H2H

Radeon RX 5600 vs Radeon RX 590

Pełne porównanie specyfikacji, wydajności i benchmarków

Zbiorczy wynik wydajności

Porównaliśmy RX 5600 i RX 590 według specyfikacji oraz istotnych testów.

RX 590 wyprzedza RX 5600 o 5% według zbiorczego indeksu Head to Head.+5%

Wyniki są normalizowane w skali Head to Head. Wyżej znaczy lepiej.
KRÓTKA ANALIZA

Radeon RX 5600 vs Radeon RX 590: kluczowy wniosek

Porównanie RX 5600 i RX 590 pokazuje przewagę 5% dla RX 590 w «wydajność w grach», ale RX 5600 może być lepszy w «opłacalność». Niżej sprawdzisz, czy różnica wynika z FPS, specyfikacji, efektywności, ceny czy platformy.

PROFIL PODSUMOWANIA

Radar zweryfikowanych metryk

Osie bez danych są ukryte; każda wartość używa stałej skali.

H2H
Wydajność
Efektywność
Cena / wydajność
Pojemność pamięci
Wydajność
3941
Efektywność
10061
Cena / wydajność
100100
Pojemność pamięci
6068
Brakujące wartości nigdy nie są zastępowane zerem ani średnią.Model: stała skala H2H 2026.07.
WYNIK PORÓWNANIA

RX 5600 to najlepszy wybór ogólny

RX 5600 prowadzi w łącznej wydajności w grach. RX 5600 oferuje lepszą cenę za klatkę, a ostateczny wybór zależy od funkcji, pamięci i gier.

RÓŻNICA WYDAJNOŚCI11%

RX 5600 prowadzi w indeksie łącznym

RÓŻNICA CENY75 zł

RX 590 kosztuje mniej

POZYCJA W KATALOGU

Ranking kart graficznych

Pełny ranking →

Ranking jest automatycznie przeliczany na podstawie danych katalogu.

Pozycje 113–118z 317
RX 5600poza TOP100pozycja w rankingu GPU
RX 590poza TOP100pozycja w rankingu GPU
WERDYKT PORÓWNANIA

Co wybrać?

Dwa praktyczne wnioski oparte na głosach społeczności i wartości w grach.

WYBÓR SPOŁECZNOŚCI

Radeon RX 590

101 polubień

Odwiedzający Head to Head obecnie częściej wybierają ten model.

$/FPSNAJLEPSZA CENA / FPS

Radeon RX 5600

100/100 · Cena $229

Wybór opiera się na indeksie ceny do wydajności i cenie premierowej.

OCENA OGÓLNA

Przegląd

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

Sekcja «Wynik podsumowania» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

CategoryRX 5600RX 590
GryWydajność DirectX, OpenCL i Vulkan
39
41Lepsze
Aplikacje profesjonalneModelowanie 3D, montaż wideo i rendering
34
36Lepsze
AI i machine learningMożliwości machine learning i AI
32
34Lepsze
Efektywność energetycznaPobór mocy w różnych obciążeniach
100Lepsze
61
Ocena Head to HeadOgólna ocena katalogu
62Lepsze
56
PEŁNE PORÓWNANIE

Specyfikacja

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

Sekcja «Specyfikacja» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationRX 5600RX 590
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSR
DługośćVaries by board241 mm
OpenGL4.64.6
DirectX12.112.0
Vulkan1.41.3
TFLOPS6.397.119Lepsze
Pobór mocy125 WLepsze225 W
Typ pamięciGDDR6GDDR5
Złącze zasilania8 pin8 pin
Data premiery20202018
ArchitekturaRDNA 1.0GCN 4.0Lepsze
GrubośćIGPDual-slot
API obliczenioweOpenCL 2.1OpenCL 2.1
Cena premierowa$229Lepsze$309
Jednostki shader / rdzenie23042304
Taktowanie1130 - 1560 MHz1469 - 1545 MHzLepsze
Taktowanie bazowe1130 MHz1469 MHzLepsze
Taktowanie boost1560 MHzLepsze1545 MHz
Pamięć wideo6 GB GDDR68 GB GDDR5Lepsze
Taktowanie pamięci12 GHzLepsze8 GHz
Magistrala pamięci192 bit256 bitLepsze
Przepustowość pamięci288 GB/sLepsze256 GB/s
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x16
Pobór mocy125 WLepsze225 W
Proces technologiczny7 nmLepsze12 nm
Rozmiar rdzenia251 mm²232 mm²Lepsze
Cache pamięciL2 3 MBLepszeL1 16 KB, L2 2 MB
Liczba tranzystorów10300 millionLepsze5700 million
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CNieNie
Zalecany zasilaczVaries by board450 W
GAME TEST BENCH

