H2H

Radeon VII vs Intel Arc A380

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

VII ve Arc A380 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

VII, Head to Head birleşik indeksinde Arc A380 modelinden %44 daha önde.+44%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

Radeon VII vs Intel Arc A380: ana sonuç

VII ve Arc A380 karşılaştırması, VII için «oyun performansı» alanında 44% avantaj gösteriyor; ancak Arc A380 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
5236
Verimlilik
59100
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
8860
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

VII genel olarak en iyi seçim

VII birleşik oyun performansında önde. VII kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI5%

VII birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺1.688

Arc A380 daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 79–84/ 317
VII#81GPU sıralamasındaki konum
Arc A380TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Radeon VII

121 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

Intel Arc A380

100/100 · Fiyat $139

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

CategoryVIIArc A380
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
52Daha iyi
36
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
44Daha iyi
32
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
41Daha iyi
30
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
59
100Daha iyi
Head to Head puanıGenel katalog puanı
63Daha iyi
60
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationVIIArc A380
Güç tüketimi295 W75 WDaha iyi
Üretim süreci7 nm6 nmDaha iyi
Önerilen PSU600 W250 WDaha iyi
Uzunluk280 mm222 mmDaha iyi
Zar boyutu331 mm²157 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL1 16 KB, L2 4 MBL2 4 MBDaha iyi
Transistör sayısı13230 millionDaha iyi7200 million
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 2.0
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.1
Device classDesktopDesktop
DirectX12.112.2
Vulkan1.31.4
OpenGL4.64.6
TFLOPS13.44Daha iyi4.198
Güç tüketimi295 W75 WDaha iyi
Bellek türüHBM2GDDR6
Güç konektörü8+8 pin6 pin
Çıkış tarihi20192022
MimariGCN 5.1Xe-HPG
KalınlıkDual-slotDual-slot
UpscalingXeSS
Compute APIOpenCL 2.1OpenCL 3.0
Çıkış fiyatı$399$139Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler3840Daha iyi1024
Saat hızı1400 - 1800 MHzDaha iyi300 - 2000 MHz
Temel saat hızı1400 MHzDaha iyi300 MHz
Boost saat hızı1800 MHz2000 MHzDaha iyi
Video belleği16 GB HBM2Daha iyi6 GB GDDR6
Bellek frekansı2 GHz15,5 GHzDaha iyi
Bellek veri yolu4096 bitDaha iyi96 bit
Bellek bant genişliği1024 GB/sDaha iyi186 GB/s
ArayüzPCIe 3x16PCIe 4x8
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü VII ve Arc A380 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

VIIArc A380
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
25 FPSTahmini 66%
22 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
22 FPSTahmini 66%
19 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
16 FPSTahmini 66%
10 FPSTahmini 59%
4K Ultra
9 FPSTahmini 66%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: WukongVII25 FPSTahmini 66%Arc A38022 FPSTahmini 66%VII22 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%VII16 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%VII9 FPSTahmini 66%Arc A3805 FPSTahmini 55%
Call of Duty: WarzoneVII25 FPSTahmini 66%Arc A38022 FPSTahmini 66%VII22 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%VII16 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%VII9 FPSTahmini 66%Arc A3805 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 2VII213 FPSTahmini 74%Arc A380188 FPSTahmini 74%VII150 FPSTahmini 74%Arc A380129 FPSTahmini 74%VII117 FPSTahmini 74%Arc A38069 FPSTahmini 67%VII58 FPSTahmini 74%Arc A38023 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 2077VII138 FPSTahmini 74%Arc A380121 FPSTahmini 74%VII119 FPSTahmini 74%Arc A380102 FPSTahmini 74%VII85 FPSTahmini 74%Arc A38050 FPSTahmini 67%VII39 FPSTahmini 74%Arc A38015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 5VII174 FPSTahmini 80%Arc A380153 FPSTahmini 80%VII112 FPSTahmini 74%Arc A38097 FPSTahmini 74%VII105 FPSTahmini 74%Arc A38062 FPSTahmini 67%VII85 FPSTahmini 74%Arc A38034 FPSTahmini 62%
God of War RagnarökVII25 FPSTahmini 66%Arc A38022 FPSTahmini 66%VII22 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%VII16 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%VII9 FPSTahmini 66%Arc A3805 FPSTahmini 55%
Hogwarts LegacyVII112 FPSTahmini 74%Arc A38099 FPSTahmini 74%VII94 FPSTahmini 74%Arc A38081 FPSTahmini 74%VII76 FPSTahmini 74%Arc A38045 FPSTahmini 67%VII40 FPSTahmini 74%Arc A38016 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 2024VII25 FPSTahmini 66%Arc A38022 FPSTahmini 66%VII22 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%VII16 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%VII9 FPSTahmini 66%Arc A3805 FPSTahmini 55%
Monster Hunter WildsVII25 FPSTahmini 66%Arc A38022 FPSTahmini 66%VII22 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%VII16 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%VII9 FPSTahmini 66%Arc A3805 FPSTahmini 55%
StarfieldVII25 FPSTahmini 66%Arc A38022 FPSTahmini 66%VII22 FPSTahmini 66%Arc A38019 FPSTahmini 66%VII16 FPSTahmini 66%Arc A38010 FPSTahmini 59%VII9 FPSTahmini 66%Arc A3805 FPSTahmini 55%
Average FPSVII79 FPSArc A38069 FPSVII61 FPSArc A38052 FPSVII48 FPSArc A38029 FPSVII28 FPSArc A38012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksVIIArc A380Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100523636%
H2H Compute IndexH2H Index / 100594429%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100624336%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100886038%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1005910052%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeksVIIArc A380Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100684737%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100664636%
H2H Inference IndexH2H Index / 100624336%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100724938%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100634338%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsVIIArc A380
DirectX12.112.2
Vulkan1.31.4
OpenGL4.64.6
UpscalingXeSS
Compute APIOpenCL 2.1OpenCL 3.0

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsVIIArc A380
MimariGCN 5.1Xe-HPG
Üretim süreci7 nm6 nmDaha iyi
Çıkış tarihi20192022
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsVIIArc A380
Transistör sayısı13230 millionDaha iyi7200 million
Zar boyutu331 mm²157 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler3840Daha iyi1024
Temel saat hızı1400 MHzDaha iyi300 MHz
Boost saat hızı1800 MHz2000 MHzDaha iyi

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsVIIArc A380
ArayüzPCIe 3x16PCIe 4x8
Uzunluk280 mm222 mmDaha iyi
KalınlıkDual-slotDual-slot
Önerilen PSU600 W250 WDaha iyi
Güç konektörü8+8 pin6 pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsVIIArc A380
HDMIHDMI 2.0bHDMI 2.1
DisplayPortDisplayPort 1.4aDisplayPort 2.0
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör44
Maksimum çözünürlük7680 × 43207680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü VII ve Arc A380 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

SpecificationsVIIArc A380
Video belleği16 GB HBM2Daha iyi6 GB GDDR6
Bellek türüHBM2GDDR6
Bellek veri yolu4096 bitDaha iyi96 bit
TFLOPS13.44Daha iyi4.198
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz AVII63
Cihaz BArc A38060
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: VII or Arc A380?

VII has the higher overall gaming score, while VII offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

VII is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

VII is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

VII offers more overall performance, while VII offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

VII is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

VII is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

VII leads in combined 1440p performance. VII can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

VII is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A380 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A380 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to VII if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.