H2H

GeForce 8800 GTX vs Intel Arc A310

Özellikler, performans ve benchmarkların tam karşılaştırması

Birleşik performans puanı

8800 GTX ve Arc A310 özellikler ve ilgili testlere göre karşılaştırıldı.

8800 GTX, Head to Head birleşik indeksinde Arc A310 modelinden %30 daha önde.+30%

Puanlar Head to Head ölçeğine göre normalleştirilir. Daha yüksek daha iyidir.
HIZLI KARŞILAŞTIRMA ANALİZİ

GeForce 8800 GTX vs Intel Arc A310: ana sonuç

8800 GTX ve Arc A310 karşılaştırması, 8800 GTX için «oyun performansı» alanında 30% avantaj gösteriyor; ancak Arc A310 «verimlilik ve özellik seti» tarafında daha iyi olabilir. Aşağıda farkın FPS, özellik, verimlilik, fiyat veya platformdan gelip gelmediğini kontrol edin.

ÖZET PROFİL

Doğrulanmış metrik radarı

Verisi eksik eksenler gizlenir; her değer sabit ölçek kullanır.

H2H
Performans
Verimlilik
Fiyat / performans
Bellek kapasitesi
Performans
4333
Verimlilik
92100
Fiyat / performans
100100
Bellek kapasitesi
1760
Eksik değerler asla sıfır ya da ortalama ile değiştirilmez.Model: H2H 2026.07 sabit ölçek.
KARŞILAŞTIRMA SONUCU

8800 GTX genel olarak en iyi seçim

8800 GTX birleşik oyun performansında önde. 8800 GTX kare başına daha iyi fiyat sunar; son seçim özelliklere, belleğe ve oyunlara bağlıdır.

PERFORMANS FARKI9%

8800 GTX birleşik performans indeksinde önde

FİYAT FARKI₺4.367

8800 GTX daha ucuz

KATALOG KONUMU

Ekran kartı sıralaması

Tam sıralama →

Sıralama katalog verilerinden otomatik olarak yeniden hesaplanır.

Konumlar 55–60/ 319
8800 GTX#57GPU sıralamasındaki konum
Arc A310TOP100 dışındaGPU sıralamasındaki konum
KARŞILAŞTIRMA KARARI

Hangisini seçmelisiniz?

Topluluk oyları ve oyun değeri temelinde iki pratik sonuç.

TOPLULUK SEÇİMİ

GeForce 8800 GTX

118 beğeni

Head to Head ziyaretçileri şu anda bu modeli daha sık seçiyor.

$/FPSEN İYİ FİYAT / FPS

GeForce 8800 GTX

100/100 · Fiyat $79

Seçim fiyat-performans endeksi ve çıkış fiyatına dayanır.

GENEL PUAN

Genel bakış

Scores are calculated from specifications, performance, and efficiency.

«Özet skor» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Category8800 GTXArc A310
OyunlarDirectX, OpenCL ve Vulkan performansı
43Daha iyi
33
Profesyonel uygulamalar3D modelleme, video düzenleme ve render
37Daha iyi
30
AI ve machine learningMachine learning ve AI yetenekleri
35Daha iyi
28
Enerji verimliliğiFarklı yüklerde güç tüketimi
92
100Daha iyi
Head to Head puanıGenel katalog puanı
63Daha iyi
58
TAM KARŞILAŞTIRMA

Özellikler

The better numeric value is highlighted in green, taking the metric direction into account.

«Teknik özellikler» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specification8800 GTXArc A310
Device classDesktopDesktop
DirectX10.012.2
OpenGL3.34.6
TFLOPS0.3462.688Daha iyi
Güç tüketimi155 W75 WDaha iyi
Bellek türüGDDR3GDDR6
Güç konektörü6+6 pinNone
Çıkış tarihi20062022
MimariTeslaXe-HPG
KalınlıkDual-slotSingle-slot
Compute APIOpenCL 1.0, CUDA 1.0OpenCL 3.0
Çıkış fiyatı$79Daha iyi$169
Shader birimleri / çekirdekler128768Daha iyi
Saat hızı576 MHz1750 - 2000 MHzDaha iyi
Temel saat hızı576 MHz1750 MHzDaha iyi
Boost saat hızı576 MHz2000 MHzDaha iyi
Video belleği768 MB GDDR3Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek frekansı1,8 GHz15,5 GHzDaha iyi
Bellek veri yolu384 bitDaha iyi64 bit
Bellek bant genişliği86 GB/s124 GB/sDaha iyi
ArayüzPCIe 1x16PCIe 4x8
Güç tüketimi155 W75 WDaha iyi
Üretim süreci90 nm6 nmDaha iyi
Önerilen PSU450 W200 WDaha iyi
Uzunluk270 mmVaries by board
Zar boyutu484 mm²157 mm²Daha iyi
Bellek önbelleğiL2 0.1 MBL2 4 MB
Transistör sayısı681 million7200 millionDaha iyi
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320
USB Type-CHayırHayır
VulkanNot supported1.4
DisplayPortBoard dependentmini-DisplayPort 2.0
HDMIBoard dependentHDMI 2.1
UpscalingNot supportedXeSS
GAME TEST BENCH

Oyun FPS

Available results are shown separately; missing data is not treated as zero.

