H2H

Radeon RX 9060 XT 8GB vs Radeon RX 590 GME

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 9060 XT 8GB, Head to Head birleşik indeksinde RX 590 GME modelinden %27 daha önde.+27%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon RX 9060 XT 8GB vs Radeon RX 590 GME: ana sonuç

RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME karşılaştırması, RX 9060 XT 8GB için «oyun performansı» alanında 27% avantaj gösteriyor; ancak RX 590 GME «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
5241
Verimlilik
10078
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
6868
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

RX 9060 XT 8GB genel olarak en iyi seçim

RX 9060 XT 8GB birleşik oyun performansında önde. RX 9060 XT 8GB kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI19%

RX 9060 XT 8GB birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺9.888

RX 590 GME daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 32–37/ 317
RX 9060 XT 8GB#34GPU sıralamasındaki konum
RX 590 GMETOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon RX 590 GME

71 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Radeon RX 590 GME

100/100 · Fiyat $229

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
52Daha iyi
41
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
44Daha iyi
36
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
41Daha iyi
34
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100Daha iyi
78
Head to Head puanıGenel katalog puanı
70Daha iyi
59
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4a
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.0b
Device classDesktopDesktop
UpscalingFSRFSR
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
UzunlukVaries by board241 mm
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
TFLOPS25.64Daha iyi6.543
Güç tüketimi160 WDaha iyi175 W
Bellek türüGDDR6GDDR5
Güç konektörü8 pin8 pin
Çıkış tarihi20252020
MimariRDNA 4.0GCN 4.0
KalınlıkDual-slotDual-slot
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 2.1
Çıkış fiyatı$299$229Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler20482304Daha iyi
Saat hızı1700 - 3130 MHzDaha iyi1257 - 1380 MHz
Temel saat hızı1700 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı3130 MHzDaha iyi1380 MHz
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek frekansı20 GHzDaha iyi8 GHz
Bellek veri yolu128 bit256 bitDaha iyi
Bellek bant genişliği320 GB/sDaha iyi256 GB/s
ArayüzPCIe 5x16PCIe 3x16
Güç tüketimi160 WDaha iyi175 W
Üretim süreci4 nmDaha iyi14 nm
Önerilen PSU450 W450 W
Zar boyutu199 mm²Daha iyi232 mm²
Bellek önbelleğiL2 4 MBDaha iyiL1 16 KB, L2 2 MB
Transistör sayısı29700 millionDaha iyi5700 million
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

