H2H

GeForce 8600 GTS vs Intel Arc A310

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

8600 GTS ve Arc A310 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

8600 GTS, Head to Head birleşik indeksinde Arc A310 modelinden %18 daha önde.+18%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce 8600 GTS vs Intel Arc A310: ana sonuç

8600 GTS ve Arc A310 karşılaştırması, 8600 GTS için «oyun performansı» alanında 18% avantaj gösteriyor; ancak Arc A310 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
3933
Verimlilik
100100
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
1360
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

8600 GTS genel olarak en iyi seçim

8600 GTS birleşik oyun performansında önde. 8600 GTS kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI7%

8600 GTS birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺4.584

8600 GTS daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 81–86/ 317
8600 GTS#83GPU sıralamasındaki konum
Arc A310TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

Intel Arc A310

60 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

GeForce 8600 GTS

100/100 · Fiyat $79

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Category8600 GTSArc A310
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
39Daha iyi
33
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
34Daha iyi
30
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
32Daha iyi
28
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
100
100
Head to Head puanıGenel katalog puanı
62Daha iyi
58
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specification8600 GTSArc A310
Device classDesktopDesktop
HDMIHDMI 2.1
DisplayPortmini-DisplayPort 2.0
DirectX10.012.2
Vulkan1.4
OpenGL3.34.6
TFLOPS0.0932.688Daha iyi
Güç tüketimi60 WDaha iyi75 W
Bellek türüGDDR3GDDR6
Güç konektörü6 pinNone
Çıkış tarihi20072022
MimariTeslaXe-HPG
KalınlıkSingle-slotSingle-slot
UpscalingXeSS
Saat hızı675 MHz1750 - 2000 MHzDaha iyi
Temel saat hızı675 MHz1750 MHzDaha iyi
Boost saat hızı675 MHz2000 MHzDaha iyi
Video belleği512 MB GDDR3Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek frekansı2 GHz15,5 GHzDaha iyi
Bellek veri yolu128 bitDaha iyi64 bit
Bellek bant genişliği32 GB/s124 GB/sDaha iyi
ArayüzPCIe 1x16PCIe 4x8
Güç tüketimi60 WDaha iyi75 W
Üretim süreci80 nm6 nmDaha iyi
Önerilen PSU250 W200 WDaha iyi
Uzunluk198 mmVaries by board
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 3.0
Çıkış fiyatı$79Daha iyi$169
Shader birimleri / çekirdekler32768Daha iyi
Zar boyutu169 mm²157 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL2 0.03 MBL2 4 MB
Transistör sayısı289 million7200 millionDaha iyi
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

8600 GTSArc A310
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
23 FPSTahmini 64%
20 FPSTahmini 64%
1080p Ultra
20 FPSTahmini 64%
17 FPSTahmini 64%
1440p Ultra
10 FPSTahmini 58%
9 FPSTahmini 58%
4K Ultra
5 FPSTahmini 55%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: Wukong8600 GTS23 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8600 GTS20 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8600 GTS10 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8600 GTS5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Call of Duty: Warzone8600 GTS23 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8600 GTS20 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8600 GTS10 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8600 GTS5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 28600 GTS197 FPSTahmini 72%Arc A310165 FPSTahmini 72%8600 GTS138 FPSTahmini 72%Arc A310116 FPSTahmini 72%8600 GTS74 FPSTahmini 66%Arc A31062 FPSTahmini 66%8600 GTS27 FPSTahmini 62%Arc A31022 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 20778600 GTS127 FPSTahmini 72%Arc A310106 FPSTahmini 72%8600 GTS109 FPSTahmini 72%Arc A31092 FPSTahmini 72%8600 GTS54 FPSTahmini 66%Arc A31045 FPSTahmini 66%8600 GTS18 FPSTahmini 62%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 58600 GTS160 FPSTahmini 78%Arc A310134 FPSTahmini 78%8600 GTS104 FPSTahmini 72%Arc A31087 FPSTahmini 72%8600 GTS67 FPSTahmini 66%Arc A31056 FPSTahmini 66%8600 GTS39 FPSTahmini 62%Arc A31033 FPSTahmini 62%
God of War Ragnarök8600 GTS23 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8600 GTS20 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8600 GTS10 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8600 GTS5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Hogwarts Legacy8600 GTS104 FPSTahmini 72%Arc A31087 FPSTahmini 72%8600 GTS87 FPSTahmini 72%Arc A31073 FPSTahmini 72%8600 GTS48 FPSTahmini 66%Arc A31041 FPSTahmini 66%8600 GTS18 FPSTahmini 62%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 20248600 GTS23 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8600 GTS20 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8600 GTS10 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8600 GTS5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Monster Hunter Wilds8600 GTS23 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8600 GTS20 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8600 GTS10 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8600 GTS5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Starfield8600 GTS23 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8600 GTS20 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8600 GTS10 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8600 GTS5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Average FPS8600 GTS73 FPSArc A31061 FPS8600 GTS56 FPSArc A31047 FPS8600 GTS30 FPSArc A31026 FPS8600 GTS13 FPSArc A31012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8600 GTSArc A310Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100393317%
H2H Compute IndexH2H Index / 100334224%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100324125%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001360129%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 1001001000%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8600 GTSArc A310Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100274550%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100284444%
H2H Inference IndexH2H Index / 100324125%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100244867%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100314128%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8600 GTSArc A310
DirectX10.012.2
Vulkan1.4
OpenGL3.34.6
UpscalingXeSS
Compute APIOpenCL 1.1, CUDA 1.1OpenCL 3.0

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8600 GTSArc A310
MimariTeslaXe-HPG
Üretim süreci80 nm6 nmDaha iyi
Çıkış tarihi20072022
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8600 GTSArc A310
Transistör sayısı289 million7200 millionDaha iyi
Zar boyutu169 mm²157 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler32768Daha iyi
Temel saat hızı675 MHz1750 MHzDaha iyi
Boost saat hızı675 MHz2000 MHzDaha iyi

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8600 GTSArc A310
ArayüzPCIe 1x16PCIe 4x8
Uzunluk198 mmVaries by board
KalınlıkSingle-slotSingle-slot
Önerilen PSU250 W200 WDaha iyi
Güç konektörü6 pinNone

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8600 GTSArc A310
HDMIHDMI 2.1
DisplayPortmini-DisplayPort 2.0
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü 8600 GTS ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8600 GTSArc A310
Video belleği512 MB GDDR3Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek türüGDDR3GDDR6
Bellek veri yolu128 bitDaha iyi64 bit
TFLOPS0.0932.688Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz A8600 GTS62
Cihaz BArc A31058
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: 8600 GTS or Arc A310?

8600 GTS has the higher overall gaming score, while 8600 GTS offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

8600 GTS is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

8600 GTS is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

8600 GTS offers more overall performance, while 8600 GTS offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

8600 GTS is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

8600 GTS is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

8600 GTS leads in combined 1440p performance. 8600 GTS can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

8600 GTS is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

8600 GTS is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

8600 GTS is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to 8600 GTS if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.