H2H

GeForce RTX 3050 8 GB vs Intel Arc A380

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 3050 8 GB i Arc A380 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 3050 8 GB wyprzedza Arc A380 o 22% według zbiorczego indeksu Head to Head.+22%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 3050 8 GB vs Intel Arc A380: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 3050 8 GB i Arc A380 pokazuje przewagę 22% dla RTX 3050 8 GB w «wydajność w grach», ale Arc A380 może być lepszy w «efektywność i funkcje». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
4436
Efektywność
100100
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6860
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 3050 8 GB to najlepszy wybór ogólny

RTX 3050 8 GB prowadzi w łącznej wydajności w grach. RTX 3050 8 GB oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI8%

RTX 3050 8 GB prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY412 zł

Arc A380 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 51–56z 317
RTX 3050 8 GB#53pozycja w rankingu GPU
Arc A380poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Intel Arc A380

92 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Intel Arc A380

100/100 · Cena $139

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 3050 8 GBArc A380
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
44Lepsze
36
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
38Lepsze
32
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
36Lepsze
30
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100
100
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
65Lepsze
60
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 3050 8 GBArc A380
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 2.0
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
UpscalingDLSS 2XeSS
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS9.098Lepsze4.198
Pobór mocy130 W75 WLepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Złącze zasilania8 pin6 pin
Data premiery20222022
ArchitekturaAmpereXe-HPG
GrubośćDual-slotDual-slot
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0
Cena premierowa$299$139Lepsze
Jednostki shader / rdzenie2560Lepsze1024
Długość242 mm222 mmLepsze
Taktowanie1552 - 1777 MHzLepsze300 - 2000 MHz
Taktowanie bazowe1552 MHzLepsze300 MHz
Taktowanie boost1777 MHz2000 MHzLepsze
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze6 GB GDDR6
Taktowanie pamięci14 GHz15,5 GHzLepsze
Magistrala pamięci128 bitLepsze96 bit
Przepustowość pamięci224 GB/sLepsze186 GB/s
InterfejsPCIe 4x8PCIe 4x8
Pobór mocy130 W75 WLepsze
Proces technologiczny8 nm6 nmLepsze
Zalecany zasilacz300 W250 WLepsze
Rozmiar rdzenia276 mm²157 mm²Lepsze
Cache pamięciL1 128 KB, L2 2 MBL2 4 MBLepsze
Liczba tranzystorów12000 millionLepsze7200 million
Maks. liczba monitorów44
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 3050 8 GBArc A380
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
26 FPSSzacowane 66%
22 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
22 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
14 FPSSzacowane 63%
10 FPSSzacowane 59%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 55%
5 FPSSzacowane 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Call of Duty: WarzoneRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Counter-Strike 2RTX 3050 8 GB215 FPSSzacowane 74%Arc A380188 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB151 FPSSzacowane 74%Arc A380129 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB101 FPSSzacowane 71%Arc A38069 FPSSzacowane 67%RTX 3050 8 GB29 FPSSzacowane 63%Arc A38023 FPSSzacowane 62%
Cyberpunk 2077RTX 3050 8 GB139 FPSSzacowane 74%Arc A380121 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB120 FPSSzacowane 74%Arc A380102 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB73 FPSSzacowane 71%Arc A38050 FPSSzacowane 67%RTX 3050 8 GB20 FPSSzacowane 63%Arc A38015 FPSSzacowane 62%
Forza Horizon 5RTX 3050 8 GB175 FPSSzacowane 80%Arc A380153 FPSSzacowane 80%RTX 3050 8 GB114 FPSSzacowane 74%Arc A38097 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB91 FPSSzacowane 71%Arc A38062 FPSSzacowane 67%RTX 3050 8 GB43 FPSSzacowane 63%Arc A38034 FPSSzacowane 62%
God of War RagnarökRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Hogwarts LegacyRTX 3050 8 GB114 FPSSzacowane 74%Arc A38099 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB95 FPSSzacowane 74%Arc A38081 FPSSzacowane 74%RTX 3050 8 GB65 FPSSzacowane 71%Arc A38045 FPSSzacowane 67%RTX 3050 8 GB20 FPSSzacowane 63%Arc A38016 FPSSzacowane 62%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Monster Hunter WildsRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
StarfieldRTX 3050 8 GB26 FPSSzacowane 66%Arc A38022 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB22 FPSSzacowane 66%Arc A38019 FPSSzacowane 66%RTX 3050 8 GB14 FPSSzacowane 63%Arc A38010 FPSSzacowane 59%RTX 3050 8 GB5 FPSSzacowane 55%Arc A3805 FPSSzacowane 55%
Average FPSRTX 3050 8 GB80 FPSArc A38069 FPSRTX 3050 8 GB61 FPSArc A38052 FPSRTX 3050 8 GB41 FPSArc A38029 FPSRTX 3050 8 GB14 FPSArc A38012 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3050 8 GBArc A380Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100443620%
H2H Compute IndexH2H Index / 100504413%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100514317%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100686013%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001001000%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 3050 8 GBArc A380Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100554716%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100544616%
H2H Inference IndexH2H Index / 100514317%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100574915%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100514317%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBArc A380
DirectX12.212.2
Vulkan1.41.4
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 2XeSS
API obliczenioweOpenCL 3.0, CUDA 8.6OpenCL 3.0

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBArc A380
ArchitekturaAmpereXe-HPG
Proces technologiczny8 nm6 nmLepsze
Data premiery20222022
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBArc A380
Liczba tranzystorów12000 millionLepsze7200 million
Rozmiar rdzenia276 mm²157 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie2560Lepsze1024
Taktowanie bazowe1552 MHzLepsze300 MHz
Taktowanie boost1777 MHz2000 MHzLepsze

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBArc A380
InterfejsPCIe 4x8PCIe 4x8
Długość242 mm222 mmLepsze
GrubośćDual-slotDual-slot
Zalecany zasilacz300 W250 WLepsze
Złącze zasilania8 pin6 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBArc A380
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 2.0
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 3050 8 GB i Arc A380 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 3050 8 GBArc A380
Pamięć wideo8 GB GDDR6Lepsze6 GB GDDR6
Typ pamięciGDDR6GDDR6
Magistrala pamięci128 bitLepsze96 bit
TFLOPS9.098Lepsze4.198
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 3050 8 GB65
Urządzenie BArc A38060
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 3050 8 GB or Arc A380?

RTX 3050 8 GB has the higher overall gaming score, while RTX 3050 8 GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 3050 8 GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 3050 8 GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 3050 8 GB offers more overall performance, while RTX 3050 8 GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 3050 8 GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RTX 3050 8 GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 3050 8 GB leads in combined 1440p performance. RTX 3050 8 GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 3050 8 GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A380 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A380 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 3050 8 GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.