H2H

GeForce 8300 GS vs Radeon RX 7400

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

8300 GS ve RX 7400 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

RX 7400, Head to Head birleşik indeksinde 8300 GS modelinden %11 daha önde.+11%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce 8300 GS vs Radeon RX 7400: ana sonuç

8300 GS ve RX 7400 karşılaştırması, RX 7400 için «oyun performansı» alanında 11% avantaj gösteriyor; ancak 8300 GS «fiyatına göre değer» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
3640
Verimlilik
100100
Fiyat / performans
10088
Bellek kapasitesi
468
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

Cihazlar aynı genel puanı aldı

8300 GS birleşik oyun performansında önde. 8300 GS kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI0%

Performans neredeyse aynı

FİYAT FARKI₺14.717

8300 GS daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 130–135/ 317
8300 GSTOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
RX 7400TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce 8300 GS

132 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

GeForce 8300 GS

100/100 · Fiyat $79

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Category8300 GSRX 7400
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
36
40Daha iyi
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
32
35Daha iyi
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
30
33Daha iyi
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100
100
Head to Head puanıGenel katalog puanı
60
60
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specification8300 GSRX 7400
Device classDesktopDesktop
HDMIHDMI 2.1a
DisplayPortDisplayPort 2.1
DirectX10.012.2
Vulkan1.4
OpenGL3.34.6
TFLOPS0.0158Daha iyi
Güç tüketimi40 WDaha iyi55 W
Saat hızı459 MHz1452 - 2300 MHzDaha iyi
Bellek türüDDR2GDDR6
Güç konektörüNone1x 6-pin
Çıkış tarihi20072025
MimariTeslaRDNA 3.0
KalınlıkSingle-slotDual-slot
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320
UzunlukVaries by boardVaries by board
UpscalingFSR
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 2.2
Çıkış fiyatı$79Daha iyi$299
Shader birimleri / çekirdekler81792Daha iyi
Temel saat hızı459 MHz1452 MHzDaha iyi
Boost saat hızı459 MHz2300 MHzDaha iyi
Video belleği128 MB DDR2Daha iyi8 GB GDDR6
Bellek frekansı800 MHzDaha iyi10,8 GHz
Bellek veri yolu64 bit128 bitDaha iyi
Bellek bant genişliği6400 GB/sDaha iyi173 GB/s
ArayüzPCIe 2x16PCIe 4x8
Güç tüketimi40 WDaha iyi55 W
Üretim süreci80 nm6 nmDaha iyi
Önerilen PSU200 W200 W
Zar boyutu127 mm²Daha iyi204 mm²
Bellek önbelleğiL2 0.02 MBDaha iyiL1 128 KB, L2 2 MB
Transistör sayısı210 million13300 millionDaha iyi
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

