H2H

GeForce 8800 GTX vs Radeon RX 590

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy 8800 GTX i RX 590 według specyfikacji oraz istotnych testów.

8800 GTX wyprzedza RX 590 o 5% według zbiorczego indeksu Head to Head.+5%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce 8800 GTX vs Radeon RX 590: kluczowy wniosek

Porównanie 8800 GTX i RX 590 pokazuje przewagę 5% dla 8800 GTX w «wydajność w grach», ale RX 590 może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
4341
Efektywność
9261
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
1768
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

8800 GTX to najlepszy wybór ogólny

8800 GTX prowadzi w łącznej wydajności w grach. 8800 GTX oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI13%

8800 GTX prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY299 zł

8800 GTX kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 61–66z 317
8800 GTX#63pozycja w rankingu GPU
RX 590poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce 8800 GTX

118 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

GeForce 8800 GTX

100/100 · Cena $79

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Category8800 GTXRX 590
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
43Lepsze
41
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
37Lepsze
36
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
35Lepsze
34
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
92Lepsze
61
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
63Lepsze
56
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specification8800 GTXRX 590
Device classDesktopDesktop
HDMIHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4a
DirectX10.012.0
Vulkan1.3
OpenGL3.34.6
TFLOPS0.3467.119Lepsze
Pobór mocy155 WLepsze225 W
Typ pamięciGDDR3GDDR5
Złącze zasilania6+6 pin8 pin
Data premiery20062018
ArchitekturaTeslaGCN 4.0
GrubośćDual-slotDual-slot
Upscaling
API obliczenioweOpenCL 1.0, CUDA 1.0OpenCL 2.1
Cena premierowa$79Lepsze$309
Jednostki shader / rdzenie1282304Lepsze
Taktowanie576 MHz1469 - 1545 MHzLepsze
Taktowanie bazowe576 MHz1469 MHzLepsze
Taktowanie boost576 MHz1545 MHzLepsze
Pamięć wideo768 MB GDDR3Lepsze8 GB GDDR5
Taktowanie pamięci1,8 GHz8 GHzLepsze
Magistrala pamięci384 bitLepsze256 bit
Przepustowość pamięci86 GB/s256 GB/sLepsze
InterfejsPCIe 1x16PCIe 3x16
Pobór mocy155 WLepsze225 W
Proces technologiczny90 nm12 nmLepsze
Zalecany zasilacz450 W450 W
Długość270 mm241 mmLepsze
Rozmiar rdzenia484 mm²232 mm²Lepsze
Cache pamięciL2 0.1 MBLepszeL1 16 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów681 million5700 millionLepsze
Maks. liczba monitorów34
Maks. rozdzielczość2560 × 16007680 × 4320
USB Type-CNieNie
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje 8800 GTX i RX 590 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