FPS w grach

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Sekcja FPS w grach porównuje RX 5600 i RX 590 w wybranych presetach H2H Lab. Ważny jest nie tylko średni FPS: liczy się zachowanie w 1440p i 4K, wpływ pamięci oraz magistrali na ciężkie tekstury, stabilność 1% low i to, czy silnik gry premiuje raster, ray tracing czy dojrzałość sterowników.

RX 5600RX 590
Zweryfikowane H2HZweryfikowane przez społecznośćSzacowanePrognozowane
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSSzacowane 66%
23 FPSSzacowane 66%
1080p Ultra
19 FPSSzacowane 66%
19 FPSSzacowane 66%
1440p Ultra
12 FPSSzacowane 63%
13 FPSSzacowane 64%
4K Ultra
5 FPSSzacowane 55%
5 FPSSzacowane 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 560023 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%RX 560019 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%RX 560012 FPSSzacowane 63%RX 59013 FPSSzacowane 64%RX 56005 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Call of Duty: WarzoneRX 560023 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%RX 560019 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%RX 560012 FPSSzacowane 63%RX 59013 FPSSzacowane 64%RX 56005 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Counter-Strike 2RX 5600191 FPSSzacowane 74%RX 590191 FPSSzacowane 74%RX 5600134 FPSSzacowane 74%RX 590134 FPSSzacowane 74%RX 560088 FPSSzacowane 71%RX 59097 FPSSzacowane 72%RX 560027 FPSSzacowane 63%RX 59032 FPSSzacowane 65%
Cyberpunk 2077RX 5600123 FPSSzacowane 74%RX 590123 FPSSzacowane 74%RX 5600106 FPSSzacowane 74%RX 590106 FPSSzacowane 74%RX 560064 FPSSzacowane 71%RX 59070 FPSSzacowane 72%RX 560018 FPSSzacowane 63%RX 59021 FPSSzacowane 65%
Forza Horizon 5RX 5600156 FPSSzacowane 80%RX 590155 FPSSzacowane 80%RX 5600101 FPSSzacowane 74%RX 590101 FPSSzacowane 74%RX 560079 FPSSzacowane 71%RX 59087 FPSSzacowane 72%RX 560040 FPSSzacowane 63%RX 59046 FPSSzacowane 65%
God of War RagnarökRX 560023 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%RX 560019 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%RX 560012 FPSSzacowane 63%RX 59013 FPSSzacowane 64%RX 56005 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Hogwarts LegacyRX 5600101 FPSSzacowane 74%RX 590101 FPSSzacowane 74%RX 560084 FPSSzacowane 74%RX 59084 FPSSzacowane 74%RX 560057 FPSSzacowane 71%RX 59063 FPSSzacowane 72%RX 560018 FPSSzacowane 63%RX 59022 FPSSzacowane 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 560023 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%RX 560019 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%RX 560012 FPSSzacowane 63%RX 59013 FPSSzacowane 64%RX 56005 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Monster Hunter WildsRX 560023 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%RX 560019 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%RX 560012 FPSSzacowane 63%RX 59013 FPSSzacowane 64%RX 56005 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
StarfieldRX 560023 FPSSzacowane 66%RX 59023 FPSSzacowane 66%RX 560019 FPSSzacowane 66%RX 59019 FPSSzacowane 66%RX 560012 FPSSzacowane 63%RX 59013 FPSSzacowane 64%RX 56005 FPSSzacowane 55%RX 5905 FPSSzacowane 57%
Average FPSRX 560071 FPSRX 59071 FPSRX 560054 FPSRX 59054 FPSRX 560036 FPSRX 59040 FPSRX 560013 FPSRX 59015 FPS
HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń H2H

Porównywalne indeksy wewnętrzne w stałej skali 0–100.

