H2H

GeForce RTX 5060 vs Radeon RX 590

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RTX 5060 i RX 590 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RTX 5060 wyprzedza RX 590 o 27% według zbiorczego indeksu Head to Head.+27%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

GeForce RTX 5060 vs Radeon RX 590: kluczowy wniosek

Porównanie RTX 5060 i RX 590 pokazuje przewagę 27% dla RTX 5060 w «wydajność w grach», ale RX 590 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
5241
Efektywność
10061
Cena / wydajność
95100
Pojemność pamięci
6868
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RTX 5060 to najlepszy wybór ogólny

RTX 5060 prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 590 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI21%

RTX 5060 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY1221 zł

RX 590 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 18–23z 319
RTX 5060#20pozycja w rankingu GPU
RX 590poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

GeForce RTX 5060

113 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 590

100/100 · Cena $309

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRTX 5060RX 590
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
52Lepsze
41
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
44Lepsze
36
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
41Lepsze
34
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100Lepsze
61
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
68Lepsze
56
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRTX 5060RX 590
ArchitekturaBlackwellGCN 4.0
Device classDesktopDesktop
Data premiery20252018
Jednostki shader / rdzenie3840Lepsze2304
TFLOPS19.2Lepsze7.119
Taktowanie bazowe2280 MHzLepsze1469 MHz
Taktowanie boost2500 MHzLepsze1545 MHz
Taktowanie2280 - 2500 MHzLepsze1469 - 1545 MHz
Pamięć wideo8 GB GDDR78 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR7GDDR5
Magistrala pamięci128 bit256 bitLepsze
Przepustowość pamięci448 GB/sLepsze256 GB/s
Taktowanie pamięci28 GbpsLepsze8 GHz
Pobór mocy145 WLepsze225 W
Pobór mocy145 WLepsze225 W
Zalecany zasilacz550 W450 WLepsze
Złącze zasilania8 pin or PCIe Gen 58 pin
InterfejsPCIe 5.0 x8PCIe 3x16
DirectX12 Ultimate12.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
API obliczenioweCUDA 12.0, OpenCL 3.0OpenCL 2.1
DisplayPortDisplayPort 2.1bDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.0b
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 x 43207680 × 4320
UpscalingDLSS 4AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
Cena premierowa$299Lepsze$309
USB Type-CNie
GrubośćDual-slot
Proces technologiczny12 nm
Długość241 mm
Rozmiar rdzenia232 mm²
Cache pamięciL1 16 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów5700 million
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RTX 5060 i RX 590 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RTX 5060RX 590
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
13 FPSSzacowane 64%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRTX 5060RX 59023 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59019 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59013 FPSSzacowane 64%RTX 5060RX 5905 FPSSzacowane 57%
Call of Duty: WarzoneRTX 5060RX 59023 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59019 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59013 FPSSzacowane 64%RTX 5060RX 5905 FPSSzacowane 57%
Counter-Strike 2RTX 5060RX 590191 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 590134 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 59097 FPSSzacowane 72%RTX 5060RX 59032 FPSSzacowane 65%
Cyberpunk 2077RTX 5060RX 590123 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 590106 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 59070 FPSSzacowane 72%RTX 5060RX 59021 FPSSzacowane 65%
Forza Horizon 5RTX 5060RX 590155 FPSSzacowane 80%RTX 5060RX 590101 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 59087 FPSSzacowane 72%RTX 5060RX 59046 FPSSzacowane 65%
God of War RagnarökRTX 5060RX 59023 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59019 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59013 FPSSzacowane 64%RTX 5060RX 5905 FPSSzacowane 57%
Hogwarts LegacyRTX 5060RX 590101 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 59084 FPSSzacowane 74%RTX 5060RX 59063 FPSSzacowane 72%RTX 5060RX 59022 FPSSzacowane 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RTX 5060RX 59023 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59019 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59013 FPSSzacowane 64%RTX 5060RX 5905 FPSSzacowane 57%
Monster Hunter WildsRTX 5060RX 59023 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59019 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59013 FPSSzacowane 64%RTX 5060RX 5905 FPSSzacowane 57%
StarfieldRTX 5060RX 59023 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59019 FPSSzacowane 66%RTX 5060RX 59013 FPSSzacowane 64%RTX 5060RX 5905 FPSSzacowane 57%
Average FPSRTX 5060RX 59071 FPSRTX 5060RX 59054 FPSRTX 5060RX 59040 FPSRTX 5060RX 59015 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 5060RX 590Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 100524124%
H2H Compute IndexH2H Index / 100594723%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100574915%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10068680%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001006148%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRTX 5060RX 590Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100595311%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100595213%
H2H Inference IndexH2H Index / 100574915%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10061569%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100574915%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5060RX 590
DirectX12 Ultimate12.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingDLSS 4AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
API obliczenioweCUDA 12.0, OpenCL 3.0OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5060RX 590
ArchitekturaBlackwellGCN 4.0
Proces technologiczny12 nm
Data premiery20252018
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5060RX 590
Liczba tranzystorów5700 million
Rozmiar rdzenia232 mm²
Jednostki shader / rdzenie3840Lepsze2304
Taktowanie bazowe2280 MHzLepsze1469 MHz
Taktowanie boost2500 MHzLepsze1545 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5060RX 590
InterfejsPCIe 5.0 x8PCIe 3x16
Długość241 mm
GrubośćDual-slot
Zalecany zasilacz550 W450 WLepsze
Złącze zasilania8 pin or PCIe Gen 58 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5060RX 590
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 2.1bDisplayPort 1.4a
USB Type-CNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 x 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RTX 5060 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRTX 5060RX 590
Pamięć wideo8 GB GDDR78 GB GDDR5
Typ pamięciGDDR7GDDR5
Magistrala pamięci128 bit256 bitLepsze
TFLOPS19.2Lepsze7.119
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARTX 506068
Urządzenie BRX 59056
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RTX 5060 or RX 590?

RTX 5060 has the higher overall gaming score, while RX 590 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RTX 5060 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RTX 5060 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RTX 5060 offers more overall performance, while RTX 5060 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RTX 5060 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 590 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RTX 5060 leads in combined 1440p performance. RTX 5060 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RTX 5060 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RTX 5060 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RTX 5060 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RTX 5060 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.