H2H

Radeon RX 7400 vs Radeon RX 590

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RX 7400 ve RX 590 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 590, Head to Head birleşik indeksinde RX 7400 modelinden %3 daha önde.+3%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon RX 7400 vs Radeon RX 590: ana sonuç

RX 7400 ve RX 590 karşılaştırması, RX 590 için «oyun performansı» alanında 3% avantaj gösteriyor; ancak RX 7400 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4041
Verimlilik
10061
Fiyat / performans
88100
Bellek kapasitesi
6868
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RX 7400 genel olarak en iyi seçim

RX 7400 birleşik oyun performansında önde. RX 590 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI7%

RX 7400 birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺10.852

RX 590 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 130–135/ 317
RX 7400TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
RX 590TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon RX 590

101 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Radeon RX 590

100/100 · Fiyat $309

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRX 7400RX 590
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
40
41Daha iyi
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
35
36Daha iyi
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
33
34Daha iyi
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100Daha iyi
61
Head to Head puanıGenel katalog puanı
60Daha iyi
56
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRX 7400RX 590
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSR
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
TFLOPS8Daha iyi7.119
Güç tüketimi55 WDaha iyi225 W
Bellek türüGDDR6GDDR5
Güç konektörü1x 6-pin8 pin
Çıkış tarihi20252018
MimariRDNA 3.0GCN 4.0Daha iyi
KalınlıkDual-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$299Daha iyi$309
Shader birimleri / çekirdekler17922304Daha iyi
Saat hızı1452 - 2300 MHz1469 - 1545 MHzDaha iyi
Temel saat hızı1452 MHz1469 MHzDaha iyi
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
UzunlukVaries by board241 mm
Boost saat hızı2300 MHzDaha iyi1545 MHz
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek frekansı10,8 GHzDaha iyi8 GHz
Bellek veri yolu128 bit256 bitDaha iyi
Bellek bant genişliği173 GB/s256 GB/sDaha iyi
ArayüzPCIe 4x8PCIe 3x16
Güç tüketimi55 WDaha iyi225 W
Üretim süreci6 nmDaha iyi12 nm
Önerilen PSU200 WDaha iyi450 W
Zar boyutu204 mm²Daha iyi232 mm²
Bellek önbelleğiL1 128 KB, L2 2 MBL1 16 KB, L2 2 MB
Transistör sayısı13300 millionDaha iyi5700 million
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RX 7400RX 590
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSTahmini 66%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
20 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
12 FPSTahmini 61%
13 FPSTahmini 64%
4K Ultra
5 FPSTahmini 55%
5 FPSTahmini 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 740023 FPSTahmini 66%RX 59023 FPSTahmini 66%RX 740020 FPSTahmini 66%RX 59019 FPSTahmini 66%RX 740012 FPSTahmini 61%RX 59013 FPSTahmini 64%RX 74005 FPSTahmini 55%RX 5905 FPSTahmini 57%
Call of Duty: WarzoneRX 740023 FPSTahmini 66%RX 59023 FPSTahmini 66%RX 740020 FPSTahmini 66%RX 59019 FPSTahmini 66%RX 740012 FPSTahmini 61%RX 59013 FPSTahmini 64%RX 74005 FPSTahmini 55%RX 5905 FPSTahmini 57%
Counter-Strike 2RX 7400197 FPSTahmini 74%RX 590191 FPSTahmini 74%RX 7400139 FPSTahmini 74%RX 590134 FPSTahmini 74%RX 740085 FPSTahmini 69%RX 59097 FPSTahmini 72%RX 740027 FPSTahmini 63%RX 59032 FPSTahmini 65%
Cyberpunk 2077RX 7400127 FPSTahmini 74%RX 590123 FPSTahmini 74%RX 7400110 FPSTahmini 74%RX 590106 FPSTahmini 74%RX 740062 FPSTahmini 69%RX 59070 FPSTahmini 72%RX 740018 FPSTahmini 63%RX 59021 FPSTahmini 65%
Forza Horizon 5RX 7400161 FPSTahmini 80%RX 590155 FPSTahmini 80%RX 7400104 FPSTahmini 74%RX 590101 FPSTahmini 74%RX 740077 FPSTahmini 69%RX 59087 FPSTahmini 72%RX 740040 FPSTahmini 63%RX 59046 FPSTahmini 65%