8300 GSRX 7400
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
20 FPSTahmini 64%
23 FPSTahmini 66%
1080p Ultra
17 FPSTahmini 64%
20 FPSTahmini 66%
1440p Ultra
10 FPSTahmini 60%
12 FPSTahmini 61%
4K Ultra
5 FPSTahmini 56%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: Wukong8300 GS20 FPSTahmini 64%RX 740023 FPSTahmini 66%8300 GS17 FPSTahmini 64%RX 740020 FPSTahmini 66%8300 GS10 FPSTahmini 60%RX 740012 FPSTahmini 61%8300 GS5 FPSTahmini 56%RX 74005 FPSTahmini 55%
Call of Duty: Warzone8300 GS20 FPSTahmini 64%RX 740023 FPSTahmini 66%8300 GS17 FPSTahmini 64%RX 740020 FPSTahmini 66%8300 GS10 FPSTahmini 60%RX 740012 FPSTahmini 61%8300 GS5 FPSTahmini 56%RX 74005 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 28300 GS171 FPSTahmini 72%RX 7400197 FPSTahmini 74%8300 GS120 FPSTahmini 72%RX 7400139 FPSTahmini 74%8300 GS74 FPSTahmini 68%RX 740085 FPSTahmini 69%8300 GS28 FPSTahmini 64%RX 740027 FPSTahmini 63%
Cyberpunk 20778300 GS111 FPSTahmini 72%RX 7400127 FPSTahmini 74%8300 GS95 FPSTahmini 72%RX 7400110 FPSTahmini 74%8300 GS54 FPSTahmini 68%RX 740062 FPSTahmini 69%8300 GS19 FPSTahmini 64%RX 740018 FPSTahmini 63%
Forza Horizon 58300 GS139 FPSTahmini 78%RX 7400161 FPSTahmini 80%8300 GS90 FPSTahmini 72%RX 7400104 FPSTahmini 74%8300 GS67 FPSTahmini 68%RX 740077 FPSTahmini 69%8300 GS41 FPSTahmini 64%RX 740040 FPSTahmini 63%
God of War Ragnarök8300 GS20 FPSTahmini 64%RX 740023 FPSTahmini 66%8300 GS17 FPSTahmini 64%RX 740020 FPSTahmini 66%8300 GS10 FPSTahmini 60%RX 740012 FPSTahmini 61%8300 GS5 FPSTahmini 56%RX 74005 FPSTahmini 55%
Hogwarts Legacy8300 GS90 FPSTahmini 72%RX 7400104 FPSTahmini 74%8300 GS76 FPSTahmini 72%RX 740087 FPSTahmini 74%8300 GS48 FPSTahmini 68%RX 740055 FPSTahmini 69%8300 GS19 FPSTahmini 64%RX 740018 FPSTahmini 63%
Microsoft Flight Simulator 20248300 GS20 FPSTahmini 64%RX 740023 FPSTahmini 66%8300 GS17 FPSTahmini 64%RX 740020 FPSTahmini 66%8300 GS10 FPSTahmini 60%RX 740012 FPSTahmini 61%8300 GS5 FPSTahmini 56%RX 74005 FPSTahmini 55%
Monster Hunter Wilds8300 GS20 FPSTahmini 64%RX 740023 FPSTahmini 66%8300 GS17 FPSTahmini 64%RX 740020 FPSTahmini 66%8300 GS10 FPSTahmini 60%RX 740012 FPSTahmini 61%8300 GS5 FPSTahmini 56%RX 74005 FPSTahmini 55%
Starfield8300 GS20 FPSTahmini 64%RX 740023 FPSTahmini 66%8300 GS17 FPSTahmini 64%RX 740020 FPSTahmini 66%8300 GS10 FPSTahmini 60%RX 740012 FPSTahmini 61%8300 GS5 FPSTahmini 56%RX 74005 FPSTahmini 55%
Average FPS8300 GS63 FPSRX 740073 FPS8300 GS48 FPSRX 740056 FPS8300 GS30 FPSRX 740035 FPS8300 GS14 FPSRX 740013 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8300 GSRX 7400Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100364011%
H2H Compute IndexH2H Index / 100285056%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100274856%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100468178%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001001000%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8300 GSRX 7400Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100215386%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100235176%
H2H Inference IndexH2H Index / 100274856%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 1001856103%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100264859%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8300 GSRX 7400
DirectX10.012.2
Vulkan1.4
OpenGL3.34.6
UpscalingFSR
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 2.2

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8300 GSRX 7400
MimariTeslaRDNA 3.0
Üretim süreci80 nm6 nmDaha iyi
Çıkış tarihi20072025
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8300 GSRX 7400
Transistör sayısı210 million13300 millionDaha iyi
Zar boyutu127 mm²Daha iyi204 mm²
Shader birimleri / çekirdekler81792Daha iyi
Temel saat hızı459 MHz1452 MHzDaha iyi
Boost saat hızı459 MHz2300 MHzDaha iyi

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8300 GSRX 7400
ArayüzPCIe 2x16PCIe 4x8
UzunlukVaries by boardVaries by board
KalınlıkSingle-slotDual-slot
Önerilen PSU200 W200 W
Güç konektörüNone1x 6-pin

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8300 GSRX 7400
HDMIHDMI 2.1a
DisplayPortDisplayPort 2.1
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü 8300 GS ve RX 7400 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8300 GSRX 7400
Video belleği128 MB DDR2Daha iyi8 GB GDDR6
Bellek türüDDR2GDDR6
Bellek veri yolu64 bit128 bitDaha iyi
TFLOPS0.0158Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz A8300 GS60
Cihaz BRX 740060
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: 8300 GS or RX 7400?

8300 GS has the higher overall gaming score, while 8300 GS offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

8300 GS is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

8300 GS is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

8300 GS offers more overall performance, while 8300 GS offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

8300 GS is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

8300 GS is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

8300 GS leads in combined 1440p performance. 8300 GS can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

8300 GS is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

8300 GS is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

8300 GS is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to 8300 GS if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.