RX 9060 XT 8GBRX 590 GME
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
29 FPSTahmini 66%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
25 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
18 FPSTahmini 65%
13 FPSTahmini 64%
4K Ultra
6 FPSTahmini 57%
5 FPSTahmini 57%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongRX 9060 XT 8GB29 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB18 FPSTahmini 65%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 9060 XT 8GB6 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Call of Duty: WarzoneRX 9060 XT 8GB29 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB18 FPSTahmini 65%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 9060 XT 8GB6 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Counter-Strike 2RX 9060 XT 8GB243 FPSTahmini 74%RX 590 GME189 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB171 FPSTahmini 74%RX 590 GME133 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB127 FPSTahmini 73%RX 590 GME96 FPSTahmini 72%RX 9060 XT 8GB38 FPSTahmini 65%RX 590 GME31 FPSTahmini 65%
Cyberpunk 2077RX 9060 XT 8GB157 FPSTahmini 74%RX 590 GME122 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB135 FPSTahmini 74%RX 590 GME105 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB92 FPSTahmini 73%RX 590 GME70 FPSTahmini 72%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 65%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Forza Horizon 5RX 9060 XT 8GB198 FPSTahmini 80%RX 590 GME154 FPSTahmini 80%RX 9060 XT 8GB128 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB114 FPSTahmini 73%RX 590 GME86 FPSTahmini 72%RX 9060 XT 8GB55 FPSTahmini 65%RX 590 GME46 FPSTahmini 65%
God of War RagnarökRX 9060 XT 8GB29 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB18 FPSTahmini 65%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 9060 XT 8GB6 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Hogwarts LegacyRX 9060 XT 8GB128 FPSTahmini 74%RX 590 GME100 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB107 FPSTahmini 74%RX 590 GME84 FPSTahmini 74%RX 9060 XT 8GB82 FPSTahmini 73%RX 590 GME62 FPSTahmini 72%RX 9060 XT 8GB26 FPSTahmini 65%RX 590 GME21 FPSTahmini 65%
Microsoft Flight Simulator 2024RX 9060 XT 8GB29 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB18 FPSTahmini 65%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 9060 XT 8GB6 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Monster Hunter WildsRX 9060 XT 8GB29 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB18 FPSTahmini 65%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 9060 XT 8GB6 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
StarfieldRX 9060 XT 8GB29 FPSTahmini 66%RX 590 GME23 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB25 FPSTahmini 66%RX 590 GME19 FPSTahmini 66%RX 9060 XT 8GB18 FPSTahmini 65%RX 590 GME13 FPSTahmini 64%RX 9060 XT 8GB6 FPSTahmini 57%RX 590 GME5 FPSTahmini 57%
Average FPSRX 9060 XT 8GB90 FPSRX 590 GME70 FPSRX 9060 XT 8GB69 FPSRX 590 GME54 FPSRX 9060 XT 8GB52 FPSRX 590 GME39 FPSRX 9060 XT 8GB18 FPSRX 590 GME15 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 9060 XT 8GBRX 590 GMEFark
H2H Raster IndexH2H Index / 100524124%
H2H Compute IndexH2H Index / 100624630%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100574915%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 10068680%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001007825%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksRX 9060 XT 8GBRX 590 GMEFark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100595311%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100595213%
H2H Inference IndexH2H Index / 100574915%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 10061569%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100574915%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
DirectX12.212.0
Vulkan1.41.3
OpenGL4.64.6
UpscalingFSRFSR
Compute APIOpenCL 2.2OpenCL 2.1

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
MimariRDNA 4.0GCN 4.0
Üretim süreci4 nmDaha iyi14 nm
Çıkış tarihi20252020
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
Transistör sayısı29700 millionDaha iyi5700 million
Zar boyutu199 mm²Daha iyi232 mm²
Shader birimleri / çekirdekler20482304Daha iyi
Temel saat hızı1700 MHzDaha iyi1257 MHz
Boost saat hızı3130 MHzDaha iyi1380 MHz

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
ArayüzPCIe 5x16PCIe 3x16
UzunlukVaries by board241 mm
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU450 W450 W
Güç konektörü8 pin8 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
HDMIHDMI 2.1bHDMI 2.0b
DisplayPortDisplayPort 2.1aDisplayPort 1.4a
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü RX 9060 XT 8GB ve RX 590 GME modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsRX 9060 XT 8GBRX 590 GME
Video belleği8 GB GDDR68 GB GDDR5
Bellek türüGDDR6GDDR5
Bellek veri yolu128 bit256 bitDaha iyi
TFLOPS25.64Daha iyi6.543
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz ARX 9060 XT 8GB70
Cihaz BRX 590 GME59
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: RX 9060 XT 8GB or RX 590 GME?

RX 9060 XT 8GB has the higher overall gaming score, while RX 9060 XT 8GB offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

RX 9060 XT 8GB is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

RX 9060 XT 8GB is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

RX 9060 XT 8GB offers more overall performance, while RX 9060 XT 8GB offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

RX 9060 XT 8GB is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

RX 9060 XT 8GB is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

RX 9060 XT 8GB leads in combined 1440p performance. RX 9060 XT 8GB can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

RX 9060 XT 8GB is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

RX 9060 XT 8GB is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

RX 9060 XT 8GB is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to RX 9060 XT 8GB if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.