H2H

GeForce 8500 GT vs Intel Arc A310

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

8500 GT ve Arc A310 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

8500 GT, Head to Head birleşik indeksinde Arc A310 modelinden %24 daha önde.+24%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce 8500 GT vs Intel Arc A310: ana sonuç

8500 GT ve Arc A310 karşılaştırması, 8500 GT için «oyun performansı» alanında 24% avantaj gösteriyor; ancak Arc A310 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4133
Verimlilik
100100
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
760
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

8500 GT genel olarak en iyi seçim

8500 GT birleşik oyun performansında önde. 8500 GT kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI9%

8500 GT birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺4.582

8500 GT daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 60–65/ 317
8500 GT#62GPU sıralamasındaki konum
Arc A310TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce 8500 GT

157 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

GeForce 8500 GT

100/100 · Fiyat $79

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Category8500 GTArc A310
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
41Daha iyi
33
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
36Daha iyi
30
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
34Daha iyi
28
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100
100
Head to Head puanıGenel katalog puanı
63Daha iyi
58
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specification8500 GTArc A310
Transistör sayısı210 million7200 millionDaha iyi
Uzunluk229 mmVaries by board
Device classDesktopDesktop
HDMIHDMI 2.1
DisplayPortmini-DisplayPort 2.0
DirectX10.012.2
Vulkan1.4
OpenGL3.34.6
TFLOPS0.0292.688Daha iyi
Güç tüketimi30 WDaha iyi75 W
Bellek türüDDR2GDDR6
Güç konektörüNoneNone
Çıkış tarihi20072022
MimariTeslaXe-HPG
KalınlıkSingle-slotSingle-slot
UpscalingXeSS
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 3.0
Çıkış fiyatı$79Daha iyi$169
Shader birimleri / çekirdekler16768Daha iyi
Saat hızı459 MHz1750 - 2000 MHzDaha iyi
Temel saat hızı459 MHz1750 MHzDaha iyi
Boost saat hızı459 MHz2000 MHzDaha iyi
Video belleği256 MB DDR2Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek frekansı800 MHzDaha iyi15,5 GHz
Bellek veri yolu128 bitDaha iyi64 bit
Bellek bant genişliği12800 GB/sDaha iyi124 GB/s
ArayüzPCIe 1x16PCIe 4x8
Güç tüketimi30 WDaha iyi75 W
Üretim süreci80 nm6 nmDaha iyi
Önerilen PSU200 W200 W
Zar boyutu127 mm²Daha iyi157 mm²
Bellek önbelleğiL2 0.03 MBL2 4 MB
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

