H2H

Radeon RX 5700 XT vs Radeon RX 590 GME

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RX 5700 XT ve RX 590 GME özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 5700 XT, Head to Head birleşik indeksinde RX 590 GME modelinden %10 daha önde.+10%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon RX 5700 XT vs Radeon RX 590 GME: ana sonuç

RX 5700 XT ve RX 590 GME karşılaştırması, RX 5700 XT için «oyun performansı» alanında 10% avantaj gösteriyor; ancak RX 590 GME «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4541
Verimlilik
6778
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
6868
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RX 5700 XT genel olarak en iyi seçim

RX 5700 XT birleşik oyun performansında önde. RX 5700 XT kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI2%

RX 5700 XT birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺965

RX 5700 XT daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 145–150/ 317
RX 5700 XTTOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
RX 590 GMETOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon RX 5700 XT

72 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Radeon RX 590 GME

100/100 · Fiyat $229

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRX 5700 XTRX 590 GME
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
45Daha iyi
41
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
39Daha iyi
36
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
36Daha iyi
34
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
67
78Daha iyi
Head to Head puanıGenel katalog puanı
60Daha iyi
59
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRX 5700 XTRX 590 GME
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRFSR
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
DirectX12.112.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
TFLOPS9.754Daha iyi6.543
Güç tüketimi225 W175 WDaha iyi
Bellek türüGDDR6GDDR5
Güç konektörü6+8 pin8 pin
Çıkış tarihi20192020
MimariRDNA 1.0GCN 4.0Daha iyi
KalınlıkDual-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 2.1OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$299$229Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler2560Daha iyi2304
Saat hızı1605 - 1755 MHzDaha iyi1257 - 1380 MHz
Temel saat hızı1605 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı1755 MHzDaha iyi1380 MHz
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek frekansı14 GHzDaha iyi8 GHz
Bellek veri yolu256 bit256 bit
Bellek bant genişliği448 GB/sDaha iyi256 GB/s
ArayüzPCIe 4x16PCIe 3x16
Güç tüketimi225 W175 WDaha iyi
Üretim süreci7 nmDaha iyi14 nm
Önerilen PSU550 W450 WDaha iyi
Uzunluk272 mm241 mmDaha iyi
Zar boyutu251 mm²232 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL2 4 MBDaha iyiL1 16 KB, L2 2 MB
Transistör sayısı10300 millionDaha iyi5700 million
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RX 5700 XTRX 590 GME
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
24 FPSTahmini 66%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
20 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
15 FPSTahmini 66%
13 FPSTahmini 64%
4K Ultra
6 FPSTahmini 60%
5 FPSTahmini 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 5700 XT24 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 5700 XT20 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 5700 XT15 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 5700 XT6 FPSTahmini 60%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Call of Duty: WarzoneRX 5700 XT24 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 5700 XT20 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 5700 XT15 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 5700 XT6 FPSTahmini 60%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Counter-Strike 2RX 5700 XT200 FPSTahmini 74%RX 590 GME189 FPSTahmini 74%RX 5700 XT140 FPSTahmini 74%RX 590 GME133 FPSTahmini 74%RX 5700 XT109 FPSTahmini 74%RX 590 GME96 FPSTahmini 72%RX 5700 XT40 FPSTahmini 68%RX 590 GME31 FPSTahmini 65%
Cyberpunk 2077RX 5700 XT129 FPSTahmini 74%RX 590 GME122 FPSTahmini 74%RX 5700 XT111 FPSTahmini 74%RX 590 GME105 FPSTahmini 74%RX 5700 XT79 FPSTahmini 74%RX 590 GME70 FPSTahmini 72%RX 5700 XT27 FPSTahmini 68%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Forza Horizon 5RX 5700 XT163 FPSTahmini 80%RX 590 GME154 FPSTahmini 80%RX 5700 XT105 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%RX 5700 XT98 FPSTahmini 74%RX 590 GME86 FPSTahmini 72%RX 5700 XT59 FPSTahmini 68%RX 590 GME46 FPSTahmini 65%
God of War RagnarökRX 5700 XT24 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 5700 XT20 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 5700 XT15 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 5700 XT6 FPSTahmini 60%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Hogwarts LegacyRX 5700 XT105 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%RX 5700 XT88 FPSTahmini 74%RX 590 GME84 FPSTahmini 74%RX 5700 XT71 FPSTahmini 74%RX 590 GME62 FPSTahmini 72%RX 5700 XT28 FPSTahmini 68%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 5700 XT24 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 5700 XT20 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 5700 XT15 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 5700 XT6 FPSTahmini 60%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Monster Hunter WildsRX 5700 XT24 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 5700 XT20 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 5700 XT15 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 5700 XT6 FPSTahmini 60%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
StarfieldRX 5700 XT24 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 5700 XT20 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 5700 XT15 FPSTahmini 66%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 5700 XT6 FPSTahmini 60%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Average FPSRX 5700 XT74 FPSRX 590 GME70 FPSRX 5700 XT56 FPSRX 590 GME54 FPSRX 5700 XT45 FPSRX 590 GME39 FPSRX 5700 XT19 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 5700 XTRX 590 GMEFark
H2H Raster IndexH2H Index / 10045419%
H2H Compute IndexH2H Index / 100514610%
H2H Rendering IndexH2H Index / 10052496%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10068680%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100677815%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 5700 XTRX 590 GMEFark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10055534%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10054524%
H2H Inference IndexH2H Index / 10052496%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10058564%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 10052496%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 5700 XTRX 590 GME
DirectX12.112.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRFSR
Compute APIOpenCL 2.1OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 5700 XTRX 590 GME
MimariRDNA 1.0GCN 4.0Daha iyi
Üretim süreci7 nmDaha iyi14 nm
Çıkış tarihi20192020
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 5700 XTRX 590 GME
Transistör sayısı10300 millionDaha iyi5700 million
Zar boyutu251 mm²232 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler2560Daha iyi2304
Temel saat hızı1605 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı1755 MHzDaha iyi1380 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 5700 XTRX 590 GME
ArayüzPCIe 4x16PCIe 3x16
Uzunluk272 mm241 mmDaha iyi
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU550 W450 WDaha iyi
Güç konektörü6+8 pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 5700 XTRX 590 GME
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RX 5700 XT ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 5700 XTRX 590 GME
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek türüGDDR6GDDR5
Bellek veri yolu256 bit256 bit
TFLOPS9.754Daha iyi6.543
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARX 5700 XT60
Cihaz BRX 590 GME59
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 5700 XT or RX 590 GME?

RX 5700 XT has the higher overall gaming score, while RX 5700 XT offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 5700 XT is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 5700 XT is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 5700 XT offers more overall performance, while RX 5700 XT offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 5700 XT is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 5700 XT is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 5700 XT leads in combined 1440p performance. RX 5700 XT can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 5700 XT is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 590 GME is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 590 GME is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 5700 XT if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.