God of War RagnarökRX 740023 FPSTahmini 66%RX 59023 FPSTahmini 66%RX 740020 FPSTahmini 66%RX 59019 FPSTahmini 66%RX 740012 FPSTahmini 61%RX 59013 FPSTahmini 64%RX 74005 FPSTahmini 55%RX 5905 FPSTahmini 57%
Hogwarts LegacyRX 7400104 FPSTahmini 74%RX 590101 FPSTahmini 74%RX 740087 FPSTahmini 74%RX 59084 FPSTahmini 74%RX 740055 FPSTahmini 69%RX 59063 FPSTahmini 72%RX 740018 FPSTahmini 63%RX 59022 FPSTahmini 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 740023 FPSTahmini 66%RX 59023 FPSTahmini 66%RX 740020 FPSTahmini 66%RX 59019 FPSTahmini 66%RX 740012 FPSTahmini 61%RX 59013 FPSTahmini 64%RX 74005 FPSTahmini 55%RX 5905 FPSTahmini 57%
Monster Hunter WildsRX 740023 FPSTahmini 66%RX 59023 FPSTahmini 66%RX 740020 FPSTahmini 66%RX 59019 FPSTahmini 66%RX 740012 FPSTahmini 61%RX 59013 FPSTahmini 64%RX 74005 FPSTahmini 55%RX 5905 FPSTahmini 57%
StarfieldRX 740023 FPSTahmini 66%RX 59023 FPSTahmini 66%RX 740020 FPSTahmini 66%RX 59019 FPSTahmini 66%RX 740012 FPSTahmini 61%RX 59013 FPSTahmini 64%RX 74005 FPSTahmini 55%RX 5905 FPSTahmini 57%
Average FPSRX 740073 FPSRX 59071 FPSRX 740056 FPSRX 59054 FPSRX 740035 FPSRX 59040 FPSRX 740013 FPSRX 59015 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 7400RX 590Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 10040412%
H2H Compute IndexH2H Index / 10050476%
H2H Rendering IndexH2H Index / 10048492%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10068680%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001006148%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 7400RX 590Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10053530%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10051522%
H2H Inference IndexH2H Index / 10048492%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10056560%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 10048492%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7400RX 590
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingFSR
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7400RX 590
MimariRDNA 3.0GCN 4.0Daha iyi
Üretim süreci6 nmDaha iyi12 nm
Çıkış tarihi20252018
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7400RX 590
Transistör sayısı13300 millionDaha iyi5700 million
Zar boyutu204 mm²Daha iyi232 mm²
Shader birimleri / çekirdekler17922304Daha iyi
Temel saat hızı1452 MHz1469 MHzDaha iyi
Boost saat hızı2300 MHzDaha iyi1545 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7400RX 590
ArayüzPCIe 4x8PCIe 3x16
UzunlukVaries by board241 mm
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU200 WDaha iyi450 W
Güç konektörü1x 6-pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7400RX 590
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RX 7400 ve RX 590 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7400RX 590
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek türüGDDR6GDDR5
Bellek veri yolu128 bit256 bitDaha iyi
TFLOPS8Daha iyi7.119
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARX 740060
Cihaz BRX 59056
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 7400 or RX 590?

RX 7400 has the higher overall gaming score, while RX 590 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 7400 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 7400 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 7400 offers more overall performance, while RX 7400 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 7400 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 7400 leads in combined 1440p performance. RX 7400 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 7400 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 7400 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 7400 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 7400 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.