8500 GTArc A310
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSTahmini 65%
20 FPSTahmini 64%
1080p Ultra
20 FPSTahmini 65%
17 FPSTahmini 64%
1440p Ultra
12 FPSTahmini 61%
9 FPSTahmini 58%
4K Ultra
5 FPSTahmini 57%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: Wukong8500 GT23 FPSTahmini 65%Arc A31020 FPSTahmini 64%8500 GT20 FPSTahmini 65%Arc A31017 FPSTahmini 64%8500 GT12 FPSTahmini 61%Arc A3109 FPSTahmini 58%8500 GT5 FPSTahmini 57%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Call of Duty: Warzone8500 GT23 FPSTahmini 65%Arc A31020 FPSTahmini 64%8500 GT20 FPSTahmini 65%Arc A31017 FPSTahmini 64%8500 GT12 FPSTahmini 61%Arc A3109 FPSTahmini 58%8500 GT5 FPSTahmini 57%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 28500 GT196 FPSTahmini 73%Arc A310165 FPSTahmini 72%8500 GT138 FPSTahmini 73%Arc A310116 FPSTahmini 72%8500 GT87 FPSTahmini 69%Arc A31062 FPSTahmini 66%8500 GT33 FPSTahmini 65%Arc A31022 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 20778500 GT127 FPSTahmini 73%Arc A310106 FPSTahmini 72%8500 GT109 FPSTahmini 73%Arc A31092 FPSTahmini 72%8500 GT63 FPSTahmini 69%Arc A31045 FPSTahmini 66%8500 GT22 FPSTahmini 65%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 58500 GT160 FPSTahmini 79%Arc A310134 FPSTahmini 78%8500 GT103 FPSTahmini 73%Arc A31087 FPSTahmini 72%8500 GT79 FPSTahmini 69%Arc A31056 FPSTahmini 66%8500 GT48 FPSTahmini 65%Arc A31033 FPSTahmini 62%
God of War Ragnarök8500 GT23 FPSTahmini 65%Arc A31020 FPSTahmini 64%8500 GT20 FPSTahmini 65%Arc A31017 FPSTahmini 64%8500 GT12 FPSTahmini 61%Arc A3109 FPSTahmini 58%8500 GT5 FPSTahmini 57%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Hogwarts Legacy8500 GT103 FPSTahmini 73%Arc A31087 FPSTahmini 72%8500 GT86 FPSTahmini 73%Arc A31073 FPSTahmini 72%8500 GT57 FPSTahmini 69%Arc A31041 FPSTahmini 66%8500 GT22 FPSTahmini 65%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 20248500 GT23 FPSTahmini 65%Arc A31020 FPSTahmini 64%8500 GT20 FPSTahmini 65%Arc A31017 FPSTahmini 64%8500 GT12 FPSTahmini 61%Arc A3109 FPSTahmini 58%8500 GT5 FPSTahmini 57%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Monster Hunter Wilds8500 GT23 FPSTahmini 65%Arc A31020 FPSTahmini 64%8500 GT20 FPSTahmini 65%Arc A31017 FPSTahmini 64%8500 GT12 FPSTahmini 61%Arc A3109 FPSTahmini 58%8500 GT5 FPSTahmini 57%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Starfield8500 GT23 FPSTahmini 65%Arc A31020 FPSTahmini 64%8500 GT20 FPSTahmini 65%Arc A31017 FPSTahmini 64%8500 GT12 FPSTahmini 61%Arc A3109 FPSTahmini 58%8500 GT5 FPSTahmini 57%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Average FPS8500 GT72 FPSArc A31061 FPS8500 GT56 FPSArc A31047 FPS8500 GT36 FPSArc A31026 FPS8500 GT16 FPSArc A31012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8500 GTArc A310Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100413322%
H2H Compute IndexH2H Index / 100324227%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100314128%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 100760158%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001001000%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8500 GTArc A310Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100264554%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100274448%
H2H Inference IndexH2H Index / 100314128%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100224874%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100314128%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTArc A310
DirectX10.012.2
Vulkan1.4
OpenGL3.34.6
UpscalingXeSS
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 3.0

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTArc A310
MimariTeslaXe-HPG
Üretim süreci80 nm6 nmDaha iyi
Çıkış tarihi20072022
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTArc A310
Transistör sayısı210 million7200 millionDaha iyi
Zar boyutu127 mm²Daha iyi157 mm²
Shader birimleri / çekirdekler16768Daha iyi
Temel saat hızı459 MHz1750 MHzDaha iyi
Boost saat hızı459 MHz2000 MHzDaha iyi

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTArc A310
ArayüzPCIe 1x16PCIe 4x8
Uzunluk229 mmVaries by board
KalınlıkSingle-slotSingle-slot
Önerilen PSU200 W200 W
Güç konektörüNoneNone

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTArc A310
HDMIHDMI 2.1
DisplayPortmini-DisplayPort 2.0
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü 8500 GT ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8500 GTArc A310
Video belleği256 MB DDR2Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek türüDDR2GDDR6
Bellek veri yolu128 bitDaha iyi64 bit
TFLOPS0.0292.688Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz A8500 GT63
Cihaz BArc A31058
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: 8500 GT or Arc A310?

8500 GT has the higher overall gaming score, while 8500 GT offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

8500 GT is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

8500 GT is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

8500 GT offers more overall performance, while 8500 GT offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

8500 GT is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

8500 GT is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

8500 GT leads in combined 1440p performance. 8500 GT can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

8500 GT is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

8500 GT is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

8500 GT is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to 8500 GT if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.