H2H

Radeon RX 7800 XT vs Radeon RX 6400

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

VS

Birleşik performans puanı

RX 7800 XT ve RX 6400 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 7800 XT, Head to Head birleşik indeksinde RX 6400 modelinden %100 daha önde.+100%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon RX 7800 XT vs Radeon RX 6400: ana sonuç

RX 7800 XT ve RX 6400 karşılaştırması, RX 7800 XT için «oyun performansı» alanında 100% avantaj gösteriyor; ancak RX 6400 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
6633
Verimlilik
84100
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
8860
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RX 7800 XT genel olarak en iyi seçim

RX 7800 XT birleşik oyun performansında önde. RX 7800 XT kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI31%

RX 7800 XT birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺14.470

RX 6400 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 9–14/ 317
RX 7800 XT#11GPU sıralamasındaki konum
RX 6400TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon RX 6400

82 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Radeon RX 6400

100/100 · Fiyat $159

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRX 7800 XTRX 6400
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
66Daha iyi
33
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
54Daha iyi
30
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
52Daha iyi
28
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
84
100Daha iyi
Head to Head puanıGenel katalog puanı
76Daha iyi
58
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRX 7800 XTRX 6400
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRFSR
Maksimum monitör42
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS37.32Daha iyi3.565
Güç tüketimi263 W53 WDaha iyi
Çıkış fiyatı$499$159Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler3840Daha iyi768
KalınlıkDual-slotSingle-slot
Güç konektörü8+8 pinNone
Bellek türüGDDR6GDDR6
Çıkış tarihi20232022
MimariRDNA 3.0Daha iyiRDNA 2.0
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 2.2
Video belleği16 GB GDDR6Daha iyi4 GB GDDR6
Saat hızı1295 - 2430 MHz1923 - 2321 MHzDaha iyi
Güç tüketimi263 W53 WDaha iyi
Zar boyutu346 mm²107 mm²Daha iyi
Temel saat hızı1295 MHz1923 MHzDaha iyi
Boost saat hızı2430 MHzDaha iyi2321 MHz
Uzunluk267 mmVaries by board
Bellek veri yolu256 bitDaha iyi64 bit
Bellek bant genişliği621 GB/sDaha iyi128 GB/s
Bellek önbelleğiL1 128 KB, L2 4 MBL1 128 KB, L2 1 MB
Bellek frekansı19,4 GHzDaha iyi16 GHz
ArayüzPCIe 4x16PCIe 4x4
Üretim süreci5 nmDaha iyi6 nm
Önerilen PSU600 W250 WDaha iyi
Transistör sayısı28100 millionDaha iyi5400 million
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RX 7800 XTRX 6400
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
32 FPSTahmini 66%
20 FPSTahmini 64%
1080p Ultra
27 FPSTahmini 66%
17 FPSTahmini 64%
1440p Ultra
21 FPSTahmini 66%
9 FPSTahmini 58%
4K Ultra
12 FPSTahmini 66%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 7800 XT32 FPSTahmini 66%RX 640020 FPSTahmini 64%RX 7800 XT27 FPSTahmini 66%RX 640017 FPSTahmini 64%RX 7800 XT21 FPSTahmini 66%RX 64009 FPSTahmini 58%RX 7800 XT12 FPSTahmini 66%RX 64005 FPSTahmini 55%
Call of Duty: WarzoneRX 7800 XT32 FPSTahmini 66%RX 640020 FPSTahmini 64%RX 7800 XT27 FPSTahmini 66%RX 640017 FPSTahmini 64%RX 7800 XT21 FPSTahmini 66%RX 64009 FPSTahmini 58%RX 7800 XT12 FPSTahmini 66%RX 64005 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 2RX 7800 XT271 FPSTahmini 74%RX 6400168 FPSTahmini 72%RX 7800 XT190 FPSTahmini 74%RX 6400118 FPSTahmini 72%RX 7800 XT148 FPSTahmini 74%RX 640063 FPSTahmini 66%RX 7800 XT73 FPSTahmini 74%RX 640023 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 2077RX 7800 XT175 FPSTahmini 74%RX 6400109 FPSTahmini 72%RX 7800 XT150 FPSTahmini 74%RX 640093 FPSTahmini 72%RX 7800 XT107 FPSTahmini 74%RX 640046 FPSTahmini 66%RX 7800 XT49 FPSTahmini 74%RX 640015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 5RX 7800 XT220 FPSTahmini 80%RX 6400137 FPSTahmini 78%RX 7800 XT143 FPSTahmini 74%RX 640088 FPSTahmini 72%RX 7800 XT133 FPSTahmini 74%RX 640057 FPSTahmini 66%RX 7800 XT108 FPSTahmini 74%RX 640033 FPSTahmini 62%
God of War RagnarökRX 7800 XT32 FPSTahmini 66%RX 640020 FPSTahmini 64%RX 7800 XT27 FPSTahmini 66%RX 640017 FPSTahmini 64%RX 7800 XT21 FPSTahmini 66%RX 64009 FPSTahmini 58%RX 7800 XT12 FPSTahmini 66%RX 64005 FPSTahmini 55%
Hogwarts LegacyRX 7800 XT143 FPSTahmini 74%RX 640089 FPSTahmini 72%RX 7800 XT119 FPSTahmini 74%RX 640074 FPSTahmini 72%RX 7800 XT96 FPSTahmini 74%RX 640041 FPSTahmini 66%RX 7800 XT50 FPSTahmini 74%RX 640016 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 7800 XT32 FPSTahmini 66%RX 640020 FPSTahmini 64%RX 7800 XT27 FPSTahmini 66%RX 640017 FPSTahmini 64%RX 7800 XT21 FPSTahmini 66%RX 64009 FPSTahmini 58%RX 7800 XT12 FPSTahmini 66%RX 64005 FPSTahmini 55%
Monster Hunter WildsRX 7800 XT32 FPSTahmini 66%RX 640020 FPSTahmini 64%RX 7800 XT27 FPSTahmini 66%RX 640017 FPSTahmini 64%RX 7800 XT21 FPSTahmini 66%RX 64009 FPSTahmini 58%RX 7800 XT12 FPSTahmini 66%RX 64005 FPSTahmini 55%
StarfieldRX 7800 XT32 FPSTahmini 66%RX 640020 FPSTahmini 64%RX 7800 XT27 FPSTahmini 66%RX 640017 FPSTahmini 64%RX 7800 XT21 FPSTahmini 66%RX 64009 FPSTahmini 58%RX 7800 XT12 FPSTahmini 66%RX 64005 FPSTahmini 55%
Average FPSRX 7800 XT100 FPSRX 640062 FPSRX 7800 XT76 FPSRX 640048 FPSRX 7800 XT61 FPSRX 640026 FPSRX 7800 XT35 FPSRX 640012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 7800 XTRX 6400Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100663367%
H2H Compute IndexH2H Index / 100724448%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100724155%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100886038%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1008410017%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 7800 XTRX 6400Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100764551%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100754452%
H2H Inference IndexH2H Index / 100724155%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100784848%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100734156%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7800 XTRX 6400
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRFSR
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 2.2