Oyun FPS bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini seçilmiş H2H Lab presetlerinde karşılaştırır. Yararlı sinyal yalnızca ortalama FPS değildir: 1440p ve 4K davranışı, bellek kapasitesi ve veri yolu genişliğinin ağır dokulara etkisi, 1% low kararlılığı ve oyun motorunun raster, ray tracing veya sürücü olgunluğunu tercih edip etmediği de önemlidir.

8800 GTXArc A310
H2H doğrulandıTopluluk doğruladıTahminiÖngörülen
Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong

1080p High
26 FPSTahmini 64%
20 FPSTahmini 64%
1080p Ultra
22 FPSTahmini 64%
17 FPSTahmini 64%
1440p Ultra
12 FPSTahmini 58%
9 FPSTahmini 58%
4K Ultra
5 FPSTahmini 55%
5 FPSTahmini 55%
Game1080p High1080p Ultra1440p Ultra4K Ultra
Black Myth: Wukong8800 GTX26 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8800 GTX22 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8800 GTX12 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8800 GTX5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Call of Duty: Warzone8800 GTX26 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8800 GTX22 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8800 GTX12 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8800 GTX5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Counter-Strike 28800 GTX216 FPSTahmini 72%Arc A310165 FPSTahmini 72%8800 GTX152 FPSTahmini 72%Arc A310116 FPSTahmini 72%8800 GTX85 FPSTahmini 66%Arc A31062 FPSTahmini 66%8800 GTX32 FPSTahmini 63%Arc A31022 FPSTahmini 62%
Cyberpunk 20778800 GTX140 FPSTahmini 72%Arc A310106 FPSTahmini 72%8800 GTX120 FPSTahmini 72%Arc A31092 FPSTahmini 72%8800 GTX62 FPSTahmini 66%Arc A31045 FPSTahmini 66%8800 GTX22 FPSTahmini 63%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Forza Horizon 58800 GTX176 FPSTahmini 78%Arc A310134 FPSTahmini 78%8800 GTX114 FPSTahmini 72%Arc A31087 FPSTahmini 72%8800 GTX77 FPSTahmini 66%Arc A31056 FPSTahmini 66%8800 GTX47 FPSTahmini 63%Arc A31033 FPSTahmini 62%
God of War Ragnarök8800 GTX26 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8800 GTX22 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8800 GTX12 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8800 GTX5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Hogwarts Legacy8800 GTX114 FPSTahmini 72%Arc A31087 FPSTahmini 72%8800 GTX95 FPSTahmini 72%Arc A31073 FPSTahmini 72%8800 GTX55 FPSTahmini 66%Arc A31041 FPSTahmini 66%8800 GTX22 FPSTahmini 63%Arc A31015 FPSTahmini 62%
Microsoft Flight Simulator 20248800 GTX26 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8800 GTX22 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8800 GTX12 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8800 GTX5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Monster Hunter Wilds8800 GTX26 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8800 GTX22 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8800 GTX12 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8800 GTX5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Starfield8800 GTX26 FPSTahmini 64%Arc A31020 FPSTahmini 64%8800 GTX22 FPSTahmini 64%Arc A31017 FPSTahmini 64%8800 GTX12 FPSTahmini 58%Arc A3109 FPSTahmini 58%8800 GTX5 FPSTahmini 55%Arc A3105 FPSTahmini 55%
Average FPS8800 GTX80 FPSArc A31061 FPS8800 GTX61 FPSArc A31047 FPS8800 GTX35 FPSArc A31026 FPS8800 GTX15 FPSArc A31012 FPS
HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H iş yükü indeksleri

Sabit 0–100 ölçekte karşılaştırılabilir iç indeksler.

«Benchmarklar» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8800 GTXArc A310Fark
H2H Raster IndexH2H Index / 100433326%
H2H Compute IndexH2H Index / 100364215%
H2H Rendering IndexH2H Index / 100364113%
H2H Memory Workload IndexH2H Index / 1001760112%
H2H Efficiency IndexH2H Index / 100921008%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

HEAD TO HEAD · HESAPLANAN İNDEKS

H2H AI iş yükü indeksleri

Mevcut performans ve bellek verilerine dayalı tahmini profiller.

«Detaylı karşılaştırma» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

İndeks8800 GTXArc A310Fark
H2H Image Generation IndexH2H Index / 100314537%
H2H ML Training IndexH2H Index / 100334429%
H2H Inference IndexH2H Index / 100364113%
H2H Local LLM IndexH2H Index / 100294849%
H2H Computer Vision IndexH2H Index / 100354116%

Normalleştirilmiş katalog verilerinden türetilen H2H indeksleridir; harici benchmark sonucu değildir.