Sekcja «Benchmarki» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 5600RX 590Różnica
H2H Raster IndexH2H Index / 10039415%
H2H Compute IndexH2H Index / 10044477%
H2H Rendering IndexH2H Index / 10045499%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100606813%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001006148%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

HEAD TO HEAD · INDEKS OBLICZONY

Indeksy obciążeń AI H2H

Profile szacowane na podstawie dostępnej wydajności i pamięci.

Sekcja «Szczegółowe porównanie» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

IndeksRX 5600RX 590Różnica
H2H Image Generation IndexH2H Index / 10049538%
H2H ML Training IndexH2H Index / 10048528%
H2H Inference IndexH2H Index / 10045499%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10051569%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 10045499%

Wersjonowane indeksy H2H z normalizowanych danych katalogu; nie są wynikami zewnętrznych benchmarków.

API graficzne, SDK i upscaling

Sekcja «API graficzne, SDK i upscaling» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 5600RX 590
DirectX12.112.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingFSR
API obliczenioweOpenCL 2.1OpenCL 2.1

Architektura i premiera

Sekcja «Architektura i premiera» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 5600RX 590
ArchitekturaRDNA 1.0GCN 4.0Lepsze
Proces technologiczny7 nmLepsze12 nm
Data premiery20202018
Device classDesktopDesktop

Rdzenie GPU, die i taktowania

Sekcja «Rdzenie i taktowania» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 5600RX 590
Liczba tranzystorów10300 millionLepsze5700 million
Rozmiar rdzenia251 mm²232 mm²Lepsze
Jednostki shader / rdzenie23042304
Taktowanie bazowe1130 MHz1469 MHzLepsze
Taktowanie boost1560 MHzLepsze1545 MHz

Rozmiar płytki, zasilanie i zgodność

Sekcja «Format i zgodność» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 5600RX 590
InterfejsPCIe 4x16PCIe 3x16
DługośćVaries by board241 mm
GrubośćIGPDual-slot
Zalecany zasilaczVaries by board450 W
Złącze zasilania8 pin8 pin

Wyjścia obrazu i limity

Sekcja «Wyjścia wideo» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 5600RX 590
HDMIHDMI 2.1HDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 1.4a
USB Type-CNieNie
Maks. liczba monitorów44
Maks. rozdzielczość7680 × 43207680 × 4320

Pamięć i przepustowość obliczeń

Sekcja «VRAM i przepustowość» porównuje RX 5600 i RX 590 na podstawie znormalizowanych danych H2H i zamienia specyfikacje, testy oraz opłacalność w praktyczny kontekst wyboru.

SpecificationsRX 5600RX 590
Pamięć wideo6 GB GDDR68 GB GDDR5Lepsze
Typ pamięciGDDR6GDDR5
Magistrala pamięci192 bit256 bitLepsze
TFLOPS6.397.119Lepsze
HEAD TO HEAD · ODKRYJ

Inne porównania

6

Reviews and questions

WYJAŚNIENIE AI · HEAD TO HEAD

Wyjaśnij to porównanie

Nie tylko procenty: przyczyny, istotne specyfikacje i praktyczny wpływ każdego wykresu.

Urządzenie ARX 560062
Urządzenie BRX 59056
Co wyjaśni AI

Wynik ogólny, radar, FPS, testy syntetyczne, specyfikacje, efektywność i opłacalność.

PRAWDZIWE KONFIGURACJE

Doświadczenia właścicieli

Prawdziwe zestawy, wyniki i opinie społeczności.

Sprawdzone przez moderatoraPomocne dla społeczności🏅Odznaki eksperta
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Najczęstsze pytania o porównanie

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 5600 or RX 590?

RX 5600 has the higher overall gaming score, while RX 5600 offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 5600 is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 5600 is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 5600 offers more overall performance, while RX 5600 offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 5600 is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 5600 is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 5600 leads in combined 1440p performance. RX 5600 can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 5600 is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 5600 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 5600 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 5600 if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.