H2H

GeForce RTX 3070 vs Radeon Vega 11CU 2400G

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RTX 3070, Head to Head birleşik indeksinde Vega 11CU 2400G modelinden %28 daha önde.+28%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce RTX 3070 vs Radeon Vega 11CU 2400G: ana sonuç

RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G karşılaştırması, RTX 3070 için «oyun performansı» alanında 28% avantaj gösteriyor; ancak Vega 11CU 2400G «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Fiyat / performans
Performans
5543
Fiyat / performans
100100
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RTX 3070 genel olarak en iyi seçim

RTX 3070 birleşik oyun performansında önde. RTX 3070 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI21%

RTX 3070 birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺12.933

Vega 11CU 2400G daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 46–51/ 319
RTX 3070#48GPU sıralamasındaki konum
Vega 11CU 2400GTOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce RTX 3070

127 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Radeon Vega 11CU 2400G

100/100 · Fiyat $119

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRTX 3070Vega 11CU 2400G
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
55Daha iyi
43
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
46Daha iyi
37
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
44Daha iyi
35
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
83Daha iyi
50
Head to Head puanıGenel katalog puanı
69Daha iyi
57
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRTX 3070Vega 11CU 2400G
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 2AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
TFLOPS20.31Daha iyi1.76
Güç tüketimi220 W
Bellek türüGDDR6SMA
Güç konektörü8 pinIntegrated (shared power)
Çıkış tarihi20202018
MimariAmpereNot publicly specified
KalınlıkDual-slotVaries by board
Compute APIOpenCL 3.0, CUDA 8.6
Çıkış fiyatı$499
Shader birimleri / çekirdekler5888Not publicly specified
Temel saat hızı1500 MHzDaha iyi300 MHz
Saat hızı1500 - 1730 MHzDaha iyi300 - 1250 MHz
Boost saat hızı1730 MHzDaha iyi1250 MHz
Video belleği8 GB GDDR6- SMA
Bellek frekansı14 GHz
Bellek veri yolu256 bitSystem memory interface
Bellek bant genişliği448 GB/s
ArayüzPCIe 4x16IGP
Güç tüketimi220 W
Üretim süreci8 nmDaha iyi14 nm
Önerilen PSU550 WVaries by board
Uzunluk242 mmVaries by board
Zar boyutu392 mm²Not publicly specified
Bellek önbelleğiL1 128 KB, L2 4 MBNot publicly specified
Transistör sayısı17400 millionNot publicly specified
Maksimum monitör4Varies by board
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RTX 3070Vega 11CU 2400G
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
29 FPSTahmini 66%
21 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
24 FPSTahmini 66%
18 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
18 FPSTahmini 66%
14 FPSTahmini 66%
4K Ultra
8 FPSTahmini 60%
8 FPSTahmini 66%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 307029 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G21 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G18 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G14 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%Vega 11CU 2400G8 FPSTahmini 66%
Call of Duty: WarzoneRTX 307029 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G21 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G18 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G14 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%Vega 11CU 2400G8 FPSTahmini 66%
Counter-Strike 2RTX 3070242 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G178 FPSTahmini 74%RTX 3070170 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G125 FPSTahmini 74%RTX 3070132 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G97 FPSTahmini 74%RTX 307049 FPSTahmini 68%Vega 11CU 2400G48 FPSTahmini 74%
Cyberpunk 2077RTX 3070156 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G115 FPSTahmini 74%RTX 3070135 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G99 FPSTahmini 74%RTX 307096 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G71 FPSTahmini 74%RTX 307033 FPSTahmini 68%Vega 11CU 2400G32 FPSTahmini 74%
Forza Horizon 5RTX 3070197 FPSTahmini 80%Vega 11CU 2400G145 FPSTahmini 80%RTX 3070128 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G94 FPSTahmini 74%RTX 3070119 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G88 FPSTahmini 74%RTX 307072 FPSTahmini 68%Vega 11CU 2400G71 FPSTahmini 74%
God of War RagnarökRTX 307029 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G21 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G18 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G14 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%Vega 11CU 2400G8 FPSTahmini 66%
Hogwarts LegacyRTX 3070128 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G94 FPSTahmini 74%RTX 3070107 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G79 FPSTahmini 74%RTX 307086 FPSTahmini 74%Vega 11CU 2400G63 FPSTahmini 74%RTX 307033 FPSTahmini 68%Vega 11CU 2400G33 FPSTahmini 74%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 307029 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G21 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G18 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G14 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%Vega 11CU 2400G8 FPSTahmini 66%
Monster Hunter WildsRTX 307029 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G21 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G18 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G14 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%Vega 11CU 2400G8 FPSTahmini 66%
StarfieldRTX 307029 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G21 FPSTahmini 66%RTX 307024 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G18 FPSTahmini 66%RTX 307018 FPSTahmini 66%Vega 11CU 2400G14 FPSTahmini 66%RTX 30708 FPSTahmini 60%Vega 11CU 2400G8 FPSTahmini 66%
Average FPSRTX 307090 FPSVega 11CU 2400G66 FPSRTX 307068 FPSVega 11CU 2400G51 FPSRTX 307054 FPSVega 11CU 2400G40 FPSRTX 307024 FPSVega 11CU 2400G23 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRTX 3070Vega 11CU 2400GFark
H2H Raster IndexH2H Index / 100554324%
H2H Compute IndexH2H Index / 100574328%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100594331%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100680200%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100830200%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRTX 3070Vega 11CU 2400GFark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100614335%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100604333%
H2H Inference IndexH2H Index / 100594331%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100624336%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100594331%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 3070Vega 11CU 2400G
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.2
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 2AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
Compute APIOpenCL 3.0, CUDA 8.6

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 3070Vega 11CU 2400G
MimariAmpereNot publicly specified
Üretim süreci8 nmDaha iyi14 nm
Çıkış tarihi20202018
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 3070Vega 11CU 2400G
Transistör sayısı17400 millionNot publicly specified
Zar boyutu392 mm²Not publicly specified
Shader birimleri / çekirdekler5888Not publicly specified
Temel saat hızı1500 MHzDaha iyi300 MHz
Boost saat hızı1730 MHzDaha iyi1250 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 3070Vega 11CU 2400G
ArayüzPCIe 4x16IGP
Uzunluk242 mmVaries by board
KalınlıkDual-slotVaries by board
Önerilen PSU550 WVaries by board
Güç konektörü8 pinIntegrated (shared power)

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 3070Vega 11CU 2400G
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör4Varies by board
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RTX 3070 ve Vega 11CU 2400G modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 3070Vega 11CU 2400G
Video belleği8 GB GDDR6- SMA
Bellek türüGDDR6SMA
Bellek veri yolu256 bitSystem memory interface
TFLOPS20.31Daha iyi1.76
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARTX 307069
Cihaz BVega 11CU 2400G57
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 3070 or Vega 11CU 2400G?

RTX 3070 has the higher overall gaming score, while RTX 3070 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3070 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3070 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 3070 offers more overall performance, while RTX 3070 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3070 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RTX 3070 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 3070 leads in combined 1440p performance. RTX 3070 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 3070 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 3070 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 3070 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 3070 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.