8800 GTXRX 590
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
26 FPSSzacowane 64%
23 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
22 FPSSzacowane 64%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
12 FPSSzacowane 58%
13 FPSSzacowane 64%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 55%
5 FPSSzacowane 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: Wukong8800 GTX26 FPSSzacowane 64%RX 59023 FPSSzacowane 66%8800 GTX22 FPSSzacowane 64%RX 59019 FPSSzacowane 66%8800 GTX12 FPSSzacowane 58%RX 59013 FPSSzacowane 64%8800 GTX5 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Call of Duty: Warzone8800 GTX26 FPSSzacowane 64%RX 59023 FPSSzacowane 66%8800 GTX22 FPSSzacowane 64%RX 59019 FPSSzacowane 66%8800 GTX12 FPSSzacowane 58%RX 59013 FPSSzacowane 64%8800 GTX5 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Counter-Strike 28800 GTX216 FPSSzacowane 72%RX 590191 FPSSzacowane 74%8800 GTX152 FPSSzacowane 72%RX 590134 FPSSzacowane 74%8800 GTX85 FPSSzacowane 66%RX 59097 FPSSzacowane 72%8800 GTX32 FPSSzacowane 63%RX 59032 FPSSzacowane 65%
Cyberpunk 20778800 GTX140 FPSSzacowane 72%RX 590123 FPSSzacowane 74%8800 GTX120 FPSSzacowane 72%RX 590106 FPSSzacowane 74%8800 GTX62 FPSSzacowane 66%RX 59070 FPSSzacowane 72%8800 GTX22 FPSSzacowane 63%RX 59021 FPSSzacowane 65%
Forza Horizon 58800 GTX176 FPSSzacowane 78%RX 590155 FPSSzacowane 80%8800 GTX114 FPSSzacowane 72%RX 590101 FPSSzacowane 74%8800 GTX77 FPSSzacowane 66%RX 59087 FPSSzacowane 72%8800 GTX47 FPSSzacowane 63%RX 59046 FPSSzacowane 65%
God of War Ragnarök8800 GTX26 FPSSzacowane 64%RX 59023 FPSSzacowane 66%8800 GTX22 FPSSzacowane 64%RX 59019 FPSSzacowane 66%8800 GTX12 FPSSzacowane 58%RX 59013 FPSSzacowane 64%8800 GTX5 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Hogwarts Legacy8800 GTX114 FPSSzacowane 72%RX 590101 FPSSzacowane 74%8800 GTX95 FPSSzacowane 72%RX 59084 FPSSzacowane 74%8800 GTX55 FPSSzacowane 66%RX 59063 FPSSzacowane 72%8800 GTX22 FPSSzacowane 63%RX 59022 FPSSzacowane 65%
Microsoft Flight Simulator 20248800 GTX26 FPSSzacowane 64%RX 59023 FPSSzacowane 66%8800 GTX22 FPSSzacowane 64%RX 59019 FPSSzacowane 66%8800 GTX12 FPSSzacowane 58%RX 59013 FPSSzacowane 64%8800 GTX5 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Monster Hunter Wilds8800 GTX26 FPSSzacowane 64%RX 59023 FPSSzacowane 66%8800 GTX22 FPSSzacowane 64%RX 59019 FPSSzacowane 66%8800 GTX12 FPSSzacowane 58%RX 59013 FPSSzacowane 64%8800 GTX5 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Starfield8800 GTX26 FPSSzacowane 64%RX 59023 FPSSzacowane 66%8800 GTX22 FPSSzacowane 64%RX 59019 FPSSzacowane 66%8800 GTX12 FPSSzacowane 58%RX 59013 FPSSzacowane 64%8800 GTX5 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Average FPS8800 GTX80 FPSRX 59071 FPS8800 GTX61 FPSRX 59054 FPS8800 GTX35 FPSRX 59040 FPS8800 GTX15 FPSRX 59015 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Indeks8800 GTXRX 590Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 10043415%
H2H Compute IndexH2H Index / 100364727%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100364931%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001768120%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100926141%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Indeks8800 GTXRX 590Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100315352%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100335245%
H2H Inference IndexH2H Index / 100364931%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100295664%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100354933%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specifications8800 GTXRX 590
DirectX10.012.0
Vulkan1.3
OpenGL3.34.6
Upscaling
API obliczenioweOpenCL 1.0, CUDA 1.0OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specifications8800 GTXRX 590
ArchitekturaTeslaGCN 4.0
Proces technologiczny90 nm12 nmLepsze
Data premiery20062018
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specifications8800 GTXRX 590
Liczba tranzystorów681 million5700 millionLepsze
Rozmiar rdzenia484 mm²232 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie1282304Lepsze
Taktowanie bazowe576 MHz1469 MHzLepsze
Taktowanie boost576 MHz1545 MHzLepsze

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specifications8800 GTXRX 590
InterfejsPCIe 1x16PCIe 3x16
Długość270 mm241 mmLepsze
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz450 W450 W
Złącze zasilania6+6 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specifications8800 GTXRX 590
HDMIHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów34
Maks. rozdzielczość2560 × 16007680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje 8800 GTX i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

Specifications8800 GTXRX 590
Pamięć wideo768 MB GDDR3Lepsze8 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR3GDDR5
Magistrala pamięci384 bitLepsze256 bit
TFLOPS0.3467.119Lepsze
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie A8800 GTX63
Urządzenie BRX 59056
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: 8800 GTX or RX 590?

8800 GTX has the higher overall gaming score, while 8800 GTX offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

8800 GTX is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

8800 GTX is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

8800 GTX offers more overall performance, while 8800 GTX offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

8800 GTX is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

8800 GTX is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

8800 GTX leads in combined 1440p performance. 8800 GTX can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

8800 GTX is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

8800 GTX is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

8800 GTX is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to 8800 GTX if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.