H2H

Radeon RX 7900 XTX vs Intel Arc A310

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RX 7900 XTX ve Arc A310 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 7900 XTX, Head to Head birleşik indeksinde Arc A310 modelinden %136 daha önde.+136%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon RX 7900 XTX vs Intel Arc A310: ana sonuç

RX 7900 XTX ve Arc A310 karşılaştırması, RX 7900 XTX için «oyun performansı» alanında 136% avantaj gösteriyor; ancak Arc A310 «fiyatına göre değer» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
7833
Verimlilik
73100
Fiyat / performans
85100
Bellek kapasitesi
10060
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
TOPLULUK · DOĞRULANMIŞ VERİ

Yayıncıların kullandığı donanım

Her cihazla bağlantılı gerçek herkese açık sistemler.

Yayıncı sistemlerini aç
VS
Intel Arc A310IntelArc A3100

Henüz doğrulanmış herkese açık sistem yok

0doğrulanmış sistemler
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RX 7900 XTX genel olarak en iyi seçim

RX 7900 XTX birleşik oyun performansında önde. Arc A310 kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI36%

RX 7900 XTX birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺27.251

Arc A310 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 5–10/ 317
RX 7900 XTX#7GPU sıralamasındaki konum
Arc A310TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon RX 7900 XTX

128 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Intel Arc A310

100/100 · Fiyat $169

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRX 7900 XTXArc A310
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
78Daha iyi
33
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
63Daha iyi
30
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
60Daha iyi
28
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
73
100Daha iyi
Head to Head puanıGenel katalog puanı
79Daha iyi
58
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRX 7900 XTXArc A310
DisplayPortDisplayPort 2.1mini-DisplayPort 2.0
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRXeSS
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS61.39Daha iyi2.688
Güç tüketimi355 W75 WDaha iyi
Çıkış fiyatı$999$169Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler6144Daha iyi768
KalınlıkDual-slotSingle-slot
Güç konektörü8+8 pinNone
Bellek türüGDDR6GDDR6
Çıkış tarihi20222022
MimariRDNA 3.0Xe-HPG
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 3.0
Video belleği24 GB GDDR6Daha iyi4 GB GDDR6
Saat hızı1855 - 2499 MHzDaha iyi1750 - 2000 MHz
Güç tüketimi355 W75 WDaha iyi
Zar boyutu529 mm²157 mm²Daha iyi
Temel saat hızı1855 MHzDaha iyi1750 MHz
Boost saat hızı2499 MHzDaha iyi2000 MHz
Uzunluk287 mmVaries by board
Bellek veri yolu384 bitDaha iyi64 bit
Bellek bant genişliği960 GB/sDaha iyi124 GB/s
Bellek önbelleğiL1 250 KB, L2 6 MBL2 4 MBDaha iyi
Bellek frekansı20 GHzDaha iyi15,5 GHz
ArayüzPCIe 4x16PCIe 4x8
Üretim süreci5 nmDaha iyi6 nm
Önerilen PSU750 W200 WDaha iyi
Transistör sayısı57700 millionDaha iyi7200 million
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CEvetHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RX 7900 XTXArc A310
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
40 FPSTahmini 66%
20 FPSTahmini 64%
1080p Ultra
34 FPSTahmini 66%
17 FPSTahmini 64%
1440p Ultra
26 FPSTahmini 66%
9 FPSTahmini 58%
4K Ultra
15 FPSTahmini 66%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 7900 XTX40 FPSTahmini 66%Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX34 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX26 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 7900 XTX15 FPSTahmini 66%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Call of Duty: WarzoneRX 7900 XTX40 FPSTahmini 66%Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX34 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX26 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 7900 XTX15 FPSTahmini 66%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 2RX 7900 XTX325 FPSTahmini 82%Arc A310165 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX225 FPSTahmini 82%Arc A310116 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX168 FPSTahmini 82%Arc A31062 FPSTahmini 66%RX 7900 XTX85 FPSTahmini 82%Arc A31022 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 2077RX 7900 XTX205 FPSTahmini 82%Arc A310106 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX183 FPSTahmini 82%Arc A31092 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX127 FPSTahmini 82%Arc A31045 FPSTahmini 66%RX 7900 XTX61 FPSTahmini 82%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 5RX 7900 XTX253 FPSTahmini 82%Arc A310134 FPSTahmini 78%RX 7900 XTX173 FPSTahmini 82%Arc A31087 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX153 FPSTahmini 82%Arc A31056 FPSTahmini 66%RX 7900 XTX117 FPSTahmini 82%Arc A31033 FPSTahmini 62%
God of War RagnarökRX 7900 XTX40 FPSTahmini 66%Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX34 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX26 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 7900 XTX15 FPSTahmini 66%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Hogwarts LegacyRX 7900 XTX167 FPSTahmini 82%Arc A31087 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX140 FPSTahmini 82%Arc A31073 FPSTahmini 72%RX 7900 XTX112 FPSTahmini 82%Arc A31041 FPSTahmini 66%RX 7900 XTX66 FPSTahmini 82%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 7900 XTX40 FPSTahmini 66%Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX34 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX26 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 7900 XTX15 FPSTahmini 66%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Monster Hunter WildsRX 7900 XTX40 FPSTahmini 66%Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX34 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX26 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 7900 XTX15 FPSTahmini 66%Arc A3105 FPSTahmini 55%
StarfieldRX 7900 XTX40 FPSTahmini 66%Arc A31020 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX34 FPSTahmini 66%Arc A31017 FPSTahmini 64%RX 7900 XTX26 FPSTahmini 66%Arc A3109 FPSTahmini 58%RX 7900 XTX15 FPSTahmini 66%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Average FPSRX 7900 XTX119 FPSArc A31061 FPSRX 7900 XTX93 FPSArc A31047 FPSRX 7900 XTX72 FPSArc A31026 FPSRX 7900 XTX42 FPSArc A31012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 7900 XTXArc A310Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100783381%
H2H Compute IndexH2H Index / 100824265%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100844169%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001006050%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1007310031%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 7900 XTXArc A310Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100884565%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100874466%
H2H Inference IndexH2H Index / 100844169%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100904861%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100854170%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7900 XTXArc A310
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRXeSS
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 3.0

