSTahmini 74%RX 590 GME62 FPSTahmini 72%Arc A58030 FPSTahmini 69%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Microsoft Flight Simulator 2024Arc A58025 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%Arc A58021 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%Arc A58016 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%Arc A5807 FPSTahmini 61%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Monster Hunter WildsArc A58025 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%Arc A58021 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%Arc A58016 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%Arc A5807 FPSTahmini 61%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
StarfieldArc A58025 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%Arc A58021 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%Arc A58016 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%Arc A5807 FPSTahmini 61%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Average FPSArc A58077 FPSRX 590 GME70 FPSArc A58059 FPSRX 590 GME54 FPSArc A58047 FPSRX 590 GME39 FPSArc A58021 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc A580RX 590 GMEFark
H2H Raster IndexH2H Index / 100484116%
H2H Compute IndexH2H Index / 100544616%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100544910%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10068680%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100917815%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc A580RX 590 GMEFark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10057537%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10056527%
H2H Inference IndexH2H Index / 100544910%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10059565%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100544910%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A580RX 590 GME
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingXeSSFSR
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A580RX 590 GME
MimariXe-HPGGCN 4.0
Üretim süreci6 nmDaha iyi14 nm
Çıkış tarihi20232020
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A580RX 590 GME
Transistör sayısı21700 millionDaha iyi5700 million
Zar boyutu406 mm²232 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler3072Daha iyi2304
Temel saat hızı1700 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı2000 MHzDaha iyi1380 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A580RX 590 GME
ArayüzPCIe 4x16PCIe 3x16
UzunlukVaries by board241 mm
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU450 W450 W
Güç konektörü8+8 pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A580RX 590 GME
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 2.0DisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü Arc A580 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc A580RX 590 GME
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek türüGDDR6GDDR5
Bellek veri yolu256 bit256 bit
TFLOPS12.29Daha iyi6.543
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz AArc A58066
Cihaz BRX 590 GME59
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: Arc A580 or RX 590 GME?

Arc A580 has the higher overall gaming score, while Arc A580 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

Arc A580 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

Arc A580 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

Arc A580 offers more overall performance, while Arc A580 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

Arc A580 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc A580 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

Arc A580 leads in combined 1440p performance. Arc A580 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

Arc A580 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A580 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A580 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to Arc A580 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.