Grafik API’leri, SDK ve upscaling

«Grafik API’leri, SDK ve upscaling» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8800 GTXArc A310
DirectX10.012.2
VulkanNot supported1.4
OpenGL3.34.6
UpscalingNot supportedXeSS
Compute APIOpenCL 1.0, CUDA 1.0OpenCL 3.0

Mimari ve çıkış

«Mimari ve çıkış» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8800 GTXArc A310
MimariTeslaXe-HPG
Üretim süreci90 nm6 nmDaha iyi
Çıkış tarihi20062022
Device classDesktopDesktop

GPU çekirdekleri, die ve saat hızları

«Çekirdekler ve frekanslar» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8800 GTXArc A310
Transistör sayısı681 million7200 millionDaha iyi
Zar boyutu484 mm²157 mm²Daha iyi
Shader birimleri / çekirdekler128768Daha iyi
Temel saat hızı576 MHz1750 MHzDaha iyi
Boost saat hızı576 MHz2000 MHzDaha iyi

Kart boyutu, güç ve uyumluluk

«Form faktörü ve uyumluluk» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8800 GTXArc A310
ArayüzPCIe 1x16PCIe 4x8
Uzunluk270 mmVaries by board
KalınlıkDual-slotSingle-slot
Önerilen PSU450 W200 WDaha iyi
Güç konektörü6+6 pinNone

Görüntü çıkışları ve sınırlar

«Görüntü çıkışları» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8800 GTXArc A310
HDMIBoard dependentHDMI 2.1
DisplayPortBoard dependentmini-DisplayPort 2.0
USB Type-CHayırHayır
Maksimum monitör34
Maksimum çözünürlük2560 × 16007680 × 4320

Bellek ve hesaplama bant genişliği

«VRAM ve bant genişliği» bölümü 8800 GTX ve Arc A310 modellerini normalize H2H verileriyle karşılaştırır; özellikleri, testleri ve değer sinyallerini pratik satın alma bağlamına çevirir.

Specifications8800 GTXArc A310
Video belleği768 MB GDDR3Daha iyi4 GB GDDR6
Bellek türüGDDR3GDDR6
Bellek veri yolu384 bitDaha iyi64 bit
TFLOPS0.3462.688Daha iyi
HEAD TO HEAD · KEŞFET

Diğer karşılaştırmalar

6

Reviews and questions

AI AÇIKLAMA · HEAD TO HEAD

Bu karşılaştırmayı açıkla

Yüzdelerin ötesinde: her grafiğin arkasındaki nedenler, ilgili özellikler ve pratik etki.

Cihaz A8800 GTX63
Cihaz BArc A31058
AI neyi açıklayacak

Genel skor, radar, FPS, sentetik testler, özellikler, verimlilik ve değer.

GERÇEK SİSTEMLER

Kullanıcı deneyimleri

Gerçek sistemler, sonuçlar ve topluluk geri bildirimi.

Moderatör tarafından incelendiTopluluğa faydalı🏅Uzman rozetleri
FAQ · CHOOSE BY USE CASE

Karşılaştırma hakkında sık sorulanlar

Short recommendations based on performance, memory, power consumption, and intended use.

01Which is better for gaming: 8800 GTX or Arc A310?

8800 GTX has the higher overall gaming score, while 8800 GTX offers the better price-to-performance ratio. The final choice depends on resolution and settings.

02Which is better for streaming?

8800 GTX is the stronger streaming choice thanks to performance, hardware encoding, and application support. Check AV1, H.264, and HEVC support before buying.

03Which is better for Blender?

8800 GTX is generally the better option for Blender and GPU rendering. Rendering-engine support and available VRAM also matter.

04Which is better for video editing?

8800 GTX offers more overall performance, while 8800 GTX offers more memory headroom. Codecs, hardware encoders, and editor optimization can change the result.

05Which is better for neural networks and AI?

8800 GTX is the more practical option for local AI workloads. VRAM capacity, compute libraries, and framework compatibility are especially important.

06Which is better for 1080p?

8800 GTX is the most rational 1080p choice, where high frame rates and cost per frame matter most.

07Which is better for 1440p?

8800 GTX leads in combined 1440p performance. 8800 GTX can be preferable for heavy textures and games with high VRAM usage.

08Which is better for 4K?

8800 GTX is preferable for 4K, where total performance, memory bandwidth, and VRAM capacity have the greatest impact.

09Which is better for a quiet PC?

Arc A310 is easier to use in a quiet build because of its lower estimated power and thermal load. Actual noise depends on the specific cooler.

10Which is better without replacing the power supply?

Arc A310 is the safer candidate because its stated power consumption is lower. Verify PSU wattage, age, and power connectors.

11Is it worth upgrading from the previous generation?

Consider upgrading to 8800 GTX if your current device no longer delivers the required FPS, memory capacity, or feature support. A gain below 15–20% is usually worth waiting for a price cut.