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7900 XTXArc A310
MimariRDNA 3.0Xe-HPG
Üretim süreci5 nmDaha iyi6 nm
Çıkış tarihi20222022
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7900 XTXArc A310
Transistör sayısı57700 millionDaha iyi7200 million
Zar boyutu529 mm²157 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler6144Daha iyi768
Temel saat hızı1855 MHzDaha iyi1750 MHz
Boost saat hızı2499 MHzDaha iyi2000 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7900 XTXArc A310
ArayüzPCIe 4x16PCIe 4x8
Uzunluk287 mmVaries by board
KalınlıkDual-slotSingle-slot
Önerilen PSU750 W200 WDaha iyi
Güç konektörü8+8 pinNone

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7900 XTXArc A310
HDMIHDMI 2.1aHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1mini-DisplayPort 2.0
USB Type-CEvetHayır
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RX 7900 XTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 7900 XTXArc A310
Video belleği24 GB GDDR6Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek türüGDDR6GDDR6
Bellek veri yolu384 bitDaha iyi64 bit
TFLOPS61.39Daha iyi2.688
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARX 7900 XTX79
Cihaz BArc A31058
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 7900 XTX or Arc A310?

RX 7900 XTX has the higher overall gaming score, while Arc A310 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 7900 XTX is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 7900 XTX is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 7900 XTX offers more overall performance, while RX 7900 XTX offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 7900 XTX is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

Arc A310 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 7900 XTX leads in combined 1440p performance. RX 7900 XTX can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 7900 XTX is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A310 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A310 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 7900 XTX if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.