H2H

GeForce RTX 4090 vs Radeon RX 590 GME

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RTX 4090 ve RX 590 GME özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RTX 4090, Head to Head birleşik indeksinde RX 590 GME modelinden %115 daha önde.+115%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce RTX 4090 vs Radeon RX 590 GME: ana sonuç

RTX 4090 ve RX 590 GME karşılaştırması, RTX 4090 için «oyun performansı» alanında 115% avantaj gösteriyor; ancak RX 590 GME «fiyatına göre değer» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
8841
Verimlilik
6578
Fiyat / performans
71100
Bellek kapasitesi
10068
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RTX 4090 genel olarak en iyi seçim

RTX 4090 birleşik oyun performansında önde. RX 590 GME kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI36%

RTX 4090 birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺46.544

RX 590 GME daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 2–7/ 317
RTX 4090#4GPU sıralamasındaki konum
RX 590 GMETOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce RTX 4090

131 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Radeon RX 590 GME

100/100 · Fiyat $229

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRTX 4090RX 590 GME
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
88Daha iyi
41
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
70Daha iyi
36
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
67Daha iyi
34
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
65
78Daha iyi
Head to Head puanıGenel katalog puanı
80Daha iyi
59
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRTX 4090RX 590 GME
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 3FSR
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
TFLOPS82.58Daha iyi6.543
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
Güç tüketimi450 W175 WDaha iyi
Bellek türüGDDR6XGDDR5
Güç konektörü16 pin8 pin
Çıkış tarihi20222020
MimariAda LovelaceGCN 4.0
KalınlıkTriple-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$1599$229Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler16384Daha iyi2304
Saat hızı2235 - 2520 MHzDaha iyi1257 - 1380 MHz
Temel saat hızı2235 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı2520 MHzDaha iyi1380 MHz
Video belleği24 GB GDDR6XDaha iyi8 GB GDDR5
Bellek frekansı21 GHzDaha iyi8 GHz
Bellek veri yolu384 bitDaha iyi256 bit
Bellek bant genişliği1008 GB/sDaha iyi256 GB/s
ArayüzPCIe 4x16PCIe 3x16
Güç tüketimi450 W175 WDaha iyi
Üretim süreci5 nmDaha iyi14 nm
Önerilen PSU850 W450 WDaha iyi
Uzunluk304 mm241 mmDaha iyi
Zar boyutu609 mm²232 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL1 128 KB, L2 72 MBL1 16 KB, L2 2 MB
Transistör sayısı76300 millionDaha iyi5700 million
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RTX 4090RX 590 GME
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
45 FPSTahmini 66%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
38 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
29 FPSTahmini 66%
13 FPSTahmini 64%
4K Ultra
17 FPSTahmini 66%
5 FPSTahmini 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 409045 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RTX 409038 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RTX 409029 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RTX 409017 FPSTahmini 66%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Call of Duty: WarzoneRTX 409045 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RTX 409038 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RTX 409029 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RTX 409017 FPSTahmini 66%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Counter-Strike 2RTX 4090365 FPSTahmini 74%RX 590 GME189 FPSTahmini 74%RTX 4090252 FPSTahmini 74%RX 590 GME133 FPSTahmini 74%RTX 4090188 FPSTahmini 74%RX 590 GME96 FPSTahmini 72%RTX 409095 FPSTahmini 74%RX 590 GME31 FPSTahmini 65%
Cyberpunk 2077RTX 4090230 FPSTahmini 74%RX 590 GME122 FPSTahmini 74%RTX 4090205 FPSTahmini 74%RX 590 GME105 FPSTahmini 74%RTX 4090142 FPSTahmini 74%RX 590 GME70 FPSTahmini 72%RTX 409068 FPSTahmini 74%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Forza Horizon 5RTX 4090284 FPSTahmini 80%RX 590 GME154 FPSTahmini 80%RTX 4090194 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%RTX 4090172 FPSTahmini 74%RX 590 GME86 FPSTahmini 72%RTX 4090131 FPSTahmini 74%RX 590 GME46 FPSTahmini 65%
God of War RagnarökRTX 409045 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RTX 409038 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RTX 409029 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RTX 409017 FPSTahmini 66%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Hogwarts LegacyRTX 4090187 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%RTX 4090157 FPSTahmini 74%RX 590 GME84 FPSTahmini 74%RTX 4090126 FPSTahmini 74%RX 590 GME62 FPSTahmini 72%RTX 409074 FPSTahmini 74%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 409045 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RTX 409038 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RTX 409029 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RTX 409017 FPSTahmini 66%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Monster Hunter WildsRTX 409045 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RTX 409038 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RTX 409029 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RTX 409017 FPSTahmini 66%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
StarfieldRTX 409045 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RTX 409038 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RTX 409029 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RTX 409017 FPSTahmini 66%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Average FPSRTX 4090134 FPSRX 590 GME70 FPSRTX 4090104 FPSRX 590 GME54 FPSRTX 409080 FPSRX 590 GME39 FPSRTX 409047 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRTX 4090RX 590 GMEFark
H2H Raster IndexH2H Index / 100884173%
H2H Compute IndexH2H Index / 100894664%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100914960%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001006838%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100657818%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRTX 4090RX 590 GMEFark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100935355%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100935257%
H2H Inference IndexH2H Index / 100914960%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100955652%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100924961%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 3FSR
Compute APIOpenCL 3.0, CUDA 8.9OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
MimariAda LovelaceGCN 4.0
Üretim süreci5 nmDaha iyi14 nm
Çıkış tarihi20222020
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
Transistör sayısı76300 millionDaha iyi5700 million
Zar boyutu609 mm²232 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler16384Daha iyi2304
Temel saat hızı2235 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı2520 MHzDaha iyi1380 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
ArayüzPCIe 4x16PCIe 3x16
Uzunluk304 mm241 mmDaha iyi
KalınlıkTriple-slotDual-slot
Önerilen PSU850 W450 WDaha iyi
Güç konektörü16 pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RTX 4090 ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRTX 4090RX 590 GME
Video belleği24 GB GDDR6XDaha iyi8 GB GDDR5
Bellek türüGDDR6XGDDR5
Bellek veri yolu384 bitDaha iyi256 bit
TFLOPS82.58Daha iyi6.543
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARTX 409080
Cihaz BRX 590 GME59
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 4090 or RX 590 GME?

RTX 4090 has the higher overall gaming score, while RX 590 GME offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 4090 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 4090 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 4090 offers more overall performance, while RTX 4090 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 4090 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 GME is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 4090 leads in combined 1440p performance. RTX 4090 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 4090 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 590 GME is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 590 GME is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 4090 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.