H2H

GeForce RTX 3060 8GB vs Intel Arc A380

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 3060 8GB i Arc A380 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 3060 8GB wyprzedza Arc A380 o 28% według zbiorczego indeksu Head to Head.+28%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 3060 8GB vs Intel Arc A380: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 3060 8GB i Arc A380 pokazuje przewagę 28% dla RTX 3060 8GB w «wydajność w grach», ale Arc A380 może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
4636
Efektywność
90100
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6860
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 3060 8GB to najlepszy wybór ogólny

RTX 3060 8GB prowadzi w łącznej wydajności w grach. RTX 3060 8GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI8%

RTX 3060 8GB prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY409 zł

Arc A380 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 55–60z 317
RTX 3060 8GB#57pozycja w rankingu GPU
Arc A380poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Intel Arc A380

92 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Intel Arc A380

100/100 · Cena $139

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 3060 8GBArc A380
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
46Lepsze
36
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
40Lepsze
32
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
37Lepsze
30
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
90
100Lepsze
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
65Lepsze
60
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 3060 8GBArc A380
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 2.0
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 2XeSS
Jednostki shader / rdzenie3584Lepsze1024
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS12.74Lepsze4.198
Pobór mocy170 W75 WLepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Złącze zasilania8 pin6 pin
Data premiery20222022
ArchitekturaAmpereXe-HPG
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0
Cena premierowa$399$139Lepsze
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
Taktowanie1320 - 1777 MHzLepsze300 - 2000 MHz
Taktowanie bazowe1320 MHzLepsze300 MHz
Taktowanie boost1777 MHz2000 MHzLepsze
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze6 GB GDDR6
Taktowanie pamięci15 GHz15,5 GHzLepsze
Magistrala pamięci128 bitLepsze96 bit
Przepustowość pamięci240 GB/sLepsze186 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 4x8
Pobór mocy170 W75 WLepsze
Proces technologiczny8 nm6 nmLepsze
Zalecany zasilacz450 W250 WLepsze
Długość242 mm222 mmLepsze
Rozmiar rdzenia276 mm²157 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 3 MBL2 4 MBLepsze
Liczba tranzystorów12000 millionLepsze7200 million
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 3060 8GBArc A380
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
27 FPSSzacowane 66%
22 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
23 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
15 FPSSzacowane 63%
10 FPSSzacowane 59%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 55%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RTX 3060 8GB223 FPSSzacowane 74%Arc A380188 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB157 FPSSzacowane 74%Arc A380129 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB107 FPSSzacowane 71%Arc A38069 FPSSzacowane 67%RTX 3060 8GB31 FPSSzacowane 63%Arc A38023 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RTX 3060 8GB144 FPSSzacowane 74%Arc A380121 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB124 FPSSzacowane 74%Arc A380102 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB77 FPSSzacowane 71%Arc A38050 FPSSzacowane 67%RTX 3060 8GB21 FPSSzacowane 63%Arc A38015 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RTX 3060 8GB182 FPSSzacowane 80%Arc A380153 FPSSzacowane 80%RTX 3060 8GB118 FPSSzacowane 74%Arc A38097 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB96 FPSSzacowane 71%Arc A38062 FPSSzacowane 67%RTX 3060 8GB46 FPSSzacowane 63%Arc A38034 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRTX 3060 8GB118 FPSSzacowane 74%Arc A38099 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB98 FPSSzacowane 74%Arc A38081 FPSSzacowane 74%RTX 3060 8GB69 FPSSzacowane 71%Arc A38045 FPSSzacowane 67%RTX 3060 8GB21 FPSSzacowane 63%Arc A38016 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
StarfieldRTX 3060 8GB27 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB23 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3060 8GB15 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3060 8GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Average FPSRTX 3060 8GB83 FPSArc A38069 FPSRTX 3060 8GB64 FPSArc A38052 FPSRTX 3060 8GB44 FPSArc A38029 FPSRTX 3060 8GB15 FPSArc A38012 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3060 8GBArc A380Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100463624%
H2H Compute IndexH2H Index / 100514415%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100524319%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100686013%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1009010011%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3060 8GBArc A380Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100564717%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100554618%
H2H Inference IndexH2H Index / 100524319%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100584917%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100534321%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3060 8GBArc A380
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 2XeSS
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3060 8GBArc A380
ArchitekturaAmpereXe-HPG
Proces technologiczny8 nm6 nmLepsze
Data premiery20222022
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3060 8GBArc A380
Liczba tranzystorów12000 millionLepsze7200 million
Rozmiar rdzenia276 mm²157 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie3584Lepsze1024
Taktowanie bazowe1320 MHzLepsze300 MHz
Taktowanie boost1777 MHz2000 MHzLepsze

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3060 8GBArc A380
InterfejsPCIe 4x16PCIe 4x8
Długość242 mm222 mmLepsze
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz450 W250 WLepsze
Złącze zasilania8 pin6 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3060 8GBArc A380
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 2.0
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 3060 8GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3060 8GBArc A380
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze6 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Magistrala pamięci128 bitLepsze96 bit
TFLOPS12.74Lepsze4.198
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 3060 8GB65
Urządzenie BArc A38060
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 3060 8GB or Arc A380?

RTX 3060 8GB has the higher overall gaming score, while RTX 3060 8GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3060 8GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3060 8GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 3060 8GB offers more overall performance, while RTX 3060 8GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3060 8GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RTX 3060 8GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 3060 8GB leads in combined 1440p performance. RTX 3060 8GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 3060 8GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A380 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A380 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 3060 8GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.