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7800 XTRX 6400
MimariRDNA 3.0Daha iyiRDNA 2.0
Üretim süreci5 nmDaha iyi6 nm
Çıkış tarihi20232022
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7800 XTRX 6400
Transistör sayısı28100 millionDaha iyi5400 million
Zar boyutu346 mm²107 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler3840Daha iyi768
Temel saat hızı1295 MHz1923 MHzDaha iyi
Boost saat hızı2430 MHzDaha iyi2321 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7800 XTRX 6400
ArayüzPCIe 4x16PCIe 4x4
Uzunluk267 mmVaries by board
KalınlıkDual-slotSingle-slot
Önerilen PSU600 W250 WDaha iyi
Güç konektörü8+8 pinNone

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7800 XTRX 6400
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1DisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör42
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RX 7800 XT ve RX 6400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7800 XTRX 6400
Video belleği16 GB GDDR6Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek türüGDDR6GDDR6
Bellek veri yolu256 bitDaha iyi64 bit
TFLOPS37.32Daha iyi3.565
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARX 7800 XT76
Cihaz BRX 640058
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 7800 XT or RX 6400?

RX 7800 XT has the higher overall gaming score, while RX 7800 XT offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 7800 XT is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 7800 XT is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 7800 XT offers more overall performance, while RX 7800 XT offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 7800 XT is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 7800 XT is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 7800 XT leads in combined 1440p performance. RX 7800 XT can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 7800 XT is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 6400 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 6400 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 7800 XT if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.