H2H

Radeon RX 590 GME vs ATI Radeon HD 3870 X2

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 590 GME, Head to Head birleşik indeksinde ATI Radeon HD 3870 X2 modelinden %32 daha önde.+32%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon RX 590 GME vs ATI Radeon HD 3870 X2: ana sonuç

RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 karşılaştırması, RX 590 GME için «oyun performansı» alanında 32% avantaj gösteriyor; ancak ATI Radeon HD 3870 X2 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4131
Verimlilik
7853
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
6843
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RX 590 GME genel olarak en iyi seçim

RX 590 GME birleşik oyun performansında önde. RX 590 GME kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI20%

RX 590 GME birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺4.341

ATI Radeon HD 3870 X2 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 152–157/ 317
RX 590 GMETOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
ATI Radeon HD 3870 X2TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

ATI Radeon HD 3870 X2

179 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

ATI Radeon HD 3870 X2

100/100 · Fiyat $159

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
41Daha iyi
31
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
36Daha iyi
29
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
34Daha iyi
26
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
78Daha iyi
53
Head to Head puanıGenel katalog puanı
59Daha iyi
49
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
DisplayPortDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSR
Maksimum monitör43
Maksimum çözünürlük7680 × 43202560 × 1600
USB Type-CHayırHayır
DirectX12.010.1
Vulkan1.3
OpenGL4.63.3
TFLOPS6.543Daha iyi0.528
Güç tüketimi175 WDaha iyi196 W
Bellek türüGDDR5GDDR3
Güç konektörü8 pin6+8 pin
Çıkış tarihi20202008
MimariGCN 4.0TeraScale
KalınlıkDual-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$229$159Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler2304Daha iyi320
Saat hızı1257 - 1380 MHzDaha iyi825 MHz
Temel saat hızı1257 MHzDaha iyi825 MHz
Boost saat hızı1380 MHzDaha iyi825 MHz
Video belleği8 GB GDDR5Daha iyi1 GB GDDR3
Bellek frekansı8 GHzDaha iyi1,8 GHz
Bellek veri yolu256 bit256x2 bit
Bellek bant genişliği256 GB/sDaha iyi58 GB/s
ArayüzPCIe 3x16PCIe 2x16
Güç tüketimi175 WDaha iyi196 W
Üretim süreci14 nmDaha iyi55 nm
Önerilen PSU450 W450 W
Uzunluk241 mmDaha iyi267 mm
Zar boyutu232 mm²192 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL1 16 KB, L2 2 MBL2 0.25 MBDaha iyi
Transistör sayısı5700 millionDaha iyi666 million
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSTahmini 66%
18 FPSTahmini 64%
1080p Ultra
19 FPSTahmini 66%
15 FPSTahmini 64%
1440p Ultra
13 FPSTahmini 64%
8 FPSTahmini 58%
4K Ultra
5 FPSTahmini 57%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 590 GME23 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X218 FPSTahmini 64%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 64%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%ATI Radeon HD 3870 X28 FPSTahmini 58%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%ATI Radeon HD 3870 X25 FPSTahmini 55%
Call of Duty: WarzoneRX 590 GME23 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X218 FPSTahmini 64%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 64%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%ATI Radeon HD 3870 X28 FPSTahmini 58%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%ATI Radeon HD 3870 X25 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 2RX 590 GME189 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X2153 FPSTahmini 72%RX 590 GME133 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X2107 FPSTahmini 72%RX 590 GME96 FPSTahmini 72%ATI Radeon HD 3870 X260 FPSTahmini 66%RX 590 GME31 FPSTahmini 65%ATI Radeon HD 3870 X223 FPSTahmini 63%
Cyberpunk 2077RX 590 GME122 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X298 FPSTahmini 72%RX 590 GME105 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X285 FPSTahmini 72%RX 590 GME70 FPSTahmini 72%ATI Radeon HD 3870 X244 FPSTahmini 66%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 63%
Forza Horizon 5RX 590 GME154 FPSTahmini 80%ATI Radeon HD 3870 X2124 FPSTahmini 78%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X280 FPSTahmini 72%RX 590 GME86 FPSTahmini 72%ATI Radeon HD 3870 X254 FPSTahmini 66%RX 590 GME46 FPSTahmini 65%ATI Radeon HD 3870 X233 FPSTahmini 63%
God of War RagnarökRX 590 GME23 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X218 FPSTahmini 64%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 64%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%ATI Radeon HD 3870 X28 FPSTahmini 58%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%ATI Radeon HD 3870 X25 FPSTahmini 55%
Hogwarts LegacyRX 590 GME100 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X280 FPSTahmini 72%RX 590 GME84 FPSTahmini 74%ATI Radeon HD 3870 X267 FPSTahmini 72%RX 590 GME62 FPSTahmini 72%ATI Radeon HD 3870 X239 FPSTahmini 66%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 63%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 590 GME23 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X218 FPSTahmini 64%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 64%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%ATI Radeon HD 3870 X28 FPSTahmini 58%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%ATI Radeon HD 3870 X25 FPSTahmini 55%
Monster Hunter WildsRX 590 GME23 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X218 FPSTahmini 64%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 64%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%ATI Radeon HD 3870 X28 FPSTahmini 58%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%ATI Radeon HD 3870 X25 FPSTahmini 55%
StarfieldRX 590 GME23 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X218 FPSTahmini 64%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%ATI Radeon HD 3870 X215 FPSTahmini 64%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%ATI Radeon HD 3870 X28 FPSTahmini 58%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%ATI Radeon HD 3870 X25 FPSTahmini 55%
Average FPSRX 590 GME70 FPSATI Radeon HD 3870 X256 FPSRX 590 GME54 FPSATI Radeon HD 3870 X243 FPSRX 590 GME39 FPSATI Radeon HD 3870 X225 FPSRX 590 GME15 FPSATI Radeon HD 3870 X212 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100413128%
H2H Compute IndexH2H Index / 100463236%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100493436%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100684345%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100785338%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100533638%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100523636%
H2H Inference IndexH2H Index / 100493436%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100563838%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100493533%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
DirectX12.010.1
Vulkan1.3
OpenGL4.63.3
UpscalingFSR
Compute APIOpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
MimariGCN 4.0TeraScale
Üretim süreci14 nmDaha iyi55 nm
Çıkış tarihi20202008
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
Transistör sayısı5700 millionDaha iyi666 million
Zar boyutu232 mm²192 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler2304Daha iyi320
Temel saat hızı1257 MHzDaha iyi825 MHz
Boost saat hızı1380 MHzDaha iyi825 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
ArayüzPCIe 3x16PCIe 2x16
Uzunluk241 mmDaha iyi267 mm
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU450 W450 W
Güç konektörü8 pin6+8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
HDMIHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör43
Maksimum çözünürlük7680 × 43202560 × 1600

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RX 590 GME ve ATI Radeon HD 3870 X2 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 590 GMEATI Radeon HD 3870 X2
Video belleği8 GB GDDR5Daha iyi1 GB GDDR3
Bellek türüGDDR5GDDR3
Bellek veri yolu256 bit256x2 bit
TFLOPS6.543Daha iyi0.528
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARX 590 GME59
Cihaz BATI Radeon HD 3870 X249
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 590 GME or ATI Radeon HD 3870 X2?

RX 590 GME has the higher overall gaming score, while RX 590 GME offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 590 GME is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 590 GME is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 590 GME offers more overall performance, while RX 590 GME offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 590 GME is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 GME is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 590 GME leads in combined 1440p performance. RX 590 GME can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 590 GME is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 590 GME is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 590 GME is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 590 GME if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.