H2H

Intel Arc B770 vs GeForce RTX 3070

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

Arc B770 ve RTX 3070 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

Arc B770, Head to Head birleşik indeksinde RTX 3070 modelinden %9 daha önde.+9%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Intel Arc B770 vs GeForce RTX 3070: ana sonuç

Arc B770 ve RTX 3070 karşılaştırması, Arc B770 için «oyun performansı» alanında 9% avantaj gösteriyor; ancak RTX 3070 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
6055
Verimlilik
8983
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
8868
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

Arc B770 genel olarak en iyi seçim

Arc B770 birleşik oyun performansında önde. Arc B770 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI6%

Arc B770 birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺5.547

RTX 3070 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 13–18/ 317
Arc B770#15GPU sıralamasındaki konum
RTX 3070#37GPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce RTX 3070

127 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

GeForce RTX 3070

100/100 · Fiyat $499

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryArc B770RTX 3070
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
60Daha iyi
55
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
50Daha iyi
46
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
47Daha iyi
44
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
89Daha iyi
83
Head to Head puanıGenel katalog puanı
73Daha iyi
69
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationArc B770RTX 3070
Device classDesktopDesktop
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
TFLOPS28Daha iyi20.31
USB Type-CHayırHayır
OpenGL4.64.6
UpscalingXeSSDLSS 2
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 3.0, CUDA 8.6
Güç tüketimi225 W220 WDaha iyi
Maksimum monitörVaries by board4
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
Önerilen PSUVaries by board550 W
UzunlukVaries by board242 mm
KalınlıkVaries by boardDual-slot
MimariNot publicly specifiedAmpere
Transistör sayısıNot publicly specified17400 million
Zar boyutuNot publicly specified392 mm²
Shader birimleri / çekirdeklerNot publicly specified5888
Bellek önbelleğiNot publicly specifiedL1 128 KB, L2 4 MB
Çıkış fiyatı$499
Bellek türüGDDR6GDDR6
Saat hızı2100 - 2400 MHzDaha iyi1500 - 1730 MHz
Temel saat hızı2100 MHzDaha iyi1500 MHz
Boost saat hızı2400 MHzDaha iyi1730 MHz
Video belleği16 GB GDDR6Daha iyi8 GB GDDR6
Bellek frekansı16 GHzDaha iyi14 GHz
Bellek veri yolu256 bit256 bit
Bellek bant genişliği512 GB/sDaha iyi448 GB/s
Güç konektörü6+8 pin8 pin
Çıkış tarihi20262020
ArayüzPCIe 4x16PCIe 4x16
Güç tüketimi225 W220 WDaha iyi
Üretim süreci5 nmDaha iyi8 nm
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

Arc B770RTX 3070
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
29 FPSTahmini 66%
29 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
25 FPSTahmini 66%
24 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
19 FPSTahmini 66%
18 FPSTahmini 66%
4K Ultra
11 FPSTahmini 66%
8 FPSTahmini 60%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongArc B77029 FPSTahmini 66%RTX 307029 FPSTahmini 66%Arc B77025 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Arc B77019 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Arc B77011 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%
Call of Duty: WarzoneArc B77029 FPSTahmini 66%RTX 307029 FPSTahmini 66%Arc B77025 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Arc B77019 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Arc B77011 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%
Counter-Strike 2Arc B770248 FPSTahmini 74%RTX 3070242 FPSTahmini 74%Arc B770174 FPSTahmini 74%RTX 3070170 FPSTahmini 74%Arc B770135 FPSTahmini 74%RTX 3070132 FPSTahmini 74%Arc B77067 FPSTahmini 74%RTX 307049 FPSTahmini 68%
Cyberpunk 2077Arc B770160 FPSTahmini 74%RTX 3070156 FPSTahmini 74%Arc B770138 FPSTahmini 74%RTX 3070135 FPSTahmini 74%Arc B77098 FPSTahmini 74%RTX 307096 FPSTahmini 74%Arc B77045 FPSTahmini 74%RTX 307033 FPSTahmini 68%
Forza Horizon 5Arc B770202 FPSTahmini 80%RTX 3070197 FPSTahmini 80%Arc B770131 FPSTahmini 74%RTX 3070128 FPSTahmini 74%Arc B770122 FPSTahmini 74%RTX 3070119 FPSTahmini 74%Arc B77099 FPSTahmini 74%RTX 307072 FPSTahmini 68%
God of War RagnarökArc B77029 FPSTahmini 66%RTX 307029 FPSTahmini 66%Arc B77025 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Arc B77019 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Arc B77011 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%
Hogwarts LegacyArc B770131 FPSTahmini 74%RTX 3070128 FPSTahmini 74%Arc B770109 FPSTahmini 74%RTX 3070107 FPSTahmini 74%Arc B77088 FPSTahmini 74%RTX 307086 FPSTahmini 74%Arc B77046 FPSTahmini 74%RTX 307033 FPSTahmini 68%
Microsoft Flight Simulator 2024Arc B77029 FPSTahmini 66%RTX 307029 FPSTahmini 66%Arc B77025 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Arc B77019 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Arc B77011 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%
Monster Hunter WildsArc B77029 FPSTahmini 66%RTX 307029 FPSTahmini 66%Arc B77025 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Arc B77019 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Arc B77011 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%
StarfieldArc B77029 FPSTahmini 66%RTX 307029 FPSTahmini 66%Arc B77025 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Arc B77019 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Arc B77011 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%
Average FPSArc B77092 FPSRTX 307090 FPSArc B77070 FPSRTX 307068 FPSArc B77056 FPSRTX 307054 FPSArc B77032 FPSRTX 307024 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc B770RTX 3070Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 10060559%
H2H Compute IndexH2H Index / 100675716%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100685914%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100886826%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 10089837%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksArc B770RTX 3070Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100736118%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100716017%
H2H Inference IndexH2H Index / 100685914%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100756219%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100685914%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc B770RTX 3070
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingXeSSDLSS 2
Compute APIOpenCL 3.0OpenCL 3.0, CUDA 8.6

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc B770RTX 3070
MimariNot publicly specifiedAmpere
Üretim süreci5 nmDaha iyi8 nm
Çıkış tarihi20262020
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc B770RTX 3070
Transistör sayısıNot publicly specified17400 million
Zar boyutuNot publicly specified392 mm²
Shader birimleri / çekirdeklerNot publicly specified5888
Temel saat hızı2100 MHzDaha iyi1500 MHz
Boost saat hızı2400 MHzDaha iyi1730 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc B770RTX 3070
ArayüzPCIe 4x16PCIe 4x16
UzunlukVaries by board242 mm
KalınlıkVaries by boardDual-slot
Önerilen PSUVaries by board550 W
Güç konektörü6+8 pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc B770RTX 3070
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitörVaries by board4
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü Arc B770 ve RTX 3070 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsArc B770RTX 3070
Video belleği16 GB GDDR6Daha iyi8 GB GDDR6
Bellek türüGDDR6GDDR6
Bellek veri yolu256 bit256 bit
TFLOPS28Daha iyi20.31
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz AArc B77073
Cihaz BRTX 307069
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: Arc B770 or RTX 3070?

Arc B770 has the higher overall gaming score, while Arc B770 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3070 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3070 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

Arc B770 offers more overall performance, while Arc B770 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3070 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc B770 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

Arc B770 leads in combined 1440p performance. Arc B770 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

Arc B770 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 3070 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 3070 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to Arc B770 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.